Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Anachronox (PC)

Anachronox PC

Kolejny projekt zespołu Ion Storm, twórców krytykowanej Daikatany i wspaniałego Deus Ex. Jest to produkcja z gatunku RPG rozgrywająca się w dalekiej przyszłości.

RPG | TPP | science fiction | turowe | humorystyczne | elementy przygodowe | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Anachronox (PC)

producent: Ion Storm

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27czerwca2001

27czerwca2001

pudełko PL

Anachronox jest kolejną produkcją zespołu Ion Storm, twórców krytykowanej Daikatany i wspaniałego Deus Ex. Jest to gra z gatunku cRPG rozgrywająca się w dalekiej przyszłości. Akcja rozpoczyna się w futurystycznym mieście Anachronox, gdzie poznajemy detektywa Sylvestra „Sly” Boots’a w dość nieprzyjemnych okolicznościach, tzn. lekko poturbowany wylatuje on przez okno własnego biura. Jest to ponaglenie dotyczące niespłaconych długów, które trzeba szybko uregulować.

Od tej chwili gracze przejmują kontrolę nad bohaterem. Początkowo wraz z jego niezastąpioną sekretarką Fatimą Doohan (od swej śmierci biologicznej w wieku 28 lat egzystującej w formie cyfrowej) muszą znaleźć pracę. Jednak z czasem zwykła próba wyplątania się z osobistych kłopotów zamienia się w epicką przygodę, w której Sly stara się dowiedzieć jakie tajemnicze siły próbują zniszczyć istniejący świat i dlaczego chcą to zrobić. Podczas jego podróży przyłączy się do niego wiele interesujących postaci, miedzy innymi: Grumpos Matavastros (były kustosz muzeum MysTech), śmiertelnie niebezpieczny najemnik, pani Stiletto Anyway i Doktor Rho Bowman.

Anachronox wykonany jest całkowicie w trójwymiarowej grafice, za którą odpowiedzialny jest podrasowany engine Quake 2. Całą akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Rozgrywka przypomina tę znaną np. z Final Fantasy 7 tzn. cały czas wszystko toczy się w czasie rzeczywistym (chodzimy po ulicach, rozmawiamy z ludźmi itp.) natomiast walka toczy się w systemie turowym. W każdej chwili, niezależnie od tego z ilu postaci składa się nasza grupa, kontrolować możemy tylko trzy. Jest to bardzo istotne, ponieważ każda postać ma inne: cechy, zdolności, wytrzymałość; używa innego typu broni, co ma bezpośredni wpływ na przebieg walki i fabuły.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 148 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Anachronox

12+

Wymagania sprzętowe Anachronox

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 400MHz
  • 128MB RAM
  • akcelerator 3D
Anachronox - recenzja gry
Anachronox - recenzja gry

Recenzja 21 września 2001, 12:25

Również sam system walki przypomina bardzo rozwiązania stosowane przez firmę Square. W grze występuje aktywny system turowy. Oznacza to, że wraz z upływem czasu rośnie ‘pasek gotowości’ postaci. Kiedy dojdzie do końca, może ona wykonać jakąś akcję. Jednak w tym czasie przeciwnicy nie czekają bezczynnie i również mogą wyprowadzić jakiś atak. Każda z walczących postaci może zaatakować, użyć przedmiotu, przejść w inne miejsce, skorzystać ze specjalnej umiejętności lub mocy MysTechu, a także wykorzystać urządzenia znajdujące się na polu walki. Wprowadzono także rozróżnienie na ataki z dystansu i walkę wręcz. Czasami postać musi też zmienić pozycję, aby ustawić się w miejscu umożliwiającym atak. Walki są dynamiczne, a efekty specjalne czasami wręcz zapierają dech w piersiach.