Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCiOSAND
Okładka Carmageddon (PC)

Carmageddon

Gra, która przeszła do historii dzięki ogromnej grywalności i brutalności. To wyścigi samochodowe, które pozwalają zjechać kierowcom z wytyczonej trasy na chodnik i rozpocząć demolkę...

Wyścigi | samochodowe

Okładka Carmageddon (PC)

producent: Stainless Games

data premiery gry:

13kwi1997

PC

17paź2012

iOS

10maj2013

AND

Carmageddon to gra, która przeszła do historii dzięki ogromnej grywalności i brutalności. Zwykłe wyścigi samochodowe, mimo że są sportem ekscytującym i niebezpiecznym, nie dają graczom naprawdę tego czego oczekują. Na szczęście powstał Carmageddon, który pozwolił kierowcom zjechać z wytyczonej trasy na chodnik i rozpocząć demolkę :->. Czerwona twarz, łysego kierowcy siedzącego za kierownicą i szczerzącego zęby w szatańskim uśmiechem, należy do kultowych już symboli gry. Sama tematyka produktu była jego świetną reklamą, reszty dokonały media, które przynajmniej kilka morderczych incydentów (typu nastolatek za kierownicą rozjeżdża pieszych) przypisywały owej grze, a sprawę odpowiednio nagłaśniały.

Pierwszy Carmageddon to gra, którą ceniono nie tylko ze względu na zawarty w niej brutalizm. Głównym celem gry, jak zresztą w każdych wyścigach jest dojechanie do mety. W Carmageddon trasy podzielone są na okrążenia, które z kolei składają się z Checkpointów (punktów kontrolnych). Tak więc w drodze do mety walczymy nie tylko z innymi kierowcami, ale także z czasem. Pokonywanie kolejnych okrążeń jest na tyle nudną i jakże oczywistą sprawą, że w grze dodano drugi sposób na zwycięskie ukończenie rajdu. Polega on na tym, by zniszczyć samochody wszystkich przeciwników, podobnie jak ma to miejsce w grach typu Destruction Derby. Zajmując się niszczeniem kolejnych aut, nie mamy jednak możliwości na zdobywanie cennego czasu przez zaliczanie Checkpointów. Kolejne sekundy zdobywamy więc poprzez niszczenie pojazdów przeciwnika i rozjeżdżanie ludzi. Trasy są otwarte (nie posiadają wytyczonej drogi, poza którą nie można wyjechać) i umożliwiają dokładne ich zwiedzanie. To właśnie szczegółowe poznawanie naszpikowanych wyskoczniami, rampami, sekretnymi zakamarkami i power-upami (czyli gadżetami, które ulepszają w jakiś sposób nasz wóz) plansz daje najwięcej frajdy. Do naszego auta możemy dołączyć wielką kulę na łańcuchu, którą odpowiednio manewrując samochodem niszczymy przeciwników, zbieramy także ulepszenia szybkości auta itd. Duży wpływ na grywalność gry, ma także możliwość naprawiania naszego wozu (w czasie rzeczywistym – podczas jazdy), co odbywa się kosztem zebranych pieniędzy. To jednak nie wszystko. Wygrywając kolejne zawody, za zarobioną gotówkę kupujemy coraz lepsze auta (co powiecie na TIRa, wielki kombajn czy nawet czołg?), które trzymamy w prywatnym garażu (coś jak NFS: Porsche). Cała zabawa jest oczywiście nielegalna, a na karku mamy nie tylko rozwścieczonych przeciwników ale i policjantów, którzy bezsilnie próbują unieszkodliwić uczestników rajdu.

Wspaniała w tamtych czasach grafika, muzyka, pomysł i grywalność tworzy z Carmaggedon legendę gier komputerowych, która nawet dziś, tyle lat po premierze potrafi przyciągnąć do monitora na długie godziny świetnej (krwawej :->) rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 621 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Carmageddon

16+

Wymagania sprzętowe Carmageddon

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 133MHz
  • 32MB RAM
  • 2MB akcelerator 3D
Oryginalny deweloper Carmageddona zapowiada Carmageddon: Reincarnation

wiadomość1 czerwca 2011

Od kilku dni w sieci sporo mówiło się o możliwości powrotu serii Carmageddon na rynek. Okazuje się, że nie były to plotki bez pokrycia, bo właśnie oficjalnie zapowiedziano Carmageddon: Reincarnation.

Pseudo Interacive pracowało nad nową odsłoną cyklu Carmageddon

wiadomość8 kwietnia 2008

Zamknięcie studia deweloperskiego Pseudo Interactive przeszło bez echa. Producent serii Full Auto nie mógł się pochwalić efektownym dorobkiem, w związku z czym znało go niewielu miłośników elektronicznej rozrywki. Informacja ta zyskuje jednak na znaczeniu w obliczu nowych faktów, ujawnionych serwisowi Next-Gen.biz przez anonimowe źródło.

2K Games wyda Carmageddon IV oraz inne gry SCi

wiadomość11 lutego 2005

Co mają ze sobą wspólnego takie tytuły jak Civilization IV, The Elder Scrolls IV: Oblivion czy Call of Cthulhu? Na pierwszy rzut oka nic, ale to tylko pozory. Wszystkie te programy zostaną opublikowane przez firmę 2K Games, nowy oddział wydawniczy koncernu Take-Two Interactive. Wczoraj do tego atrakcyjnego zestawu dodano kolejne smaczne kąski.

Czwarta część Carmageddon niczym telewizyjny show?

wiadomość10 listopada 2004

Cisza panowała w temacie czwartej części Carmageddon od 11 marca bieżącego roku, kiedy przedstawiliśmy Wam ostatnią wiadomość w tej materii. Świeżych i interesujących informacji nt. kolejnej odsłony samochodowej apokalipsy dostarczyła baza danych Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych, podobnie zresztą jak swego czasu w kontekście cyklu GTA (vide news z 10 stycznia 2004).

Novadrome - mordercze wyścigi samochodowe twórców Carmageddon
Novadrome - mordercze wyścigi samochodowe twórców Carmageddon

wiadomość25 marca 2004

Studio Stainless Games, fanom gier komputerowych znane dotychczas z wyprodukowania dwóch odsłon legendarnego Carmageddon, zapowiedziało nowy program zrealizowany w podobnym klimacie, zatytułowany Novadrome. Ukaże się on najprawdopodobniej w tym roku, równocześnie na PC, Xbox i PlayStation 2.

PC
iOS
AND