Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGBA
Okładka Final Fantasy V Advance (GBA)

Final Fantasy V Advance GBA

Final Fantasy V Advance to kolejna odsłona kultowej sagi japońskich gier z gatunku cRPG. Zgodnie z polityką firmy Square Enix także i w tym przypadku zdecydowano się na konwersję hitu z 1992 roku na przenośną konsolkę Nintendo – GBA.

RPG | fantasy | 2D | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Game Boy Advance
Okładka Final Fantasy V Advance (GBA)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GBA:

6listopada2006

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy V Advance to kolejna odsłona kultowej sagi japońskich gier z gatunku cRPG. Zgodnie z polityką firmy Square Enix także i w tym przypadku zdecydowano się na konwersję hitu z 1992 roku na przenośną konsolkę Nintendo – GBA.

Fabuła gry przenosi nas do trzech baśniowych krain nazwanych Tycoon, Walse i Karnak. Przez lata państwa te rozwijały się dzięki magicznym kryształom, zapewniającym im urodzaj i dostatek. Jednak pewnego dnia jeden ze szlachetnych kamieni przestał działać. Napędzane przez niego podmuchy wiatru nagle osłabły i przestały przynosić korzyści okolicznym mieszkańcom. Jako pierwszy sytuacji postanowił zaradzić król Tycoona. Wybrał się on do Świątyni Wichru, by zbadać nurtującą go sprawę. Niestety wkrótce słuch po nim zaginął. Pod nieobecność władcy jego kraina została zaatakowana przez złe moce. W odpowiedzi na posunięcia przerażających bestii czterech ochotników zjednoczyło swe siły i wyruszyło w podróż, której celem jest uratowanie świata i zabezpieczenie bezcennych kryształów.

Final Fantasy V Advance posiada niezaprzeczalny atut – dzięki handheldowi Game Boy Advance możemy grać w nie w każdym miejscu i o każdej porze. Twórcy produktu wykorzystali ten fakt, serwując nam odświeżoną oprawę audiowizualną oraz garść nowinek, sprawiających, że remake doskonałego jRPG staje się atrakcyjny dla fanów serii. Przede wszystkim do dyspozycji oddano nam wielki świat, składający się z lądów, oceanów i niezgłębionej przestrzeni powietrznej. Lokacje przemierzać możemy pieszo, na grzbiecie magicznego ptaka (Chocobo), smoka lub za pomocą statku. Tradycyjnie dane jest nam rozwijać swoje postacie poprzez sprawdzony system klas. Jest to o tyle wygodne, że z czasem prowadzeni przez nas bohaterowie dostosowują się do naszych potrzeb. Prócz eksploracji bogatego świata gry nieodłącznym jej elementem są walki. Rozgrywamy je w systemie turowym, widząc jednocześnie, która z osób obecnych na planszy będzie miała kolejny ruch. W trakcie potyczek korzystamy z broni konwencjonalnych, z naciskiem na różnorakie miecze. Nie brak również magicznych zaklęć, które poza efektywnością charakteryzują się także niebywałą efektownością, nawet na kilkucalowym ekranie GBA.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.2 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy V Advance

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Square Enix uruchomi sklep dla fanów
Square Enix uruchomi sklep dla fanów

wiadomość19 czerwca 2007

Japońska korporacja Square Enix pracuje nad internetowym sklepem dla fanów. Już niebawem zostaną utworzone japońskie i amerykańskie oddziały, ale przedstawiciele firmy myślą też o Europie.

Final Fantasy I i II na PSP jeszcze tego lata w sklepach Ameryki Północnej

wiadomość18 kwietnia 2007

Firma Square Enix poinformowała, że latem 2007 roku wyda na terenie Ameryki Płn. konwersje dwóch pierwszych odsłon serii Final Fantasy. Poprawione i wzbogacone Final Fantasy oraz Final Fantasy II powstają z myślą o przenośnym PSP.

Za niewiele ponad miesiąc europejska premiera Final Fantasy V Advance
Za niewiele ponad miesiąc europejska premiera Final Fantasy V Advance

wiadomość2 lutego 2007

Piąta część Final Fantasy w wersji pierwotnej (tj. tej dla konsoli SNES) nigdy nie trafiła oficjalnie do Europy. Dopiero dziesięć lat po oryginalnej premierze, czyli w roku 2002, na Starym Kontynencie rozpoczęto sprzedaż zestawu Final Fantasy Anthology dla PlayStation, zawierającego wspomnianą grę. Teraz "piątka" powraca na europejski grunt w wersji, dedykowanej konsoli Game Boy Advance.

Square Enix szykuje prezent dla graczy z okazji dwudziestych urodzin Final Fantasy

wiadomość12 stycznia 2007

Blisko siedemdziesiąt milionów sprzedanych gier – takim wynikiem może poszczycić się kultowa seria Final Fantasy, składająca się jak dotąd z dwunastu odsłon głównych i licznych epizodów pobocznych. Dokładnie 18 grudnia bieżącego roku minie dwadzieścia lat od chwili premiery pierwszej części "Ostatecznej Fantazji". Z tej okazji korporacja Square Enix sprawi nam prezent-niespodziankę.

Co nowego w Final Fantasy V Advance?
Co nowego w Final Fantasy V Advance?

wiadomość24 sierpnia 2006

Redaktorzy magazynu Nintendo Power ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące zmian, które zostaną uwzględnione przy dokonywaniu konwersji gry Final Fantasy V z konsoli SNES na GBA.