Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PSV
Okładka World of Final Fantasy (PC)

World of Final Fantasy

Przygotowana przez firmę Square Enix poboczna odsłona popularnej serii jRPG, stworzona z myślą o młodszych odbiorcach.

RPG | TPP | fantasy | turowe | crossover | funkcje cross-platform | jRPG

Okładka World of Final Fantasy (PC)

data premiery gry:

25paź2016

PS4 PSV

21lis2017

PC

World of Final Fantasy to gra jRPG, która stanowi poboczną odsłonę cyklu Final Fantasy, przygotowaną z myślą o młodszych użytkownikach platformy PC, PS4 i PSV. Jej twórca, Hiroki Chiba (związany z serią od pierwszej połowy lat 90. XX wieku), postawił sobie za cel przygotowanie tytułu, który na nowo przyciągnie uwagę dzieci, jakoby zniechęconych do Final Fantasy od czasu, gdy cykl postawił na „fotorealizm” grafiki. Tak jak w przypadku reszty tytułów z serii, za przygotowanie omawianej pozycji w wersji na platformę PC, PS4 i PSV odpowiada firma Square Enix.

Fabuła

Akcja World of Final Fantasy toczy się w krainie Grimoire – jest to zupełnie nowy świat, choć występują w nim postacie i stworzenia znane ze wszystkich dotychczasowych gier z cyklu Final Fantasy (np. Cloud Strife i chocobo). Co ciekawe, uniwersum to dzieli się na dwa wymiary – w jednym z nich postacie wyglądają „normalnie”, podczas gdy w drugim przybierają słodką formę chibi. Głównymi bohaterami opowieści są bliźniaki Rain i Lon, które wypełniają swoje wielkie przeznaczenie, przeżywając rozmaite przygody.

Mechanika

Mechanika zabawy w ogólnym zarysie przypomina to, co znamy ze starszych odsłon serii – mamy tu losowe potyczki z przeciwnikami podczas eksploracji, toczone z podziałem na tury przy użyciu systemu Active Time Battle. Rozgrywka została jednak odpowiednio uproszczona, by nie odtraszyć młodszych graczy. Istotną rolę w World of Final Fantasy na platformie PC, PS4 i PSV odgrywa oswajanie rozmaitych stworzeń, by pomagały nam w starciach. Podczas pojedynków możemy stawiać je jedno na drugim – zbudowane w ten sposób „wieże” pozwalają wyprowadzać specjalne ataki, zależnie od użytych stworzeń, ich liczby i ułożenia. Nie bez znaczenia pozostaje także istnienie dwóch wymiarów w świecie Grimoire – przeskakiwanie między nimi zmienia nie tylko wygląd, ale też statystyki i zdolności istot.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 124 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI World of Final Fantasy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe World of Final Fantasy

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3 2.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 8/10 64-bit
World of Final Fantasy na PC zapowiedziane
World of Final Fantasy na PC zapowiedziane

wiadomość31 października 2017

Ponad rok po premierze World of Final Fantasy na PlayStation 4 i PS Vita, przygoda w świecie Final Fantasy skierowana do młodszych odbiorców zawita na komputery osobiste. Otrzymaliśmy zwiastun i datę premiery produkcji.

Wieści ze świata (Overwatch, League of Legends, QuakeCon, Destiny, World of Final Fantasy) 22/7/2016
Wieści ze świata (Overwatch, League of Legends, QuakeCon, Destiny, World of Final Fantasy) 22/7/2016

wiadomość22 lipca 2016

Dziś piszemy o udostępnieniu Any w Overwatch wraz z nową aktualizacją, zapowiedzi kolejnej postaci w League of Legends (Kled), pokazach gier na imprezie QuakeCon 2016, dużych planach na przyszłość Destiny oraz o edycjach kolekcjonerskich World of Final Fantasy i Harvest Moon: Skytree Village. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Jay Wilson / Blizzard, Anno 2205, World of Final Fantasy) 7/6/2016 [Aktualizacja: PES 2015]
Wieści ze świata (Jay Wilson / Blizzard, Anno 2205, World of Final Fantasy) 7/6/2016 [Aktualizacja: PES 2015]

wiadomość7 czerwca 2016

Dziś piszemy o odejściu Jaya Wilsona z firmy Blizzard Entertainment, darmowym DLC Big Five Pack do Anno 2205 (wypuszczonym z patchem 1.6) i o dacie premiery gry World of Final Fantasy. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości. [Aktualizacja: dodaliśmy wzmiankę o bliskim wyłączeniu serwerów Pro Evolution Soccer 2015]

Square Enix na E3 2015 – podsumowanie konferencji
Square Enix na E3 2015 – podsumowanie konferencji

wiadomość16 czerwca 2015

Zakończyła się konferencja zorganizowana przez firmę Square Enix w ramach targów E3. Podczas panelu pojawiły się takie tytuły jak Just Cause 3, kolejna odsłona serii NieR, Rise of the Tomb Raider, Lara Croft GO, Final Fantasy VII Remake, Kingdom Hearts Unchained, Kingdom Hearts III, World of Final Fantasy, Hitman, Star Ocean 5: Integrity and Faithlessness, Deus Ex: Mankind Divided, Final Fantasy Portal oraz zupełnie nowa produkcja pod roboczym tytułem Project Setsuna. W tej wiadomości możecie znaleźć podsumowanie całej prezentacji.

World of Final Fantasy – nadchodzi przesłodkie jRPG
World of Final Fantasy – nadchodzi przesłodkie jRPG

wiadomość16 czerwca 2015

Podczas konferencji Sony na E3 2015 firma Square Enix zapowiedziała grę World of Final Fantasy. Będzie to poboczna odsłona cyklu kultowych jRPG, wyróżniająca się przesłodzoną stylistyką. Tytuł zapowiedziano na razie tylko na konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita – jego premiera na tych platformach nastąpi w 2016 roku.

PS4
PSV
PC