Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3PCPSPPSV
Okładka GEX 3D: Enter the Gecko (PS3)

GEX 3D: Enter the Gecko

GEX 3D: Return of the Gecko; Spin Tail

Wypełniona humorem platformówka 3D, będąca kontynuacją gry GEX z 1996 roku. W grze kierujemy ponownie poczynaniami tytułowego gekona, który otrzymuje propozycję współpracy od agentów rządowych.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | PSOne Classics

Okładka GEX 3D: Enter the Gecko (PS3)

data premiery gry:

24cze1998

PC

5paź2011

PS3 PSP

29sie2012

PSV

Gra ukazała się pierwotnie w roku 1998 na konsoli PlayStation i dostępna jest wyłącznie w formie cyfrowej, w ramach usługi PSOne Classics.

GEX 3D: Enter the Gecko to wypełniona humorem, trójwymiarowa gra platformowa, będąca kontynuacją side-scrollowej zręcznościówki GEX z 1996 roku. Za powstanie obu gier odpowiada kalifornijskie studio Crystal Dynamics – twórcy takich gier, jak Mad Dog McCree, Pandemonium! oraz Blood Omen: Legacy of Kain.

W grze wcielamy się ponownie w postać tytułowej jaszczurki z rodziny gekonów, która większość wolnego czasu spędza przed telewizorem. Pewnego dnia ekran telewizora zaczyna migać i pojawia się w nim twarz dawnego antagonisty Reza, którego nasz bohater pokonał w pierwszej odsłonie serii. Chwilę później u Gexa zjawiają się dwaj agenci rządowi z propozycją nie do odrzucenia. Musi on ponownie przenieść się w świat oglądanych programów telewizyjnych i po raz kolejny stawić czoła Rezowi, który po raz kolejny opanował wymiar medialny. Skuszony sowitym wynagrodzeniem gekon podejmuje się wykonania zadania.

Podczas rozgrywki trafiamy w sumie do siedmiu zróżnicowanych krain, inspirowanych takimi filmami, jak Looney Tunes, Wyspa Gilligana, Piątek Trzynastego czy Gwiezdne Wojny. W kolejnych etapach gry naszym zadaniem jest zebranie określonej ilości „znajdziek”, które umożliwią bohaterowi przejście do kolejnego świata. W realizacji tego celu Gexowi przeszkadzać będzie oczywiście cała masa przeciwników, wśród których spotkamy m.in. niebezpieczne dynie, skorpiony czy wojowników ninja. Podczas pojedynków, nasz bohater czyni użytek głównie z własnego ogona, jednak do pokonania niektórych przeciwników niezbędne okaże się także wykorzystanie elementów otoczenia oraz umiejętność rozwiązywania prostych zagadek logicznych.

W porównaniu z pierwszą odsłoną serii, GEX 3D: Enter the Gecko zrealizowany został w pełnym trójwymiarze, a akcję gry obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, z kamerą umieszczoną tuż za plecami bohatera. Oprawa audio-wizualna programu stoi na wysokim poziomie: poziomy są bardzo żywe i kolorowe, zaś muzyka doskonale pasuje do sytuacji, jaką obserwujemy na ekranie. Zabawę urozmaicają nam dodatkowo liczne lokacje bonusowe, a także zabawne wypowiedzi głównego bohatera, parodiujące autentyczne kwestie z kultowych filmów akcji oraz konkurencyjnych gier wideo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 0,8 / 10 na podstawie 159 głosów czytelników.

Gry podobne do GEX 3D: Enter the Gecko

Wymagania wiekowe GEX 3D: Enter the Gecko

12+

Wymagania sprzętowe GEX 3D: Enter the Gecko

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Pentium 133 MHz
 • 16 MB RAM
 • akcelerator 3D
 • Windows 95/98
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
Square Enix przekazuje marki Anachronox, Gex oraz Fear Effect w ręce twórców niezależnych
Square Enix przekazuje marki Anachronox, Gex oraz Fear Effect w ręce twórców niezależnych

wiadomość17 lutego 2015

W ramach programu Square Enix Collective, który przeznaczony jest dla niezależnych twórców gier, japoński koncern chce wskrzesić stare marki należące do brytyjskiej firmy Eidos oraz studia Crystal Dynamics. Zespoły deweloperów z całego świata mogą od dziś zgłaszać projekty zupełnie nowych tytułów opartych na grze Anachronox oraz seriach Fear Effect i Gex.

PC
PS3
PSP
PSV