Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Secret of Mana (2010) (AND)

Secret of Mana (2010)

Mobilny port kultowej gry RPG akcji, wydanej przez Square Enix w 1993 roku na konsolę SNES. Kontrolujemy drużynę śmiałków i przemierzamy magiczny świat, skupiając się głównie na toczeniu zręcznościowych starć z różnymi przeciwnikami.

RPG | fantasy | 2D | top-down | RPG akcji

Okładka Secret of Mana (2010) (AND)

data premiery gry:

21gru2010

iOS

11lis2014

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Secret of Mana stanowi bezpośrednią próbę przeniesienia na urządzenia mobilne kultowej japońskiej gry RPG akcji o tym samym tytule, która pierwotnie ukazała się w 1993 roku na konsoli Super Nintendo Entertainment System (SNES). Tak jak w przypadku pierwowzoru, mamy tu do czynienia z dziełem firmy Square Enix (dawniej Square).

Akcja gry toczy się w magicznym świecie fantasy, którego najistotniejszy element stanowi tytułowa Mana – potężna energia pozwalająca na wielką skalę tworzyć i niszczyć. Niegdyś przenikała na wskroś wszystkie krainy, lecz wojna, jaka rozgorzała między ludźmi a bogami po tym, jak ci pierwsi w swej pysze skonstruowali Fortecę Many, niemal wyczerpała źródła mocy magicznej energii i zrujnowała cywilizację człowieka. Przygoda rozpoczyna się wiele lat później, kiedy główny bohater – Randi, prosty chłopak z małej wioski – znajduje Miecz Many, legendarny artefakt, który przed laty zapobiegł zniszczeniu świata przez wspomnianą wojnę. Protagonista musi napełnić oręż energią w ośmiu świątyniach i zapobiec powtórzeniu się historii związanej z budową Fortecy Many i gniewem bogów.

Pomocy wojownikowi Randiemu udziela dwoje kompanów – uzdrowicielka Primm i parający się magią ofensywną Popoi – a także białe smoczątko Flammie, ułatwiające bohaterom podróżowanie po świecie. Rozgrywka, ukazywana w widoku top-down („z lotu ptaka”), skupia się na przemierzaniu różnorodnych lokacji i toczeniu walk z przeciwnikami. W odróżnieniu od większości klasycznych japońskich gier cRPG, starcia są toczone w czasie rzeczywistym i mają zręcznościowy charakter. W dowolnej chwili możemy przełączać się między trojgiem bohaterów, obejmując nad nimi bezpośrednią kontrolę (reszta drużyny przechodzi wtedy pod pieczę sztucznej inteligencji).

Oprócz niebezpiecznych lokacji, od czasu do czasu trafiamy także do miast i innych tego typu miejsc, gdzie zaopatrujemy się w pomocne przedmioty (np. mikstury uzdrawiające). Bohaterowie mogą korzystać z różnego rodzaju broni, które na dodatek mają różne ulepszenia, odblokowujące więcej ataków. Nie brakuje też klasycznego systemu rozwoju postaci, polegającego na poprawianiu ich współczynników. Warto też wspomnieć o zaimplementowaniu w mobilnej wersji Secret of Mana jednego z bardziej charakterystycznych elementów konsolowego pierwowzoru, czyli używanego podczas walk kołowego menu wyboru akcji i przedmiotów, znanego jako Ring Command.

Twórcy nie wprowadzili praktycznie żadnych zmian w oprawie graficznej względem oryginalnej wersji na SNES. Mamy tu więc pełną żywych barw 16-bitową grafikę 2D.

Niestety, konwersja na smartfony i tablety została pozbawiona kooperacyjnego trybu multiplayer, z którego słynął pierwowzór.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Secret of Mana (2010)

Wymagania wiekowe Secret of Mana (2010)

12+

Secret of Mana – zręcznościowy jRPG debiutuje na Androidzie
Secret of Mana – zręcznościowy jRPG debiutuje na Androidzie

wiadomość4 listopada 2014

Cztery lata przyszło poczekać posiadaczom smartfonów i tabletów z Androidem na premierę dedykowanej im wersji Secret of Mana. Gra, która w grudniu 2010 roku debiutowała na iOS, została wydana w Google Play w cenie 28 złotych.

iOS
AND