Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PC
Okładka Left Alive (PS4)

Left Alive

Gra akcji z elementami survivalu, stworzona przez wewnętrzny zespół Square Enix. Akcja Left Alive toczy się w uniwersum cyklu Front Mission. Gracze wcielają się w trójkę bohaterów uwięzionych w ogarniętym wojną rosyjskim mieście.

Akcji | TPP | science fiction | elementy RPG | mechy i roboty | survival | TPS | strzelanki

Okładka Left Alive (PS4)

data premiery gry:

5mar2019

PC PS4

Left Alive jest grą akcji skoncentrowaną na survivalu, za której opracowaniem stoi firma Square Enix. Produkcja, zapowiedziana tuż przed rozpoczęciem targów Tokyo Game Show 2017, jest dziełem zespołu, w którego skład wchodzą branżowi weterani – pierwszym z nich jest Yoji Shinkawa, wcześniej piastujący stanowisko dyrektora artystycznego oraz projektanta postaci i mechów w należącym do firmy Konami studiu Kojima Productions; drugi to Toshifumi Nabeshima, który przed przystąpieniem do pracy nad omawianą produkcją czuwał nad rozwojem serii Armored Core; listę zamyka Takayuki Yanase, znany przede wszystkim dzięki serialom anime Ghost in the Shell: Arise i Mobile Suit Gundam 00 oraz grze Xenoblade Chronicles X. Omawiany tytuł powstał z myślą o platformie PC i PS4.

Fabuła

Akcja Left Alive toczy się w uniwersum wykreowanym na potrzeby cyklu Front Mission. Tytuł zabiera nas w podróż do roku 2127, a przedstawia wydarzenia rozgrywające się pomiędzy historią opowiedzianą w Front Mission 5 i fabułą Front Mission Evolved. Gracze przejmują kontrolę nad trójką bohaterów uwięzionych w ogarniętym wojną rosyjskim mieście – pomimo że w toku przygody akcja przeskakuje pomiędzy poszczególnymi protagonistami, przyświeca im wspólny cel polegający na przetrwaniu w tych niegościnnych warunkach.

Pomimo że opowieść ma tylko jedno zakończenie, jej przebieg jest nieliniowy – przykładowo, w zależności od poczynań gracza i podejmowanych przez niego decyzji, napotykane postacie neutralne mogą reagować na niego na rozmaite sposoby; podczas gdy jedni witają go z otwartymi ramionami i służą radą, inni nie angażują się w jego misję, zostawiając go samemu sobie.

Mechanika

W wydanym na platformie PC i PS4 Left Alive akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gra została podzielona na misje, w których czekają na realizację zróżnicowane cele. Niezależnie od tego, jakie zadanie w danym momencie spoczywa na naszych barkach, istotną rolę odgrywa tutaj walka z przeciwnikami. Na polu bitwy możemy wykorzystać zarówno broń palną, jak i rozmaite przedmioty pokroju pułapek, tworzone w oparciu o rozbudowany system craftingu. Co się zaś tyczy oponentów stających nam na drodze – oprócz żołnierzy piechoty od czasu do czasu stajemy oko w oko z Wanzerami, czyli potężnymi mechami będącymi ikoną serii Front Mission; niekiedy możemy również zasiąść za sterami jednej z tych kroczących maszyn, siejąc popłoch w szeregach wroga; dopełnieniem tego wszystkiego są skradankowe elementy. Z uwagi na fakt, że do celu prowadzi zazwyczaj więcej niż jedna ścieżka, tytuł może poszczycić się wysokim replayability – atak frontalny nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem; czasami rozsądniejszym wyjściem okazuje się wybór okrężnej, lecz bezpieczniejszej drogi.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Left Alive prezentuje wysoki poziom wykonania – tytuł przykuwa uwagę za sprawą dopracowanego otoczenia, a także pełnych szczegółów modeli postaci i wyżej wspomnianych Wanzerów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 107 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 56 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Left Alive

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Left Alive

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2400S 2.5 GHz / AMD A8-7650K 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-6500 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Klęska Left Alive - mierne oceny graczy i 50% przeceny po tygodniu
Klęska Left Alive - mierne oceny graczy i 50% przeceny po tygodniu

wiadomość5 marca 2019

Left Alive, nowa gra firmy Square Enix, zbiera nieprzychylne recenzje od japońskich graczy, a w sklepie Amazon Japan jej cenę obniżono o połowę tuż po premierze. Co ciekawe, zbiegło się z tym uniemożliwienie streamowania tytułu w serwisie YouTube. Celowa blokada ze strony wydawcy czy tylko błąd?

Left Alive – wymagania sprzętowe i obszerny gameplay
Left Alive – wymagania sprzętowe i obszerny gameplay

wiadomość23 lutego 2019

Poznaliśmy wymagania sprzętowe Left Alive, czyli survivalowej strzelanko-skradanki TPP firmy Square Enix, która nasuwa delikatne skojarzenia z serią Metal Gear Solid. Twórcy udostępnili również kilkunastominutowy zapis rozgrywki.

Poznajcie Left Alive – survivalową grę akcji od Square Enix
Poznajcie Left Alive – survivalową grę akcji od Square Enix

wiadomość19 września 2017

Na konferencji Sony poprzedzającej tegoroczne targi Tokyo Game Show firma Square Enix zapowiedziała nową produkcję. Mowa o Left Alive, czyli survivalowej grze akcji, nad którą pieczę sprawują branżowi weterani.

PC
PS4