Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCiOSAND
Okładka Wayward Souls (PC)
OkładkaWayward Souls (PC)

Wayward Souls

Zrealizowane w stylu retro roguelike'owe RPG akcji, w którym wcielamy się w bohaterów przemierzających losowo generowane podziemia. Do wyboru mamy 6 bohaterów o odmiennych umiejętnościach i nieco innym stylu walki.

RPG | roguelike | 2D | top-down | indie | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Wayward Souls Premiera

24kwi2014

iOS

10lip2014

AND

28sie2019

PC

Gry podobne do Wayward Souls

Moonlighter

Heroes of Hammerwatch

Rogue Legacy

Wayward Souls jest roguelike’owym RPG akcji w stylistyce retro, w którym zadaniem graczy jest czyszczenie losowo generowanych lochów z hord rozmaitych potworów. Gra pojawiła się pierwotnie na urządzeniach mobilnych, ale została przeniesiona również na inne platformy. Za jej powstanie odpowiada zaś niewielkie trzyosobowe studio Rocketcat Games.

Przystępując do rozgrywki, wybieramy jednego z sześciu bohaterów, przy czym na samym początku dostępna jest jedynie trójka z nich. Postaci cechują się oczywiście odmiennymi umiejętnościami, co determinuje także sam styl rozgrywki. Przykładowo rycerz świetnie posługuje się mieczem i tarczą, czarodziejka jest biegła w rzucaniu rozmaitych zaklęć, zaś łotrzyk odznacza się zwinnością i potrafi korzystać z szerokiego arsenału bomb. Podczas rozgrywki nasi bohaterowie rozwijają rzecz jasna swe umiejętności i znajdują różne zestawy ekwipunku, które mogą wpłynąć na znaczącą zmianę stylu walki oraz skuteczności danej postaci.

Akcja gry ukazana jest w klasycznym widoku z góry, a podczas rozgrywki przemierzamy w sumie 13 rodzajów lochów. W każdym z nich czekają na nas zupełnie inni przeciwnicy, wymagający zastosowania nieco innej techniki walki, a także szereg pułapek i innych wyzwań. Na końcu każdego z etapów musimy zaś stawić czoła wymagającemu bossowi, którego pokonanie jest równoznaczne z dostępem do kolejnego poziomu. Zgodnie z przynależnością do gatunku roguelike, śmierć bohatera w grze jest definitywna i oznacza utratę całego posiadanego ekwipunku. Nie przepada jedynie złoto, które możemy spożytkować np. na zakup perków dla kolejnej postaci.

Twórcy Wayward Souls wzorowali się na produkcjach typu Spelunky, Secret of Mana czy swojej własnej Mage Gauntlet. W grze znajdziemy jednak również liczne podobieństwa do kultowego Dark Souls. Gra studia Rocketcat oferuje podobny, tzn. bardzo wysoki poziom trudności, zaś sukces zależny jest nie tyle od posiadanego ekwipunku, co przede wszystkim od umiejętności samego gracza.

Wayward Souls odznacza się oprawą graficzną w stylu retro, przypominającą produkcje z konsolek SNES lub Game Boy Advance. Atutem gry jest intuicyjny interfejs, pozbawiony jakichkolwiek wirtualnych gałek i przycisków, co w znaczący sposób ułatwia zabawę. Dzięki różnorodności klas postaci oraz losowo generowanemu układowi poziomów, grę można przechodzić wielokrotnie bez uczucia znużenia.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Wayward Souls cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Wayward Souls: 12+

Wayward Souls Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.3 GHz
  • 128 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 185 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10
iOS
AND
PC