Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPSPPS2WiiX360
Okładka Tomb Raider: Anniversary (PC)

Tomb Raider: Anniversary

Przygotowany z okazji jubileuszu dziesięciolecia marki oficjalny remake kultowej pierwszej odsłony słynnego cyklu Tomb Raider. Za powstanie gry odpowiada studio Crystal Dynamics, które wraz z grą Tomb Raider: Legenda przejęło rozwój serii od jej pierwotnych twórców z Core Design.

Akcji | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji

Okładka Tomb Raider: Anniversary (PC)

data premiery gry:

1cze2007

PC PS2

8sie2007

PSP

23paź2007

X360

13lis2007

Wii

Tuż po opublikowaniu na rynku gry Tomb Raider: Legend, przedstawiciele koncernu Eidos Interactive postanowili rozpocząć prace nad odświeżeniem pierwszej odsłony legendarnego cyklu. Na podjęcie takiej decyzji największy wpływ miały listy do fanów, którzy wręcz domagali się powrotu do debiutanckich przygód nieustraszonej panny archeolog. Z drugiej strony remake wydawał się doskonałym prezentem dla miłośników Lary Croft, która w 2006 obchodziła dziesięciolecie swojego istnienia.

Program został przygotowany przez firmę Crystal Dynamics, Inc., której wcześniej udało się wyciągnąć z dna podupadającą serię. Pracownicy amerykańskiego studia zdobyli sobie grą Tomb Raider: Legend olbrzymie zaufanie u Brytyjczyków – nic dziwnego zatem, że to właśnie im przypadł zaszczyt stworzenia omawianej przeróbki.

Fabuła Tomb Raider: Anniversary niczym nie różni się od historii opowiedzianej w pierwszej odsłonie cyklu. Lara Croft zostaje wynajęta przez potężną organizację, która pragnie odzyskać mityczny artefakt. Nasza bohaterka wyrusza na niebezpieczne poszukiwania, ale wkrótce po ich rozpoczęciu orientuje się, że została wykorzystana jako pionek w większej intrydze. Panna Croft decyduje się sprzeciwić swoim mocodawcom i na własną rękę próbuje rozwiązać tajemnicę okrywającą antyczny przedmiot.

W trakcie gry odwiedzimy wszystkie kraje, jakie mieliśmy okazję podziwiać w 1997 roku, czyli m.in. Peru, Grecję oraz Egipt. Spotkamy tych samych wrogów (wilki, niedźwiedzie, aligatory, a także olbrzymiego tyranozaura), skorzystamy ze starych broni. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Mimo silnych nawiązań do pierwowzoru, autorzy zdecydowali się przygotować zupełnie nowe lokacje oraz uraczyć gracza nieznanymi wcześniej zagadkami. W pewnym sensie podjęcie takiej decyzji wymógł silnik (ten sam, który napędzał grę Tomb Raider: Legend), który oferuje zdecydowanie więcej możliwości niż engine użyty dziesięć lat wcześniej (zarówno pod względem budowy plansz, jak i oprawy wizualnej), a także rozbudowana mechanika, pozwalająca Larze Croft na większą swobodę ruchów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 5119 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tomb Raider: Anniversary

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tomb Raider: Anniversary

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Tomb Raider: Anniversary - recenzja gry
Tomb Raider: Anniversary - recenzja gry

Recenzja 8 czerwca 2007, 13:13

Oprócz nowego układu komnat i korytarzy, dodano sekretne miejsca z poukrywanymi w nich artefaktami i relikwiami, rezygnując tym samym z „secret area” jako takich. Gromadzenie artefaktów i reliktów nie jest konieczne dla ukończenia gry, ale ważne, jeśli chcesz odblokować bonusy przygotowane przez autorów. Atrakcji jest cała masa: filmiki, galerie, stroje Lary, biografie postaci, dźwięki z gry itd. Brawo za pomysł. Dotarcie do sekretnych miejsc wymaga wzmożonej uwagi podczas wędrówki. Jeśli zobaczysz jakiś samotny, nie wiadomo dokąd prowadzący występ w murze lub ledwo widoczną niszę w ścianie, to bądź czujny – magiczny przedmiot znajduje się gdzieś w pobliżu.

PC
PS2
PSP
Wii
X360