Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 stycznia 2016, 11:21

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#2 – RPG)

W kolejnym odcinku naszego minicyklu omawiającego najlepsze mobilne produkcje pozbawione mikropłatności przyglądamy się gatunkowi RPG.

Kontynuujemy rozpoczętą tydzień temu serię krótkich artykułów polecających godne uwagi gry mobilne pozbawione jakichkolwiek mikropłatności. Po strategiach ekonomicznych przyszła pora na gatunek RPG. Dla osób nietrawiących modelu free-to-play ta kategoria ma sporo do zaoferowania, więc poniższe zestawienie nie jest kompletne. Z pewnością powrócimy jeszcze w przyszłości do erpegów.

Shadowrun: Dragonfall

Zaczynamy od Shadowrun: Dragonfall, czyli samodzielnego rozszerzenia do gry Shadowrun Returns, które pod każdym względem przebija pierwowzór. Produkcja prezentuje nietypową wizję przyszłości, łączącą elementy cyberpunka i fantasy. Z jednej strony mamy tutaj potężne korporacje, wirtualną rzeczywistość, wysoce zaawansowane technologie oraz wszechobecne cyberwszczepy, a jednocześnie po ulicach przechadzają się elfy i krasnoludy, powszechnie wykorzystywana jest magia, a rynkiem finansowym rządzą smoki.

Gra oferuje sporych rozmiarów kampanię toczącą się w Berlinie i miasto to zostało wspaniale opracowane, oferując nie tylko bogatą historię i ciekawe postacie, ale również sporo możliwości do wpływania na sytuację polityczną w metropolii. System walki rozgrywany jest w turach i posiada spore pokłady głębi taktycznej. Wszystko to w sumie składa się na wyśmienitego RPG-a, z fascynującym światem, dopracowanymi mechanizmami zabawy i ciekawą fabułą.

Wayward Souls

Osoby preferujące RPG akcji zainteresować powinno Wayward Souls, które pozostaje chyba najlepszym przedstawicielem tego gatunku na rynku mobilnym. Mamy tutaj wszystko, co powinno znaleźć się w takiej grze. Świat ma ciekawą historię, ale poznawanie jej jest opcjonalne. Wszystkie mapy generowane są losowo, a odpowiedni algorytm dba o zachowanie właściwego zbalansowania wyzwań. System potyczek jest mocno zręcznościowy i oferuje dużo możliwości oraz dopracowane sterowanie, a do tego każda klasa posiada zupełnie inny styl walki, więc całość można spokojnie przejść kilkukrotnie bez uczucia nudy.

Do tego Wayward Souls jest wyśmienitą propozycją dla osób szukających prawdziwych wyzwań. Gra jest bardzo trudna i bezwzględna, ale jednocześnie sprawiedliwa, tak że każda porażka jest skutkiem tylko naszych własnych błędów. Tym samym zgony, choć częste i ostateczne, wcale nie zniechęcają do dalszej zabawy.

The Banner Saga

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest The Banner Saga. To taktyczne turowe RPG osadzone w krainie fantasy zainspirowanej mitologią skandynawską. Gracze obejmują kontrolę nad karawaną wikingów uciekających przed zagładą własnego świata. Wybór konwencji filmu drogi okazał się tutaj strzałem w dziesiątkę i tworzy fascynującą opowieść, która została świetnie opowiedziana.

W grze nie mamy zbyt dużej swobody eksploracji, ale za to podczas zabawy musimy podejmować regularnie decyzje, które w istotny sposób kształtują dalszy rozwój historii. Prawdziwą gwiazdą jest jednak tutaj system walki. Rządzące nim zasady są proste, ale w rzeczywistości kryją duże pokłady głębi taktycznej – im dłużej gramy, tym więcej jej odkrywamy. Przykładowo, punkty życia odpowiadają także za siłę zadawanych ciosów, więc im więcej obrażeń przyjmie dana postać, tym słabsze staną się jej ciosy, co jest logiczne i jednocześnie mocno zmienia sposób prowadzenia potyczek.

Poprzednie odsłony cyklu:

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#1 – strategie ekonomiczne)

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej