Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 marca 2019, 10:19

autor: Frozen

Klęska Left Alive - mierne oceny graczy i 50% przeceny po tygodniu

Left Alive, nowa gra firmy Square Enix, zbiera nieprzychylne recenzje od japońskich graczy, a w sklepie Amazon Japan jej cenę obniżono o połowę tuż po premierze. Co ciekawe, zbiegło się z tym uniemożliwienie streamowania tytułu w serwisie YouTube. Celowa blokada ze strony wydawcy czy tylko błąd?

Fani serii Front Mission mają powody do frustracji. Na nową odsłonę cyklu czekali 9 lat. - Klęska Left Alive - mierne oceny graczy i 50% przeceny po tygodniu - wiadomość - 2019-03-05
Fani serii Front Mission mają powody do frustracji. Na nową odsłonę cyklu czekali 9 lat.

Left Alive ukazało się w Japonii 28 lutego 2019 roku. W dniu premiery gra miała zablokowaną możliwość nagrywania przerywników filmowych (aby zapobiec rozprzestrzenianiu się spoilerów), jednak całą resztę produkcji można było streamować bez żadnych ograniczeń. Sytuacja uległa zmianie, gdy w internecie zaczęły pojawiać się pierwsze opinie japońskich graczy na temat tytułu. Left Alive krytykowano za brzydką grafikę, zbyt wysoki poziom trudności, kiepsko zaprojektowane etapy, problemy ze sterowaniem, nienaturalnie wyglądające ruchy postaci i wiele innych rzeczy. Dzień po premierze tytułu japoński streamer fei jako pierwszy zauważył, że możliwość streamowania Left Alive w serwisie YouTube została całkowicie zablokowana.

Możliwe, że firmie Square Enix zależało na tym, aby negatywne opinie japońskich graczy nie dotarły na Zachód przed oficjalną premierą produkcji w Stanach Zjednoczonych i Europie (5 marca 2019 roku). Twórcy tłumaczyli, że to tylko błąd i obecnie trwają prace nad jego naprawieniem (na ich korzyść przemawia fakt, że streamowanie na Twitchu przez cały czas działało jak należy). Wielu graczy nie uwierzyło jednak ich zapewnieniom, a gra stała się jeszcze bardziej znienawidzona w Kraju Kwitnącej Wiśni. W sklepie internetowym Amazon Japan średnia ocena Left Alive to 1.5/5 (76% kupujących wystawiło produktowi tylko jedną gwiazdkę – najniższą możliwą notę w serwisie). W tym samym sklepie, niecały tydzień po japońskiej premierze, cenę tytułu obniżono o 50% – z 8,964 jenów (ok. 300 zł) na 4,442 jeny (ok. 150 zł).

Left Alive poza Japonią ukaże się dzisiaj na PC i PlayStation 4. Gra należy do serii Front Mission, której pierwsza część ukazała się w 1995 roku. Podobnie jak poprzednia odsłona cyklu, Front Mission Evolved, nowy tytuł odcina się od RPG-owych korzeni serii, stawiając przede wszystkim na akcję.