Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka NieR Replicant (PS3)
OkładkaNieR Replicant (PS3)

NieR Replicant PS3

NieR Replicant to trzecioosobowa gra akcji autorstwa japońskiej firmy Square Enix. Opowieść toczy się w świecie opanowanym przez monstrualne kreatury i wirus o nazwie Black Scrawl. Jako tytułowy Nier wyruszamy odnaleźć lekarstwo dla zainfekowanej córki.

Akcji | TPP | fantasy | science fiction | postapokalipsa | elementy RPG | elementy przygodowe | eksperymentalne/artystyczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

NieR Replicant Premiera PS3

22kwietnia2010

producent: Cavia wydawca: Square Enix

japońskajapońska

Pierwsze doniesienia o grze NieR wskazywały, że nowa produkcja studia Cavia, znanego chociażby z takich tytułów jak Drakengard i Bullet Witch, będzie multiplatformowym slasherem z elementami RPG. Również prezentacja podczas targów E3 w 2009 roku, pozwalała utwierdzić się w tym przekonaniu. Nieco później japoński magazyn dla graczy Famitsu poinformował, że gra o nazwie NieR Gestalt ukaże się wyłącznie na konsole Xbox 360. Cavia nie zapomniała jednak o posiadaczach PlayStation 3 i już kilka dni później świat obiegła wiadomość, że studio pracuje równolegle nad niewiele różniącą się grą zatytułowaną NieR Replicant, adresowaną wyłącznie na konsolę firmy Sony.

Jakby zamieszania z NieRem było mało, wydawca – firma Square Enix - zdecydował, że NieR Gestalt (pod skróconym tytułem NieR) na rynkach zachodnich ukaże się zarówno na konsole Xbox 360 jak i PlayStation 3. Replicant pozostał jednak tytułem „exclusive” dla PS3.

NieR Replicant i NieR Gestalt łączy przede wszystkim osoba głównego bohatera oraz miejsce akcji, czyli mroczny, nękany wirusem i pełen przeróżnych monstrów świat o nazwie Black Scrawl. Tytułowy Nier jest wojownikiem, który poza biegłością w posługiwaniu się białą bronią, nieźle radzi sobie także z magią. O ile jednak bohater NieR Gestalt to człowiek doświadczony przez życie, o tyle w NieR Replicant występuje pod znacznie młodszą i smuklejszą postacią. Inny jest też stopień pokrewieństwa z Yonah, dla której Nier poszukuje lekarstwa, co stanowi główną oś fabuły gry. W Gestalt postać ta jest jego córką, natomiast w Replicant młodszą siostrą. Różnice w obu grach w dużym stopniu wynikają z zamysłu wydawcy. Adresowana na konsole PlayStation 3 gra NieR Replicant projektowana była z myślą o graczach z Japonii i krajów azjatyckich. Jest więc bardziej „soczysta” np. w warstwie słownej, co w Europie i Ameryce mogłoby zostać źle odebrane.

Gra i tak wzbudziła wiele emocji na długo przed swoją premierą. Duża w tym zasługa jednej z postaci niezależnych obecnych w NieR (zarówno Replicant jak i Gestalt). Specjalizująca się w walce mieczami Kaine jest hermafrodytą, a cechy drugiej płci zawdzięcza demonowi, który częściowo opanował jej ciało. Męskość bohaterki objawia się na przykład w wulgarnym języku, którego używa.

Do galerii osobliwych towarzyszy Niera zalicza się też No. 7. Ta postać z wyglądu przypomina szkielet odziany w szatę. Posługując się zaklętą laską, No. 7 jest jednak śmiertelnie niebezpieczny dla wrogów.

Użytecznym pomocnikiem głównego bohatera jest też Grimoire Weiss. Żywa księga magiczna uratowana przez Niera daje mu dostęp do zaklęć, nowych ataków fizycznych, a także umożliwia udoskonalanie broni. Motywy jej postępowania trudno jednak określić jako jednoznacznie dobre lub złe. Księga ma wyraźnie własne cele.

Jak przystało na prawdziwego slashera rozgrywka w NieR Replicant polega przede wszystkim na wyprowadzaniu sekwencji efektownych i efektywnych ciosów, co jakiś czas wspieranych magicznym zaklęciem. Elementem zaczerpniętym z gatunku RPG jest rozwój postaci w trakcie pokonywania kolejnych etapów gry. Dzięki zdobywanym umiejętnościom Nier i jego kompani mogą posługiwać się nowymi rodzajami broni, siejąc jeszcze większe spustoszenie w szeregach przeciwników.

Oprawa graficzna NieR Replicant stoi na przyzwoitym dla tego rodzaju produkcji poziomie, a przyjęta przez twórców konwencja wizualna ponurego, pogrążonego w cierpieniach i chorobie świata może się podobać.

Fabuła jest dosyć mocno rozbudowana i nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji. Dzięki temu podjęte przez Niera poszukiwania leku dla Yonah nie są tylko monotonną siekaniną.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 306 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe NieR Replicant: 16+