Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Hitman - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria łącząca elementy gier akcji i skradanek, opowiadająca o przygodach płatnego zabójcy – Agenta 47. Cykl został wykreowany przez duńskie studio deweloperskie IO Interactive.

Pierwsza część serii, zatytułowana Hitman: Codename 47 – ukazała się w 2002 roku na komputerach osobistych. Tytuł wzbudził spore zainteresowanie z uwagi na oryginalną, dojrzałą tematykę oraz dużą swobodę rozgrywki. Kolejne odsłony cyklu – Hitman 2: Silent Assassin (2002), Hitman: Kontrakty (2004) oraz Hitman: Krwawa Forsa (2006) pojawiły się nie tylko na PC, lecz również na konsolach Xbox oraz PlayStation 2; dodatkowo ostatnia z wymienionych pozycji trafiła na platformę Xbox 360. Na pełnoprawną, piątą część serii, czyli grę Hitman: Rozgrzeszenie, fani musieli czekać sześć lat, bo do 2012 roku, kiedy to pojawiła się ona na komputerach osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Cztery lata później marka doczekała się swoistego miękkiego rebootu w postaci wypuszczonej na PC, Xboksa One oraz PlayStation 4 gry Hitman. W 2018 roku w jej ślady poszła gra Hitman 2, z kolei w 2022 roku na komputerach osobistych oraz konsolach ósmej i dziewiątej generacji pojawiło się zwieńczenie „nowej trylogii”, pod tytułem Hitman 3.

Oprócz głównych odsłon, na przestrzeni lat cykl Hitman doczekał się szeregu spin-offów. W 2012 roku światło dzienne ujrzała prosta gra Hitman: Wyzwanie Snajpera. Rok 2014 przyniósł natomiast premierę gry Hitman GO, która łączyła tematykę zabójstw na zlecenie z mechaniką łączącą elementy strategii turowej oraz gry logicznej. W 2015 roku na urządzeniach mobilnych pojawiła się gra Hitman: Sniper, opierającą się na schemacie wypracowanym na potrzeby pierwszego z wymienionych spin-offów. W 2022 roku doczekała się ona kontynuacji pod tytułem Hitman Sniper: The Shadows.

Oprócz tego cykl otrzymał rozmaite zbiorcze wydania, a jego starsze odsłony z czasem doczekały się remasterów.

Główną postacią serii Hitman jest Agent 47, czyli płatny zabójca na usługach fikcyjnej agencji ICA (International Contract Agency). W toku rozgrywki gracze odkrywają prawdziwe pochodzenie bohatera, będącego wytworem eksperymentu, który miał na celu wyhodowanie doskonałego asasyna.

Rozgrywka w grach spod szyldu Hitman łączy elementy strzelanek i skradanek. Zadaniem gracza jest realizacja misji polegających na eliminowaniu wskazanych postaci. Ma on przy tym dużą dowolność zarówno w kwestii doboru broni, jak i sposobów wykonywania misji; poszczególne cele mogą zostać zarówno zastrzelone, jak i otrute czy choćby padać ofiarami upozorowanych wypadków.

Wydana w 2016 gra Hitman wprowadziła powiew świeżości w postaci bardziej otwartego charakteru rozgrywki – każda misja była w niej skonstruowana jako oddzielna całość – oraz modelu dystrybucji przypominającego epizodyczne przygodówki. W momencie premiery oferowano jedynie pierwsze z kilku rozbudowanych zleceń, a kolejne były udostępniane z czasem jako płatne dodatki. Produkcja wprowadziła także wyzwania czasowe, których wykonanie było możliwe tylko przez pewien okres od ich udostępnienia, a takżekontrakty typu Nieuchwytny Cel, gdzie mogliśmy podjąć tylko jedną próbę wykonania zadania.

Hitman 2 z 2018 roku był natomiast pierwszą odsłoną serii wyposażoną w sieciowy tryb rywalizacji, zwany trybem Zjawy. Dwie osoby współzawodniczyły w nim na jednej mapie, starając się dokonać jak najwyżej punktowanego zabójstwa. Po raz pierwszy mieliśmy w niej również do czynienia z kooperacyjnym trybem multiplayer, w którym, współpracując z innymi graczami, eliminowaliśmy cele za pomocą karabinu.

Popularność gry znalazła swoje przełożenie w kulturze masowej. W 2007 roku na ekrany kin trafił film Hitman w reżyserii Xaviera Gensa (Agenta 47 zagrał Timothy Olyphant). W 2015 roku gra została zekranizowana ponownie, tym razem jako Hitman: Agent 47. W główną rolę wcielił się Rupert Friend, znany wcześniej głównie z serialu Homeland. W 2012 roku pojawił się również serial zatytułowany Hitman 101, składający się z dwunastu 25-minutowych odcinków. Nakładem wydawnictwa Del Rey Books ukazały się także dwie napisane przez Williama C. Dietza powieści – Hitman: Enemy Within i Hitman: Damnation.

Hitman: Blood Money Reprisal
Hitman: Blood Money Reprisal

Akcji 30 listopada 2023

Odświeżona wersja gry Hitman: Krwawa forsa. W Hitman: Blood Money Reprisal wcielamy się w płatnego zabójcę – Agenta 47 – który eliminuje cele w różnych zakątkach globu. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się m.in. za sprawą ułatwień w postaci tak zwanego „instynktu” oraz minimapy.

SwitchANDiOS

Hitman Sniper: The Shadows
Hitman Sniper: The Shadows

Akcji 3 marca 2022

Mobilna produkcja należąca do serii Hitman, będąca kontynuacją Hitman: Sniper z 2015 roku. Tytuł został stworzony przez studio Square Enix Montreal (autorów poprzedniej gry oraz m.in. Deus Ex: Human Revolution).

ANDiOS

Hitman Trilogy
Hitman Trilogy

Akcji 20 stycznia 2022

Hitman Trilogy to zbiorcze wydanie trylogii World of Assassination - skradankowych gier akcji o płatnym zabójcy o kryptonimie Agent 47. Pakiet zawiera gry: Hitman, Hitman 2 i Hitman 3. Za produkcję odpowiedzialne jest studio IO Interactive.

PCPS5XSXPS4XONE

Hitman 3
Hitman 3

Akcji 20 stycznia 2021

Hitman 3 to skradankowa gra akcji studia IO Software. Podczas zabawy kierujemy płatnym mordercą znanym jako Agent 47 i wykonujemy zlecenia, w którym wyeliminowanie celów da się zrealizować na wiele różnych sposobów.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Hitman: Ulepszona kolekcja HD
Hitman: Ulepszona kolekcja HD

Akcji 11 stycznia 2019

Pakiet zawierający odświeżone wersje dwóch odsłon serii Hitman - Krwawa forsa (Blood Money) z 2006 r. oraz Rozgrzeszenie (Absolution) z 2012 r. Obie otrzymały odświeżoną oprawę wizualną oraz usprawnione sterowanie.

PS4XONE

Hitman 2
Hitman 2

Akcji 13 listopada 2018

Następna część popularnej serii gier akcji, w których wcielamy się w zabójcę znanego jako Agent 47. W Hitman 2 bohater rusza w pogoń za tajemniczym klientem, którego musi wyeliminować i rozbić jego przestępczą siatkę. Produkcja zabiera nas w podróż w różne zakątki świata, jak choćby lasy tropikalne czy słoneczne Miami. Oprócz kampanii fabularnej tytuł zawiera oparty na współpracy tryb multiplayer.

PCPS4XONE

Hitman: Definitive Edition
Hitman: Definitive Edition

Akcji 15 maja 2018

Hitman: Definitive Edition to kompletne wydanie wypuszczonego w 2016 roku Hitmana. Wersja ta zawiera wszystkie epizody znane z podstawowej edycji, całą zawartość z Game of the Year Edition, a także parę dodatków, w tym pakiet strojów Anniversary Outfit Bundle.

PS4XONE

Hitman
Hitman

Akcji 11 marca 2016

Szósta pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu trzecioosobowych skradanek, rozwijanych od 2000 roku niezmiennie przez studio Io-Interactive, znane także za sprawą serii Kane & Lynch. Kolejna część przygód tytułowego agenta 47 oferuje tradycyjnie ogromną swobodę w wykonywaniu kolejnych zleceń, które możemy zrealizować na kilka różnych sposobów – zarówno po cichu, jak i angażując się w otwarty konflikt. Jednocześnie zaoferowane przez twórców lokacje są jeszcze bardziej otwarte i zróżnicowane, a akcję gry osadzono w kilku różnych miejscach świata. Największą nowością wprowadzoną w szóstej części serii są nowe rodzaje kontraktów, udostępnianych cyklicznie przez twórców i możliwych do wykonania tylko przez określony czas. Poza tradycyjnymi misjami fabularnymi pojawiły się także specjalne zlecenia, których w przypadku niepowodzenia nie będziemy mogli powtórzyć. W związku z debiutem na konsolach ósmej generacji, nowy Hitman to także zupełnie nowa jakość oprawy graficznej.

PCPS4XONE

Hitman: Sniper
Hitman: Sniper

Akcji 4 czerwca 2015

Mobilna odsłona popularnego cyklu gier akcji, stanowiąca rozwinięcie prostej mini-gry Hitman: Sniper Challenge z 2012 roku, która poprzedzała premierę piątej pełnoprawnej części serii. W odróżnieniu od jej klasycznych odsłon, gra studia Square Enix Montreal koncentruje się w całości na serii wyzwań snajperskich, polegających na cichej eliminacji kolejno wyznaczanych celów. W grze nie możemy się poruszać, a zadanie wykonujemy ze z góry ustalonego miejsca. Celem Agenta 47 jest wyśledzenie potencjalnej ofiary i oddanie jednego celnego strzału. Spore utrudnienie stanowi zaś fakt, że poszczególne misje rozgrywają się z reguły w zatłoczonych miejscach publicznych. Niezbędne jest więc wybranie odpowiedniego momentu do strzału i dokonanie likwidacji w taki sposób, aby uniknąć zauważenia przez osoby postronne. Za realizację zadania wynagradzani jesteśmy punktami, a w miarę postępów rozgrywki możemy odblokowywać i instalować nowe ulepszenia do naszego karabinu snajperskiego.

ANDiOS

Hitman GO: Definitive Edition
Hitman GO: Definitive Edition

Logiczne 17 kwietnia 2014

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu Hitman, zapoczątkowanego w roku 2000 przez firmę Eidos. Tytuł został przygotowany z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych i w odróżnieniu od pełnoprawnych części serii, stanowi połączenie skradanki, strategii turowej oraz gry logicznej. Hitman GO pozbawiony został warstwy fabularnej, a rozgrywka skupia się na serii kolejnych misji, podczas których popularny Agent 47 musi pozbawiać życia konkretne osoby. Całość toczy się w systemie turowym, a na każdym poziomie musimy niezauważeni dotrzeć do wskazanego punktu i dokonać cichej eliminacji celu, wypełniając po drodze rozmaite cele dodatkowe. Akcja toczy się na niewielkich mapach, a wszystkie nasze działania muszą być drobiazgowo zaplanowane, aby nie wzbudzić podejrzeń wrogów. Cechą charakterystyczną gry jest nietypowa oprawa graficzna. Lokacje przedstawione zostały w formie papierowych makiet, a wszystkie postaci symbolizowane są przez pionki, przypominające figurki z gier planszowych.

PCPS4ANDiOSWPPSV

Hitman HD Trilogy
Hitman HD Trilogy

Akcji 29 stycznia 2013

Pakiet trzech odświeżonych części kultowego cyklu Hitman, wydanych pierwotnie przez firmę Eidos w latach 2002-2006. Seria opowiada o losach tytułowego agenta o kryptonimie 47, będącego wynikiem eksperymentów genetycznych, które uczyniły zeń najlepszego płatnego zabójcę na świecie. W kolejnych częściach cyklu nasz protagonista stawia czoła włoskiej mafii, ogarniętemu obsesją byłemu dyrektorowi FBI czy wreszcie własnym bolesnym wspomnieniom. Poszczególne misje sprowadzają się z reguły do cichej eliminacji wrogów za pomocą charakterystycznego arsenału gadżetów, takich jak broń palna, chustka nasączona chloroformem, zdalnie detonowane bomby czy zabójcza garota. Sprawne wykonanie misji wymaga zaś głębokiej analizy sytuacji i opracowania planu. W skład zestawu HD Trilogy wchodzą gry Hitman 2: Silent Assassin, Hitman: Contracts oraz Hitman: Blood Money. Wszystkie produkcje zostały gruntownie odświeżone, oferując grafikę podrasowaną do rozdzielczości HD oraz bogaty zestaw osiągnięć do odblokowania.

X360PS3

Hitman: Rozgrzeszenie
Hitman: Rozgrzeszenie

Akcji 20 listopada 2012

Gra akcji z elementami skradanki, stanowiąca piątą, pełnoprawną odsłonę cyklu Hitman. Produkcją Hitman: Absolution zajęło się duńskie studio IO Interactive we współpracy z koncernem Square-Enix. Fabuła gry przedstawia dalsze perypetie Agenta 47. Doskonale wyszkolony płatny zabójca zostaje zdradzony przez swoich przełożonych. Aby przetrwać bohater musi wykorzystać swoje niebagatelne umiejętności i doświadczenie. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach cyklu sednem zabawy w Hitman: Absolution jest eliminowanie kolejnych celów. Gracz ma przy tym dużą swobodę w sposobie uśmiercania przeciwników, choć zazwyczaj premiowane są najbardziej kreatywne zabójstwa. Atrakcyjna oprawa wizualna gry generowana jest przez silnik Glacier 2. Deweloperzy skorzystali również z technologii motion-capture, by starannie odwzorować mimikę twarzy postaci.

PCX360PS3

Hitman: Wyzwanie Snajpera
Hitman: Wyzwanie Snajpera

Akcji 15 maja 2012

Prosta minigra snajperska, promująca piątą część popularnego cyklu o przygodach tajemniczego Agenta 47 – Hitman: Rozgrzeszenie i dostępna wyłącznie w dystrybucji cyfrowej dla osób, które złożyły zamówienie przedpremierowe na wspomniany tytuł. Gra Hitman: Wyzwanie Snajpera (ang. Hitman: Sniper Challenge) zawiera tylko jedną misję, w której naszym celem jest Richard Strong, czyli szef potężnej korporacji produkującej broń. W trakcie gry nie mamy możliwości poruszania się, znajdując się w z góry ustalonym miejscu na dachu sąsiedniego budynku. Zadaniem gracza jest zlikwidowanie w przeciągu 15 minut samego celu głównego oraz jego kilkunastu ochroniarzy, w możliwie sprawny i efektowny sposób. Całą misję możemy powtarzać wielokrotnie, podbijając osiągnięty wynik punktowy dzięki realizowaniu rozmaitych celów dodatkowych. Za wykonanie zadania możemy zaś odblokować dodatki do wykorzystania w grze Hitman: Rozgrzeszenie.

PCX360PS3

Hitman: Trylogia (2007)
Hitman: Trylogia (2007)

Akcji 20 czerwca 2007

Pakiet trzech części niezwykle popularnej serii trzecioosobowych skradanek, rozwijanej przez duńskie studio Io-Interactive. W skład zestawu zatytułowanego po prostu Hitman: Trylogia weszły wydane w latach 2000-2004 gry Hitman: Codename 47, Hitman 2: Silent Assassin oraz Hitman: Kontrakty. Głównym bohaterem cyklu jest tajemniczy płatny zabójca o kryptonimie 47 z charakterystyczną, gładko ogoloną głową i tatuażem w formie kodu kreskowego. Działając z ramienia tajnej organizacji zwanej Agencją, protagonista podróżuje po całym świecie, podejmując kolejne zróżnicowane zlecenia, których celem są z reguły wysoko postawieni bossowie świata przestępczego. Rozgrywka kładzie szczególny nacisk na swobodę działania i premiuje dobrze przemyślane sposoby cichej eliminacji kolejnych celów. Całość charakteryzuje się jednocześnie sporym realizmem oraz dość wysokim stopniem trudności, a o niepowodzeniu całej misji zdecydować może jeden, niewielki błąd.

PC

Hitman: Krwawa Forsa
Hitman: Krwawa Forsa

Akcji 26 maja 2006

Czwarta odsłona bestsellerowej serii gier o bezkompromisowym płatnym zabójcy, działającym na zlecenie tajemniczej Agencji ICA. Kiedy jej członkowie zaczynają być kolejno eliminowani, a sam Agent 47 traci kontakt ze swoim kontaktem, Dianą Burnwood, domyśla się, że w końcu sam stanie się kolejnym celem. Aby ratować skórę, postanawia powstrzymać stojącego za całą sprawą Alexandra Cayne’a i jego terrorystyczne ugrupowanie zwane Koncesją. Pod względem mechaniki Hitman: Krwawa Forsa nie odbiega znacząco od poprzednich części serii, oferując całkowicie nieliniowe misje, które możemy przejść na wiele różnych sposobów, korzystając z szerokiego arsenału kilkudziesięciu rodzajów broni, na czele z cichą i skuteczną garotą. Zwiększeniu uległ jednak zakres możliwości Hitmana, a sama rozgrywka wzbogacona została prostym wątkiem ekonomicznym. Za zarobione podczas zabawy pieniądze możemy kupować nowe, śmiercionośne zabawki, ulepszenia oraz rozmaite gadżety, ułatwiające realizację misji.

PCX360PS2XBOX

Hitman: Kontrakty
Hitman: Kontrakty

Akcji 20 kwietnia 2004

Trzecia część popularnej serii skradankowych gier akcji, w której wcielamy się w postać tajemniczego płatnego zabójcy o kryptonimie Agent 47. Fabuła gry Hitman: Kontrakty zbudowana została na zasadzie retrospekcji i rozpoczyna się w paryskim hotelu, gdzie trafia nasz protagonista postrzelony w brzuch podczas jednej z misji. Poważnie ranny bohater doznaje różnych wizji, w których przypominają mu się wykonywane niegdyś zlecenia. Część z nich to misje całkiem nowe i zupełnie ze sobą niepowiązane, zaś pozostałe to mniej lub bardziej przerobione zadania z pierwszej części Hitmana. Sama mechanika rozgrywki nie odbiega od sprawdzonych rozwiązań cyklu. W każdej z 12 rozbudowanych misji mamy do zrealizowania kilka różnych celów, które możemy wykonać na wiele różnych sposobów. Jednocześnie spory nacisk położono na to, by całość była jeszcze bardziej drastyczna i mroczna niż poprzednie odsłony serii. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki oryginalnej fabule oraz licznym zabiegom audiowizualnym.

PCPS2XBOX

Hitman 2: Silent Assassin
Hitman 2: Silent Assassin

Akcji 30 września 2002

Kontynuacja znakomicie przyjętej skradanki studia Io-Interactive z 2000 roku. Fabuła gry rozpoczyna się w sycylijskim klasztorze, gdzie znany z pierwowzoru Agent 47 pragnie zapomnieć o swych uczynkach, oddając się modlitwie oraz pokucie. Niestety, zostaje tam wyśledzony przez rosyjską mafię i zmuszony do powrotu do zawodu. Szybko odkrywa, że stał się przedmiotem manipulacji doskonale wyszkolonych agentów Specnazu i sam staje się celem bezwzględnych morderców. Hitman 2 to łącznie 21 nowych misji, rozgrywających się w sześciu różnych lokacjach na całym świecie. Podczas zabawy ponownie czynimy użytek z podstawowych talentów naszego bohatera, takich jak umiejętność rozpoznania terenu, umiejętność kamuflażu oraz zdolność skradania się i zacierania za sobą śladów. Do dyspozycji mamy zaś wachlarz ponad 30 zróżnicowanych broni, wśród których znalazły się także całkiem nowe gadżety, takie jak kusze, zatrute strzałki, naboje ogłuszające czy chloroform.

PCPS2XBOXGCN

Hitman: Codename 47
Hitman: Codename 47

Akcji 23 listopada 2000

Przygotowana przez twórców z duńskiego studia Io-Interactive trzecioosobowa gra akcji z elementami skradanki. Bohaterem Hitmana jest tajemniczy płatny morderca o kryptonimie 47, który po ucieczce z kompleksu badawczego na Ukrainie opuszcza kraj i znajduje zatrudnienie w szeregach tajnej organizacji zwanej Agencją, zajmującej się zlecaniem morderstw wysoko postawionych ludzi. Przemierzając świat celem realizacji kolejnych misji, protagonista poznaje mroczną prawdę o swojej przeszłości i odkrywa, że został uwikłany w potężny spisek, którego ofiarą może być on sam. Rozgrywka kładzie nacisk na ciche działanie, bez angażowania się w otwarty konflikt, a kluczem do sukcesu jest perfekcyjne zapoznanie się z terenem misji i zaplanowanie kolejnych posunięć. W trakcie gry Agent 47 korzystać może z szerokiego arsenału broni i gadżetów, a także przebierać się w stroje swych kolejnych ofiar, celem zmylenia strażników. Potrzebne wyposażenie dobieramy zaś sami przed rozpoczęciem misji.

PC