Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 4 listopada 2014, 15:39

Secret of Mana – zręcznościowy jRPG debiutuje na Androidzie

Cztery lata przyszło poczekać posiadaczom smartfonów i tabletów z Androidem na premierę dedykowanej im wersji Secret of Mana. Gra, która w grudniu 2010 roku debiutowała na iOS, została wydana w Google Play w cenie 28 złotych.

W grudniu 2010 roku na platformie App Store zadebiutowała konwersja Secret of Mana, czyli jednego z najlepszych zręcznościowych jRPG-ów na konsolę SNES (oficjalna premiera odbyła się w 1993 roku). Kilka dni temu, po czterech latach oczekiwania, w grę mogą wreszcie zagrać posiadacze smartfonów i tabletów z systemem Android. Firma Square Enix, wydawca, ustaliła cenę produkcji na poziomie 28 złotych. Wyposażono ją we wszystkie dotąd opublikowane aktualizacje.

W mobilnym porcie Secret of Mana nie wprowadzano żadnych usprawnień natury technicznej. To ta sama gra, tyle że dostosowana do obsługi za pomocą ekranów dotykowych (wirtualne przyciski) oraz zewnętrznych kontrolerów. Twórcy nie pokusili się nawet o zaimplementowanie wsparcia dla wyświetlaczy panoramicznych, stąd po lewej i prawej stronie ekranu znajdują się niezbyt gustowne, czarne paski.

W Secret of Mana poznajemy historię trójki śmiałków – Randiego, będącego głównym bohaterem, oraz jego dwóch towarzyszy, Primma i Popoia. Wspólnie przemierzają oni świat, w którym karty rozdają osoby uprawnione do korzystania z many, tamtejszego odpowiednika magii. Celem ich podróży jest zniweczenie planu odbudowania Fortecy Many, w której miałby zostać zgromadzony cały zapas pożądanego składnika.

Tytuł jest reprezentantem gatunku jRPG akcji i swego czasu wyróżniał się bardzo dynamiczną walką, rozgrywaną w czasie rzeczywistym, a także dopracowaną, dwuwymiarową szatą graficzną. Jedną z największych nowości było Ring Command – specjalne, kołowe menu, ułatwiające dostęp do przedmiotów oraz zaklęć, przyspieszające zmianę broni itp. Rozwiązanie to okazało się na tyle trafione, że znalazło zastosowanie w niemal wszystkich kolejnych odsłonach serii Mana.

Cykl Mana (w Japonii funkcjonujący pod nazwą Seiken Densetsu) został zapoczątkowany w 1991 roku na przenośnym Game Boyu. Mocno zręcznościowe Seiken Densetsu: Final Fantasy Gaiden, wydane w Stanach Zjednoczonych jako Final Fantasy Adventure, a w Europie pod tytułem Mystic Quest, znalazło wierne grono fanów. Secret of Mana to kontynuacja, a w kolejnych kilkunastu latach doczekaliśmy się jeszcze kilkunastu gier z serii, ale tylko część z nich ukazała się na Zachodzie. Ciągle nie dotyczy to dwóch specjalnych odsłon na urządzenia mobilne z iOS i Androidem – karcianki Circle of Mana oraz funkcjonującego w modelu free-to-play Rise of Mana, oferującego klasyczną mechanikę, a zarazem 8-osobowy tryb kooperacji. Póki co, zagrywają się w nie wyłącznie Japończycy.