Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPSViOS
Okładka Adventures of Mana (AND)

Adventures of Mana

Stworzone przez firmę Square Enix z myślą o platformach przenośnych japońskie RPG akcji w klimatach fantasy, będące w istocie remakiem gry Final Fantasy Adventures, czyli pobocznej odsłony słynnego cyklu jRPG.

RPG | fantasy | RPG akcji | jRPG

Okładka Adventures of Mana (AND)

data premiery gry:

4lut2016

iOS AND PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Adventures of Mana to wydane na platformę AND, PSV i iOS japońskie RPG akcji utrzymane w klimacie fantasy. Grę opracowało wewnętrzne studio firmy Square Enix i jest to produkcja premium, a więc pozbawiona mikropłatności.

Fabuła

Gracz wciela się w jednego ze zniewolonych gladiatorów walczących ku uciesze Mrocznego Lorda. Każdego ranka wysyłani są oni na arenę przeciwko egzotycznym bestiom, a jedynymi nagrodami za wygraną jest możliwość przeżycia kolejnego dnia i niewielka ilość jedzenia, zbyt mała, aby umożliwić pełną regenerację po walce.

Pewnego dnia bohater dowiaduje się, że jego ciemiężca jest bliski odnalezienia sposobu na dotarcie do legendarnego Drzewa Many, które zapewni mu pełną i wieczną władzę nad całym światem. Gladiator uznaje, że nie może do tego dopuścić, więc ucieka z niewoli i rozpoczyna misję pokrzyżowania planów Mrocznego Lorda.

Mechanika

W wydanym na platformę AND, PSV i iOS Adventures of Mana akcję obserwujemy z kamery umieszczonej wysoko nad głową postaci. Zabawa sprowadza się głównie do eksplorowania świata, rozwijania bohatera oraz walki. System potyczek jest mocno zręcznościowy i większy wpływ na wynik starć ma refleks gracza niż statystyki jego postaci. Gra oferuje sporą różnorodność uzbrojenia, które podzielono na sześć kategorii, a podczas bitew możemy także korzystać z zaklęć.

Autorzy przygotowali obszerną kampanię fabularną, która starcza na kilkadziesiąt godzin. Zabawę urozmaicają zagadki logiczne oraz fakt, że po pewnym czasie do bohatera dołącza towarzyszka pomagająca w potyczkach, którą kontroluje sztuczna inteligencja.

Pozostałe informacje

Adventures of Mana to tak naprawdę remake gry Final Fanasy Adventures. Była to produkcja poboczna w stosunku do popularnego cyklu jRPG, która ukazała się w 1991 roku na konsolę przenośną Game Boy. Porzuciła ona turowy system walki i rozbudowaną fabułę oryginalnej serii, stawiając na zręcznościowy charakter potyczek oraz kampanię koncentrującą się na walce. Projekt okazał się tak popularny, że zapoczątkował nową, odrębną markę i kontynuacja nazwana została Secret of Mana, porzucając wszystkie elementy związane bezpośrednio z Final Fantasy.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy remake tej gry. W 2003 na Game Boy Advance wyszło Sword of Mana, ale ta wersja zmieniła sporo mechanizmów rozgrywki oraz elementów fabularnych. Natomiast mobilne Adventures of Mana pozostaje wierne pierwowzorowi i jedynie unowocześnia grafikę, przestawiając ją w całości w 3D, i uwspółcześnia system sterowania.

Minirecenzja Adventures of Mana – tak powinno się robić mobilne remake’i

PLUSY:
  1. Wierne odtworzenie pierwowzoru, ze wszystkimi jego zaletami;
  2. Udany system walki;
  3. Dopracowane sterowanie i przystosowany do ekranów dotykowych interfejs;
  4. Ciekawa kampania;
  5. Atrakcyjna grafika.
MINUSY:
  1. Podziemia są proste i mało różnorodne.

Wydane w 1991 roku Final Fantasy Adventure to produkcja lekko zapomniana i niewielu graczy zdaje sobie sprawę, że zapoczątkowała ona znacznie bardziej rozpoznawalną serię Secret of Mana. Na dwudziestopięciolecie narodzin serii firma Square Enix postanowiła przypomnieć światu o tym tytule i dokonała tego w najlepszy możliwy sposób, dając nam RPG-a, który dopasowuje pierwowzór do współczesnych standardów, ale jednocześnie pozostaje mu wierny wszędzie tam, gdzie to miało sens.

Final Fantasy Adventure opracowano z myślą o konsoli przenośnej i dlatego gra świetnie sprawdza się na urządzeniach mobilnych. Jest trochę prostsza i szybsza – nawet kilka minut wystarczy, aby mieć wrażenie, że posunęliśmy kampanię naprzód. Nie znaczy to, że scenariusz jest prosty. Jak na RPG-a przystało, fabuła zaskakuje złożonością oraz intensywnością zwrotów akcji, ale cała ta opowieść prezentowana jest w formie skondensowanych dialogów i krótkich scenek, tak abyśmy szybko poznali najważniejsze fakty i mogli powrócić do rozgrywki.

Takie podejście sprawdza się bardzo dobrze, gdyż rozgrywka w Adventures of Mana nie pozostawia nic do życzenia. Sterowanie jest czułe, a interfejs został w większości przerobiony tak, aby pasował do specyfiki urządzeń mobilnych. System walki jest dynamiczny i oferuje sporo swobody taktycznej, a duży wybór uzbrojenia oraz galeria różnorodnych przeciwników sprawiają, że nawet po kilkudziesięciu godzinach zabawy walka się nie nudzi.

Wiernie odtwarzając pierwowzór twórcy Adventures of Mana skopiowali niestety jego największą wadę, czyli zbyt proste i mało różnorodne lochy. Najczęściej są one krótką serią małych pomieszczeń – po pewnym czasie kolejne podziemia zlewają się w jedno. Sytuację ratuje obecność bossów i mini-bossów. Jest ich cała masa i każdy z nich wymaga odmiennego podejścia. Warto także wspomnieć o oprawie graficznej. Square Enix poszło nietypową dla siebie drogą i zamiast retuszować stare konsolowe produkcje zaoferowało pełny remake. Cała oprawa graficzna została opracowana od zera i wyszło to grze na dobre. Oprawa jest ładna i pomimo swojej trójwymiarowości, utrzymuje kolorowy kreskówkowy styl, jaki cechuje wszystkie odsłony serii Mana.

Square Enix godnie uczciło ćwierćwiecze narodzin cyklu. Adventures of Mana zachowuje wszystko to, co dobre w pierwowzorze, a jednocześnie poprawia większość elementów, które się zestarzały. W rezultacie otrzymaliśmy pozycję, która przypadnie do gustu nie tylko fanom serii, ale również stanowi wyśmienitą propozycję dla osób szukających po prostu wysokiej jakości mobilnych RPG-ów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Adventures of Mana

12+

Najlepsze mobilne gry lutego (m.in. Assassin's Creed: Identity, Final Fantasy IX, Space Grunts)
Najlepsze mobilne gry lutego (m.in. Assassin's Creed: Identity, Final Fantasy IX, Space Grunts)

wiadomość4 marca 2016

Omawiamy najlepsze gry mobilne lutego. Wśród polecanych pozycji znalazły się takie produkcje jak Adventures of Mana, Love You to Bits, Assassin's Creed: Identity, Final Fantasy IX, Space Grunts, Lonewolf i Ys Chronicles II.

Adventures of Mana - premiera mobilnego remake'u gry Final Fantasy Adventures
Adventures of Mana - premiera mobilnego remake'u gry Final Fantasy Adventures

wiadomość8 lutego 2016

W App Store zadebiutowało Adventures of Mana, czyli stworzony przez Square Enix remake japońskiego RPG-a akcji zatytułowanego Final Fantasy Adventures. W porównaniu z pierwowzorem autorzy opracowali zupełnie nową i w pełni trójwymiarową oprawę graficzną.

iOS
AND
PSV