Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Just Cause - seria gier

Cykl sandboksowych gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za którego stworzenie i rozwój odpowiada zespół deweloperski szwedzkiego studia Avalanche. Właścicielem praw do marki jest firma Eidos Interactive należąca do koncernu Square Enix.

Pierwsza gra z serii Just Cause była debiutanckim projektem deweloperów pod wodzą Christofera Sundberga. Prace nad tytułem trwały trzy lata. Gra w wersjach na komputery PC oraz konsole Xbox, Xbox 360 i PlayStation 2 trafiła do sklepów w roku 2006. Mimo dosyć przeciętnych wyników sprzedaży (1 mln kopii do kwietnia 2009 roku) firma Eidos Interactive zdecydowała się wydać kontynuację. Termin premiery był kilkakrotnie przesuwany w czasie. Ostatecznie gra Just Cause 2 ukazała się w 2010 roku w wersjach na wiodące platformy sprzętowe (PC, Xbox 360 i PlayStation 3) i natychmiast uznana została za wielki sukces, szybko prześcigając wyniki sprzedażowe pierwszej części. Na kolejną odsłonę przyszło graczom czekać pięć lat – Just Cause 3 wyszła na PC, Xboksa One i PlayStation 4 w grudniu 2015 roku, zbierając mieszane opinie. Natomiast najnowsza część serii, Just Cause 4, ukazała się w grudniu 2018 roku.

Gry z cyklu Just Cause są luźno powiązane między sobą wątkami fabularnymi. Ich zasadniczym elementem wspólnym jest postać głównego bohatera – Rico Rodrigueza, agenta specjalnego na usługach tajnej organizacji Agency (Agencja). Jako ekspert od pozornie niewykonalnych zadań, protagonista podejmuje się skrajnie ryzykownych misji, w których może wykazać się swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami kaskaderskimi i skłonnościami do widowiskowej demolki.

Zarówno w Just Cause, jak i Just Cause 2 miejscem akcji są sporych rozmiarów tropikalne wyspy, po których terenie można przemieszczać się z wykorzystaniem różnego rodzaju pojazdów (samochody, samoloty i inne) oraz specjalistycznego ekwipunku (np. lotnia i spadochron). Jak przystało na produkcje sandboksowe, gracze mają dużą swobodę działania. Poza zadaniami związanymi z kampanią główną istnieją setki pobocznych questów. Rozgrywka stanowi połączenie elementów gry akcji, strzelanki oraz zręcznościówki. Wykonywanie rozmaitych czynności w trakcie zabawy pozwala zdobyć dziesiątki osiągnięć, którymi można pochwalić się za pośrednictwem wbudowanych funkcji społecznościowych. W Just Cause 3 znów pojawia się linka z hakiem, która debiutowała w poprzedniej części, tym razem jednak z ulepszoną mechaniką. Podobnie ma się sprawa ze spadochronem, który w trójce jest stabilniejszy, co pozwala graczom na strzelanie do przeciwników w trakcie korzystania z niego. Po raz pierwszy za to mamy do czynienia z Rebel Drop – nowym mechanizmem pozwalającym na zatrzymanie gry w celu wybrania wyposażenia oraz pojazdu, które po wznowieniu zrzucane są z nadlatującego myśliwca. W Just Cause 4 linka z hakiem otrzymała kolejne ulepszenia, dzięki którym gracz może własnoręcznie ją modyfikować na przykład przez dodanie do niej wyrzutni rakiet. Jednak zdecydowanie największą i najczęściej komentowaną nowością są zmienne warunki pogodowe, których rezultatem są burze piaskowe czy tornada. Nie są to jedynie efekty wizualne, lecz pełnoprawne symulacje fizyczne, stanowiące dla Rico kolejne możliwości siania chaosu wśród wrogów.

Wysokiej jakości oprawa wizualna w grach Just Cause 1-3 to zasługa nowoczesnego, multiplatformowego silnika Avalanche Engine (przez niektórych ekspertów zaliczanego do grona 10 najlepszych silników w grach wydanych na platformy sprzętowe siódmej generacji). Przygotowując Just Cause 4, deweloperzy postanowili wykorzystać nowy autorski silnik – APEX. To właśnie dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie dynamicznych zjawisk pogodowych, czy symulacji fizyki lotu o tak dużym stopniu realizmu.

Warto również zwrócić uwagę na powstały w 2013 roku fanowski mod – Just Cause 2: Multiplayer Mod – który, jak sama nazwa wskazuje, dodaje tryb multiplayer do Just Cause 2. Można go za darmo zdobyć na Steamie.

W 2010 roku ogłoszono, że powstanie adaptacja filmowa zatytułowana Just Cause: Scorpion Ring, za scenariusz której odpowiedzialny będzie Bryan Edward Hill. W 2015 roku zdradzono, że akcja związana będzie z wydarzeniami znanymi z trzeciej odsłony serii, natomiast w 2017, że reżyserem będzie Brad Peyton, a Jason Momoa zagra Rico.

Szacuje się, że gry z serii Just Cause sprzedały się w ponad 10 milionach kopii na całym świecie.

Just Cause 4
Just Cause 4

Akcji 4 grudnia 2018

Czwarta część serii gier akcji z otwartym światem, w której wcielamy się w siejącego chaos Rico Rodrigueza; bohater próbuje zaprowadzić porządek w fikcyjnym państwie Solis w Ameryce Południowej. Dzięki wykorzystaniu technologii Apex Just Cause 4 może się pochwalić nie tylko wysoką jakością grafiki, lecz także obecnością zmiennych, często gwałtownych zjawisk pogodowych.

PCPS4XONE

Just Cause 3
Just Cause 3

Akcji 1 grudnia 2015

Trzecia odsłona popularnego cyklu sandboksowych gier akcji, powracająca po 5 latach przerwy za sprawą oryginalnych twórców serii ze studia Avalanche. W grze śledzimy dalsze losy agenta Rico Rodrigueza, pracującego dla tajnej komórki CIA, znanej jako Agencja. Akcja przenosi nas w rejon Morza Śródziemnego – do niewielkiej republiki Medici, która cierpi pod rządami okrutnego generała Di Ravello. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, naszym zadaniem jest doprowadzenie do upadku dyktatora. Do dyspozycji graczy oddano obszar ponad 400 mil kwadratowych, po którym możemy swobodnie się poruszać, wykonując szereg głównych i pobocznych zadań fabularnych. Na terenie wyspy przemieszczamy się, wykorzystując bogatą paletę pojazdów oraz gadżetów agenta, zaś w arsenale naszego bohatera znalazła się zarówno klasyczna broń palna, jak i środki większego kalibru. Przygotowana z myślą o konsolach ósmej generacji oprawa Just Cause 3 stanowi istotny skok jakościowy w porównaniu z poprzednimi odsłonami cyklu.

PCPS4XONE

Just Cause 2
Just Cause 2

Akcji 23 marca 2010

Kontynuacja sandboksowej gry akcji z 2006 roku, za której stworzenie odpowiadają twórcy pierwowzoru ze szwedzkiego Avalanche Studios. W grze poznajemy dalsze losy agenta Rico Rodrigueza, który wyrusza z kolejną niebezpieczną misją, tym razem na znajdującą się w Południowo-Wschodniej Azji wyspę Panau. Nowa odsłona serii oferuje niemal niezmienioną mechanikę zabawy, dając graczom pełną swobodę co do kolejności realizacji misji oraz eksploracji zróżnicowanych klimatycznie terenów wyspy. Nasz protoplasta więc znów biega, skacze, pływa i prowadzi różne typy pojazdów naziemnych, powietrznych oraz wodnych. Dzięki poprawionej fizyce możemy jednak delektować się bardziej realistycznym modelem jazdy, a Rico – prócz skoków ze spadochronem – potrafi teraz wykonywać rozmaite karkołomne ewolucje kaskaderskie. W porównaniu z poprzedniczką, w Just Cause 2 wyraźnie poprawiono oprawę graficzną. Wprowadzono także zupełnie nowe modele pojazdów oraz masę dodatkowych narzędzi zagłady.

PCX360PS3

Just Cause
Just Cause

Akcji 22 września 2006

Trzecioosobowa gra akcji, będąca pierwszą dużą produkcją młodego szwedzkiego studia Avalanche. Akcja gry przenosi nas na egzotyczną południowoamerykańską wyspę San Esperito o powierzchni ponad 1200 mil kwadratowych. Wcielając się w agenta CIA, Rico Rodrigueza, wyruszamy tam z misją obalenia skorumpowanego, samozwańczego rządu i zweryfikowania pogłosek, jakoby na wyspie przechowywana była broń masowego rażenia. Autorzy oddali do dyspozycji graczy otwarty świat, po którym możemy się całkiem swobodnie poruszać, wykorzystując samochody, łodzie, śmigłowce, samoloty, a nawet skoki ze spadochronem. W pracy pomagać lub przeszkadzać nam będą rywalizujące z sobą na wyspie frakcje, których zaufanie możemy zdobywać poprzez realizację zlecanych nam specjalnych zadań. Fabuła składa się z 20 misji głównych oraz szeregu zadań pobocznych, które wykonywać możemy w dowolnej kolejności. Pomocny okaże się tu całkiem spory arsenał 25 rodzajów broni i gadżetów – od zwykłych pistoletów po potężne wyrzutnie rakiet.

PCX360PS2XBOX

Just Cause Mobile
Just Cause Mobile

Akcji prace wstrzymane

Spin-off popularnej serii Just Cause, skierowany na urządzenia mobilne. W skórze samodzielnie stworzonego bohatera stawiamy czoła organizacji Darkwater w kampanii i misjach kooperacyjnych, bądź walczymy z innymi graczami w trybie multiplayer.

ANDiOS