Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXBOXPS2
Okładka ShellShock: Nam '67 (PC)

ShellShock: Nam '67

ShellShock: Nam ’67 to wojenna gra akcji (TPP) stworzona przez zespół Guerrilla i firmę Eidos.

Akcji | TPP | Wietnam | strzelanki

Okładka ShellShock: Nam '67 (PC)

data premiery gry:

3wrz2004

XBOX PS2

14wrz2004

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

„ShellShock: Nam ’67” to gra akcji przedstawiona w perspektywie trzeciej osoby (TPP). Została ona stworzona przez grupę developerską Guerrilla.

Historia przedstawiona w grze skupia się na zaprezentowaniu graczom historii jednego z najbardziej kontrowersyjnych konfliktów zbrojnych XX-wieku. Głównym bohaterem jest tutaj zwykły, początkujący żołnierz armii Stanów Zjednoczonych, który zostaje wysłany w sam środek wojny w Wietnamie. Doświadczenia, jakie przeżyje będą stanowiły mieszankę strachu, chaosu, okrucieństwa oraz szaleństwa. „ShellShock: Nam ’67” bez obaw przedstawia to, czego inni boją się pokazać - mordowanie niewinnych ludzi, gwałty, bombardowanie napalmem cywilnych zabudowań, makabryczne pułapki Viet Congu oraz różnorodne formy tortur.

Z czasem dzięki wykonywaniu kolejnych misji, zdobywamy doświadczenie, stajemy się prawdziwymi weteranami i awansujemy w hierarchii wojskowej. Kolejne zadania mają bardzo różne cele i skalę – uczestniczymy zarówno w wielkich bitwach, gdzie przeciwnikiem jest dobrze wyszkolona i uzbrojona Armia Północnowietnamska, jak i w zwykłych patrolach, gdzie największym zagrożeniem się wymyślne zasadzki przygotowane przez Viet Cong. Z czasem bierzemy także udział w tajnych misjach, gdzie trzeba m.in. cicho wyeliminować wrogiego generała. Misje jednak nie opierają się na autentycznych zadaniach z tamtych czasów.

Twórcy gry postarali się o wierne odtworzenie brutalnej rzeczywistości wojny w Wietnamie. W tym celu starannie zaprezentowano główne cechy terenu, jego roślinności oraz terenów podmokłych i bagnistych charakterystycznych dla Południowego Wietnamu. W trakcie misji przyjdzie nam również walczyć w tropikalnych dżunglach oraz niesamowitych górach znajdujących się na północy Wietnamu. Dodatkowo w grze towarzyszą nam bardzo zmienne warunki pogodowe. Nieraz w ciągu zadania doświadczamy rekordowych upałów, aby za kilka minut być świadkiem obfitych opadów deszczu, które zamieniają podłoże w istne bagno. Nie raz przyjdzie nam także wejść w sam środek klaustrofobicznych podziemnych tuneli i kryjówek wroga.

Ponadto na potrzeby „ShellShock: Nam ’67” przygotowano specjalny system sztucznej inteligencji przeciwników. Dzięki czemu ich działania są często zupełnie nieprzewidywalne. Ranny żołnierz potrafi uciec z pola bitwy, aby powrócić z całym oddziałem uzbrojonym po zęby. Mało tego nigdy nie wiadomo czy za pobliskim krzakiem nie ukrywa się partyzant gotowy wysadzić w powietrze razem z sobą cały nasz oddział. Możemy też przypadkowo wpaść prosto w pułapkę i nabić się na bambusowe ostrza.

Postarano się także o oddanie do użytku graczy wielu autentycznych rodzajów broni z wojny w Wietnamie m.in. noży, maczet, karabinów szturmowych, pistoletów, napalmu, granatów, karabinów snajperskich oraz wyrzutni rakietowych. Dodatkowo gra posiada specjalny silnik graficzny, dzięki któremu płynność animacji nie spada nawet na sekundę. Ścieżka dźwiękowa została opracowana przy wykorzystaniu najnowszych technologii dźwięku przestrzennego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 523 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI ShellShock: Nam '67

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe ShellShock: Nam '67

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 32MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
ShellShock: Nam '67 - recenzja gry
ShellShock: Nam '67 - recenzja gry

Recenzja 13 października 2004, 11:13

Gra ma i plusy. Pierwszym i podstawowym (choć jednocześnie kontrowersyjnym) jest brutalność. Wojna w Wietnamie zapadła w społecznej świadomości przede wszystkim ze względu na jej niewyobrażalne okrucieństwo i bezwzględność pogrążonych w amoku walczących. W Shellshocku trup ściele się gęsto, granaty rozszarpują ciała na części, flaki walają się po ziemi, odpadają głowy, napalm rozpala bardziej niż wietnamskie prostytutki ;-), a posoka tryska z ekranu z siłą wodospadu. Czasem idąc natykamy się na rzeź bezbronnych cywilów, kiedy indziej na wiszące bądź nabite na pale ciała. Rzecz na pewno nie dla tych, którzy nie posiedli jeszcze dowodu osobistego – co prawda oficjalnie gra nie ma ograniczenia 18+, niemniej jest to jedynie dowód na to, że zasady marketingu nie zawsze idą w parze z etyką.

PC
XBOX
PS2