Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Deus Ex - seria gier

Deus Ex to seria gier z gatunku action-RPG, których fabuła osadzona została w dystopijnych realiach świata nieodległej przyszłości. Cykl zapoczątkowany został przez studio Ion Storm, a obecnie jego rozwojem zajmuje się zespół deweloperski Eidos Montreal.

Za ojców serii uznaje się Warrena Spectora i Harvey'a Smitha, deweloperów pierwszej odsłony cyklu – Deus Ex, która wydana została w 2000 roku w wersji na komputery PC (dwa lata później przygotowany został port na konsolę PlayStation 2). Gra, łącząca elementy cRPG, skradanki i pierwszoosobowej strzelaniny, do dzisiaj zaliczana jest do grona 100 najważniejszych produkcji w dziejach branży. Z nieco mniejszym entuzjazmem przyjęty został sequel z 2003 roku - Deus Ex: Invisible War. Wysokie aspiracje cyklu przywróciła jednak premiera gry Deus Ex: Human Revolution, którą uznano za jedną z najlepszych gier 2011 roku.

Akcja cyklu Deus Ex toczy się w nieodległej przyszłości. Twórcy przyjęli przy tym cyberpunkową wizję świata naszpikowanego elektroniką, która ingeruje również w ludzki organizm za pomocą specjalnych wszczepów. Poszczególne gry z serii przedstawiają inne historie i bohaterów, jednak ich wspólnym mianownikiem są starania o pokrzyżowanie prób sprawowania kontroli nad społeczeństwem przy użyciu rozmaitych technologii.

Gry z tej serii oferują dojrzałą, miejscami mocno zagmatwaną fabułę. Gracze mają też sporą swobodę działania w wirtualnym świecie przyszłości. Bieg fabuły często więc zależy od podejmowanych decyzji i rezultatów konkretnych działań.

Mimo relatywnie dużego grona wiernych fanów, cykl Deus Ex nigdy nie należał do grona najbardziej kasowych produkcji. Wywarł jednak wyraźny wpływ na rozwój branży, a także kulturę masową. W planach jest m.in. filmowa adaptacja Deus Ex: Human Revolution, nad która pracują Scott Derrickson oraz Robert Cargill.

Deus Ex: Przełamanie
Deus Ex: Przełamanie

Akcji 24 stycznia 2017

Samodzielna gra akcji dostępna w modelu free-to-play, która pierwotnie stanowiła część gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości. W Deus Ex: Przełamanie gracz wciela się w Rozpruwacza – hakera, którego zadaniem jest pozyskiwanie ściśle tajnych informacji na temat największych korporacji funkcjonujących w uniwersum Deus Ex. Pod względem mechaniki produkcja przypomina pierwszoosobową strzelaninę osadzoną w cyberprzestrzeni. Każdy z serwerów, do których się włamujemy, stanowi odmienną pod względem stylistycznym lokację, gdzie roi się od zróżnicowanych przeciwników i zabezpieczeń. W zamian za odnoszone sukcesy zdobywamy kredyty, które możemy wydawać na specjalne paczki zawartości z elementami ekwipunku: od przedmiotów jednorazowego użytku, przez modyfikatory serwerów i zestawy Praxis, aż po nowe rodzaje broni. Gracze, którzy chcieliby w ten sposób szybciej rozwinąć swoją postać, mogą skorzystać z wbudowanego systemu mikropłatności. Oprawa wizualna utrzymana jest w nietypowej stylistyce, jako że niemal wszystkie elementy otoczenia zbudowano z wielokątów.

PC

Deus Ex: Rozłam Ludzkości
Deus Ex: Rozłam Ludzkości

RPG 23 sierpnia 2016

Czwarta pełnoprawna część popularnej serii gier RPG akcji, osadzonych w realiach cyberpunk. Za produkcję gry odpowiada ekipa Eidos Montreal, mająca na koncie dwie poprzednie odsłony cyklu oraz nową wersję kultowego Thiefa. Akcja gry toczy się 2 lata po wydarzeniach, ukazanych w Deus Ex: Human Revolution, a gracze wcielają się ponownie w postać Adama Jensena, który jako agent Interpolu walczy z organizacjami terrorystycznymi w różnych częściach świata. Zgodnie ze standardami cyklu, rozgrywka pozostała nieliniowa, umożliwiając graczom wybór własnych metod działania: od otwartej konfrontacji po elementy skradankowe. W porównaniu z poprzednią odsłoną serii, do dyspozycji mamy niemal dwukrotnie większą liczbę biowszczepów oraz zdolności specjalnych, odblokowywanych sukcesywnie w trakcie zabawy. Ważnym elementem gry jest system konsekwencji, dzięki któremu wszystkie podejmowane przez nas działania oraz rozmowy z postaciami niezależnymi mogą nieść za sobą skutki w dalszej części rozgrywki.

PCPS4XONE

Deus Ex GO
Deus Ex GO

Logiczne 18 sierpnia 2016

Jeden ze spin-offów popularnej serii RPG Deus Ex od firmy Square Enix. Produkcja osadzona jest w cyberpunkowym uniwersum znanym z głównych odsłon cyklu, w którym ludzkość nauczyła się usprawniać możliwości ciała człowieka dzięki cybernetycznym wszczepom. Pod względem mechaniki Deus Ex GO przypomina wydane wcześniej Hitman GO oraz Lara Craft GO. Jest to więc gra logiczna rozgrywana w turach. Gracze wcielają się w Adama Jensena, bohatera gier Deus Ex: Bunt Ludzkości oraz Deus Ex: Rozłam Ludzkości, i trafiają na niewielkie plansze, po których poruszają się po wyznaczonej trasie. Przesuwać się można pomiędzy rozgałęziającymi się punktami, a każda akcja wprawia w ruch pułapki i wrogów znajdujących się w danej lokacji. Konieczne jest zatem umiejętne wykonywanie kolejnych ruchów, by w odpowiednich momentach unikać, bądź pozbywać się zagrożenia. Pod względem oprawy wizualnej Deus Ex GO przypomina wymienione wyżej produkcje, ale jednocześnie zachowuje unikalną, cyberpunkową stylistykę.

ANDiOS

Deus Ex: The Fall
Deus Ex: The Fall

RPG 10 lipca 2013

Spin-off popularnej cyberpunkowej serii RPG akcji, nawiązujący klimatem do ostatniej pełnoprawnej części cyklu. Gra powstała pierwotnie z myślą o urządzeniach mobilnych, ale doczekała się także konwersji na komputery PC. Jej akcja toczy się równolegle do wydarzeń znanych z poprzedniczki, lecz przedstawia całą historię z punktu widzenia zupełnie innej postaci. Wcielamy się bowiem w byłego członka SAS, będącego najemnikiem na usługach prywatnej korporacji militarnej. Zdradzony przez współtowarzyszy bohater wypowiada wojnę organizacjom odpowiedzialnym za produkcję leków, niezbędnych do przetrwania wszystkim ludziom wyposażonym w biomechaniczne wszczepy. Rozgrywka łączy cechy gry RPG, skradanki i strzelaniny FPS, dając graczom sporą swobodę w realizacji celów misji. W produkcji nie zabrakło też licznych dialogów z napotkanymi postaciami niezależnymi i typowego dla serii systemu rozwoju bohatera. Ze względu na swój mobilny rodowód, tytuł charakteryzuje się jednak sporą liczbą uproszczeń i nieco uboższą oprawą graficzną.

PCANDiOS

Deus Ex: Bunt Ludzkości
Deus Ex: Bunt Ludzkości

RPG 23 sierpnia 2011

Trzecia odsłona osadzonej w cyberpunkowym klimacie gry akcji z elementami RPG. Seria zapoczątkowana została w 2000 roku przez studio Ion Storm pod wodzą Warrena Spectora, zaś za jej reaktywację odpowiada ekipa Eidos Montreal. Pod względem fabularnym gra stanowi prequel wcześniejszych części cyklu i przenosi nas do roku 2027, w którym korporacja Sarif Indutries prowadzi badania nad biomechanicznymi modyfikacjami ciała. Gracz wciela się w postać Adama Jensena – szefa ochrony owej firmy, który zostaje ranny w wyniku ataku sił specjalnych na jej siedzibę. Uratowany dzięki licznym operacjom i wszczepom, postanawia wyjaśnić skomplikowaną intrygę, kryjącą się za wspomnianymi wydarzeniami. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji, interakcji z otoczeniem oraz walki, z zachowaniem charakterystycznych cech cyklu, jak skradanie się czy hakowanie urządzeń. W zależności od posiadanych wszczepów i związanych z nimi umiejętności, każdą z sytuacji rozwiązać możemy na kilka różnych sposobów.

PCX360PS3WiiU

Deus Ex: Antologia
Deus Ex: Antologia

RPG 18 maja 2007

Deus Ex: Antologia to zestaw trzech gier sygnowanych logiem brytyjskiej korporacji Eidos Interactive. Pakiet składa się z dwóch części serii Deus Ex autorstwa grupy Ion Storm oraz taktycznej strzelaniny Project: Snowblind zespołu Crystal Dynamics.

PC

Project: Snowblind
Project: Snowblind

Akcji 23 lutego 2005

Project: Snowblind jest pierwszoosobową strzelaniną (FPS) w realiach science-fiction, za której stworzenie odpowiada ekipa deweloperska studia Crystal Dynamics. Tło fabularne kampanii głównej stanowi wojna domowa w Chinach, a gracz wciela się w jednego z futurystycznych super-żołnierzy biorących udział w tym konflikcie. Poza trybem rozgrywki solowej twórcy przewidzieli możliwość potyczek multiplayer z udziałem maksymalnie 16 uczestników.

PCPS2XBOX

Deus Ex: Invisible War
Deus Ex: Invisible War

RPG 2 grudnia 2003

Kontynuacja wysoko ocenianego, cyberpunkowego RPG akcji studia Ion Storm z 2000 roku. Akcja gry toczy się 20 lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru, kiedy to świat z wolna podnosi się po globalnej ekonomicznej katastrofie. Wcielamy się w postać kadeta (bądź kadetki) elitarnej akademii Tarsus, który wplątuje się w sam środek konfliktu między potężnymi korporacjami i organizacjami terrorystycznymi, z których każda na swój własny sposób widzi przyszłość nowego świata. Mechanika rozgrywki nie odbiega znacząco od rozwiązań znanych z pierwszej odsłony serii. Podczas zabawy odwiedzamy różne rejony świata, gdzie nasz wyposażony w nanowszczepy bohater podejmuje się szeregu zróżnicowanych misji. Fabuła gry stała się jednak jeszcze bardziej nieliniowa, a rozwój wydarzeń uzależniony jest ściśle od decyzji podejmowanych w kluczowych momentach rozgrywki. Deus Ex: Invisible War oferuje również wyraźnie lepszą oprawę, stworzoną w oparciu o engine graficzny Unreal Warfare oraz silnik fizyczny Havok.

PCXBOX

Deus Ex
Deus Ex

RPG 22 czerwca 2000

Utrzymane w stylistyce cyberpunk pierwszoosobowe RPG akcji, opracowane przez studio Ion Storm pod wodzą legendy branży Warrena Spectora – współautora tak kultowych marek, jak Ultima czy Wing Commander. Akcja Deus Ex toczy się w połowie XXI wieku, w świecie przepełnionym terroryzmem, korupcją oraz biedą i opanowanym przez tajemniczą zarazę, zwaną Szarą Śmiercią. Wcielając się w postać agenta JC Dentona, odkrywamy, że za śmiertelnym wirusem stoi sekretna organizacja Majestic 12, mająca na celu przejęcie kontroli nad światem. Mechanika zabawy łączy elementy strzelaniny FPS, skradanki oraz gry RPG. Dzięki specjalnym nanowszczepom, nasz protagonista obdarzony jest nadludzkimi umiejętnościami, rozwijanymi sukcesywnie w miarę postępów rozgrywki. Do dyspozycji bohatera oddano też spory arsenał broni, którą w toku zabawy możemy dodatkowo modyfikować. Fabuła gry jest nieliniowa i w zależności od podejmowanych przez gracza wyborów, prowadzić może do jednego z trzech alternatywnych zakończeń.

PCPS2