Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 8 lutego 2016, 12:04

Adventures of Mana - premiera mobilnego remake'u gry Final Fantasy Adventures

W App Store zadebiutowało Adventures of Mana, czyli stworzony przez Square Enix remake japońskiego RPG-a akcji zatytułowanego Final Fantasy Adventures. W porównaniu z pierwowzorem autorzy opracowali zupełnie nową i w pełni trójwymiarową oprawę graficzną.

Mamy dobre wieści dla fanów japońskich RPG-ów akcji. Doczekaliśmy się bowiem wreszcie premiery anglojęzycznej wersji gry Adventures of Mana autorstwa firmy Square Enix.

Anglojęzyczna wersja dostępna jest na razie tylko na iOS, ale wydanie na Androida powinno zadebiutować już wkrótce. Gra kosztuje 62 złote i jest to produkcja premium, a więc pozbawiona mikropłatności. W Japonii produkcja wyszła również na PlayStation Vita i twórcy rozważają przeniesienie jej na rynki Zachodnie, choć na razie nie mogą definitywnie tego obiecać.

Gracz wciela się w jednego ze zniewolonych gladiatorów walczących ku uciesze Mrocznego Lorda. Każdego ranka wysyłani są oni na arenę, aby walczyć przeciwko egzotycznym bestiom, a jedynymi nagrodami za wygraną jest możliwość przeżycia kolejnego dnia i niewielka ilość jedzenia, zbyt mała, aby umożliwić pełną regenerację po walce. Pewnego dnia bohater dowiaduje się, że jego ciemiężca jest bliski odnalezienia sposobu na dotarcie do legendarnego Drzewa Many, które zapewni mu pełną i wieczną władzę nad całym światem. Gladiator uznaje, że nie może do tego dopuścić, więc ucieka z niewoli i rozpoczyna misję pokrzyżowania planów Mrocznego Lorda.

W Adventures of Mana akcję obserwujemy z kamery umieszczonej wysoko nad głową postaci. Zabawa sprowadza się głównie do eksplorowania świata, rozwijania bohatera oraz walki. System potyczek jest mocno zręcznościowy i większy wpływ na wynik starć ma refleks gracza niż statystyki jego postaci. Gra oferuje sporą różnorodność uzbrojenia, które podzielono na sześć kategorii, a podczas bitew możemy także pomagać sobie korzystając z zaklęć. Autorzy przygotowali obszerną kampanię fabularną, która starcza na kilkadziesiąt godzin. Zabawę urozmaicają zagadki logiczne oraz fakt, że po pewnym czasie do bohatera dołącza towarzyszka pomagająca w potyczkach – a kontroluje ją sztuczna inteligencja.

Na koniec zostawiliśmy notkę historyczną. Część czytelników zainteresować może bowiem informacje, że Adventures of Mana to remake gry Final Fanasy Adventures. Była to produkcja poboczna w stosunku do popularnego cyklu jRPG, która ukazała się w 1991 roku na konsolę przenośną Gameboy. Porzuciła ona turowy system walki i rozbudowaną fabułę oryginalnej serii, stawiając na zręcznościowy system potyczek oraz kampanię koncentrującą się na walce. Projekt okazał się tak popularny, że zapoczątkował nową odrębną markę i kontynuacja nazwana została Secret of Mana, porzucając wszystkie elementy związane bezpośrednia z Final Fantasy. Warto wspomnieć, że to nie pierwszy remake tej gry. W 2003 na Gameboy Advance wyszło Sword of Mana, ale ta wersja zmieniła sporo mechanizmów rozgrywki oraz elementów fabularnych. Natomiast mobilne Adventures of Mana pozostaje wierne pierwowzorowi i jedynie unowocześnia grafikę, przestawiając ją w całości w 3D i unowocześnia system sterowania.