Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Kingdom Hearts II (PS2)

Kingdom Hearts II PS2

Oto połączenie dwóch światów: animacji firmowanych od dziesiątków lat nazwiskiem Walta Disneya oraz uniwersum „Final Fantasy”, genialnej serii gier wideo. W ten sposób, na gruncie rozrywki i popkultury, Ameryka spotyka się z Japonią.

RPG | TPP | fantasy | seriale animowane | filmy animowane | filmy | crossover | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Kingdom Hearts II (PS2)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

28marca2006

13października2006

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jeszcze raz to samo, tylko więcej, ładniej, lepiej. Tę złotą regułę filmowych kontynuacji niewątpliwie wzięli sobie do serca autorzy kolejnej konsolowej superprodukcji, będącej kontynuacją jednego z najważniejszych tytułów na konsolę SONY. Japońscy czarodzieje kodu mogli sobie na to pozwolić, bo sam pomysł fabularny, na jakim opierają się te gry, jest wyjątkowo niecodzienny i wciąż zaskakuje świeżością. Nawet jeśli mamy już do czynienia z drugą oficjalną częścią cyklu, a po drodze dostaliśmy od Square/Enix jeszcze „Kingdom Hearts: Chain of Memories” (wydaną na przenośną konsolę Game Boy Advance), zupełnie nową przygodę z nietypowym systemem walki (łączącym akcję w czasie rzeczywistym z grą karcianą).

Te trzy tytuły łączy wspólna opowieść, wiele miejsc i postaci, ale przede wszystkim właśnie idea. Chodzi o połączenie dwóch światów: animacji firmowanych od dziesiątków lat nazwiskiem Walta Disneya oraz uniwersum „Final Fantasy”, genialnej serii gier wideo. W ten sposób, na gruncie rozrywki i popkultury, Ameryka spotyka się z Japonią, pogodna bajka z epicką legendą, a naiwne, dziecinne postacie z wojownikami walczącymi o losy światów.

Jak widać, koncepcja bardzo ciekawa, ale jednocześnie dość kontrowersyjna i niezwykle trudna do zrealizowania. Ale skoro udało się wcześniej, dlaczego ma nie powieść się po raz kolejny. Tym bardziej, że autorzy nie spoczęli na laurach i znacząco pogłębili relacje między bohaterami, a także zdynamizowali akcję. Oto konkretny przykład: jest sobie Hades, pan piekielnych otchłani, który ( od premiery pełnometrażowego filmu Disneya z roku 1997 ( ciągle knuje, jak pozbyć się znienawidzonego Herkulesa. By więc zgładzić swego starego przeciwnika (oraz naszych bohaterów, przy okazji), przyzywa on z zaświatów wielkiego wojownika, który ma wykonać czarną robotę. Okazuje się nim być Auron, cyniczny fechmistrz i heros świata „Final Fantasy X”. Kiedy tylko orientuje się, o co chodzi i jak ma być wykorzystany, zwraca się przeciwko Hadesowi, przyłączając się do drużyny służącej dobru. Razem próbują uciec z królestwa ciemności, lecz na ich drodze staje straszliwy Cerber ( mityczny trójgłowy pies, strażnik podziemi. Rozpoczyna się walka na śmierć i życie... Tak właśnie wygląda rzeczywistość „Kingdom Hearts”.

Główną postacią nadal jest Sora, młody chłopiec, który wraz ze swymi baśniowymi towarzyszami: magiem Donaldem i rycerzem Goofym (a także Myszką Mickey) próbuje ocalić kolejne światy przed inwazją pozbawionych serc złych cieni. Wydawało się, że stwory te, zwane Bezlitosnymi (Heartless), zostały pokonane w pierwszej części. Teraz jednak odradzają się za sprawą tajemniczej, złowrogiej postaci, ukrywającej swe prawdziwe oblicze pod bandażami mumii.

Gracze znów będą mieli okazję powrócić do magicznych krain i odwiedzić znajome lokacje, jak choćby zamek Pięknej i Bestii albo koloseum olimpijskich bogów. Pojawią się też nowe twarze, np. dzielna Mulan wraz ze swym małym smokiem Mushu. A dzięki nowemu systemowi sterowania kamerą (przy pomocy prawej gałki pada) oczom grających nie umknie żaden szczegół przepysznej scenografii.

Oczywiście obok przebogatej, wielowątkowej fabuły podstawową rzeczą pozostaje walka. Powracają więc znane już ostre i szybkie (lecz bez krwi i literalnej przemocy) pojedynki w czasie rzeczywistym i z widokiem zza pleców wojowników. Przydadzą się zarówno magia, jak i miecz, gdy na naszej drodze staną pomniejsi przeciwnicy oraz mocarni bossowie. Wprowadzono też liczne nowości, rozwijające gatunkową formułę japońskiego action-RPG. Ciosy stały się więc jeszcze mocniejsze, bardziej skuteczne i można tworzyć z nich prawdziwie zabójcze kombinacje.

Prawdziwym smaczkiem jest jednak system przemiany, za pomocą którego łączą się umiejętności dwóch postaci. Jedna z nich znika wtedy z pola walki, za to druga staje się znacznie silniejsza. I tak np. po fuzji z Goofym Sora w obu dłoniach dzierży osobne ostrza (swój keyblade oraz rycerski miecz), dzięki czemu może zadawać dwa razy większe obrażenia. Na ten czas zmienia się też jego wygląd oraz kostium, co obrazują efektowne animacje (tak jak w „Final Fantasy X-2”, innej znanej grze tych samych twórców).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 447 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.7 / 10 na podstawie 55 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 259,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Kingdom Hearts II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kingdom Hearts II

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Kingdom Hearts II - recenzja gry
Kingdom Hearts II - recenzja gry

Recenzja 5 lipca 2006, 12:15

Był w części pierwszej element najbardziej krytykowany, przygotowany niechlujnie i po macoszemu – chodzi mianowicie o podróż Gummi-statkiem. Nie dość, że sama idea sprawiała wrażenie doczepionej na siłę i nonsensownej, to na dodatek graficznie prezentowało się to wszystko nie lepiej od najsłabszych produkcji na PSX-a. Tym razem autorzy się przyłożyli i mamy do czynienia z całkiem przyzwoitą strzelaniną z niższej półki, zrobioną w stylu Panzer Dragoon. Ot statek leci, a my sterujemy celownikiem i naciskamy spust. Trudno powiedzieć, komu będzie się chciało bawić w edycję pojazdu i doczepianie rozmaitych części, ale trzeba uczciwie odnotować znaczącą poprawę tego elementu gry.