Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka NieR Replicant (PS3)

NieR Replicant PS3

Trzecioosobowa gra akcji autorstwa popularnej japońskiej firmy Square Enix. Opowieść toczy się w świecie opanowanym przez monstrualne kreatury i wirus o nazwie Black Scrawl. Jako tytułowy Nier wyruszamy odnaleźć lekarstwo dla zainfekowanej córki.

Akcji | TPP | fantasy | science fiction | postapokalipsa | elementy RPG | elementy przygodowe | eksperymentalne/artystyczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka NieR Replicant (PS3)

producent: Cavia

japońskajapońska

data premiery gry w wersji PS3:

22kwietnia2010

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pierwsze doniesienia o grze NieR wskazywały, że nowa produkcja studia Cavia, znanego chociażby z takich tytułów jak Drakengard i Bullet Witch, będzie multiplatformowym slasherem z elementami RPG. Również prezentacja podczas targów E3 w 2009 roku, pozwalała utwierdzić się w tym przekonaniu. Nieco później japoński magazyn dla graczy Famitsu poinformował, że gra o nazwie NieR Gestalt ukaże się wyłącznie na konsole Xbox 360. Cavia nie zapomniała jednak o posiadaczach PlayStation 3 i już kilka dni później świat obiegła wiadomość, że studio pracuje równolegle nad niewiele różniącą się grą zatytułowaną NieR Replicant, adresowaną wyłącznie na konsolę firmy Sony.

Jakby zamieszania z NieRem było mało, wydawca – firma Square Enix - zdecydował, że NieR Gestalt (pod skróconym tytułem NieR) na rynkach zachodnich ukaże się zarówno na konsole Xbox 360 jak i PlayStation 3. Replicant pozostał jednak tytułem „exclusive” dla PS3.

NieR Replicant i NieR Gestalt łączy przede wszystkim osoba głównego bohatera oraz miejsce akcji, czyli mroczny, nękany wirusem i pełen przeróżnych monstrów świat o nazwie Black Scrawl. Tytułowy Nier jest wojownikiem, który poza biegłością w posługiwaniu się białą bronią, nieźle radzi sobie także z magią. O ile jednak bohater NieR Gestalt to człowiek doświadczony przez życie, o tyle w NieR Replicant występuje pod znacznie młodszą i smuklejszą postacią. Inny jest też stopień pokrewieństwa z Yonah, dla której Nier poszukuje lekarstwa, co stanowi główną oś fabuły gry. W Gestalt postać ta jest jego córką, natomiast w Replicant młodszą siostrą. Różnice w obu grach w dużym stopniu wynikają z zamysłu wydawcy. Adresowana na konsole PlayStation 3 gra NieR Replicant projektowana była z myślą o graczach z Japonii i krajów azjatyckich. Jest więc bardziej „soczysta” np. w warstwie słownej, co w Europie i Ameryce mogłoby zostać źle odebrane.

Gra i tak wzbudziła wiele emocji na długo przed swoją premierą. Duża w tym zasługa jednej z postaci niezależnych obecnych w NieR (zarówno Replicant jak i Gestalt). Specjalizująca się w walce mieczami Kaine jest hermafrodytą, a cechy drugiej płci zawdzięcza demonowi, który częściowo opanował jej ciało. Męskość bohaterki objawia się na przykład w wulgarnym języku, którego używa.

Do galerii osobliwych towarzyszy Niera zalicza się też No. 7. Ta postać z wyglądu przypomina szkielet odziany w szatę. Posługując się zaklętą laską, No. 7 jest jednak śmiertelnie niebezpieczny dla wrogów.

Użytecznym pomocnikiem głównego bohatera jest też Grimoire Weiss. Żywa księga magiczna uratowana przez Niera daje mu dostęp do zaklęć, nowych ataków fizycznych, a także umożliwia udoskonalanie broni. Motywy jej postępowania trudno jednak określić jako jednoznacznie dobre lub złe. Księga ma wyraźnie własne cele.

Jak przystało na prawdziwego slashera rozgrywka w NieR Replicant polega przede wszystkim na wyprowadzaniu sekwencji efektownych i efektywnych ciosów, co jakiś czas wspieranych magicznym zaklęciem. Elementem zaczerpniętym z gatunku RPG jest rozwój postaci w trakcie pokonywania kolejnych etapów gry. Dzięki zdobywanym umiejętnościom Nier i jego kompani mogą posługiwać się nowymi rodzajami broni, siejąc jeszcze większe spustoszenie w szeregach przeciwników.

Oprawa graficzna NieR Replicant stoi na przyzwoitym dla tego rodzaju produkcji poziomie, a przyjęta przez twórców konwencja wizualna ponurego, pogrążonego w cierpieniach i chorobie świata może się podobać.

Fabuła jest dosyć mocno rozbudowana i nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji. Dzięki temu podjęte przez Niera poszukiwania leku dla Yonah nie są tylko monotonną siekaniną.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 136 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe NieR Replicant

16+

NieR Replicant – poprzednik Nier Automata powróci w ulepszonej formie
NieR Replicant – poprzednik Nier Automata powróci w ulepszonej formie

wiadomość30 marca 2020

Nadchodzi NieR Replicant ver.1.22474487139…, czyli ulepszona i rozszerzona wersja klasycznej gry studia Cavia. Zapowiedziano także mobilny spin-off marki oraz poinformowano, że sprzedaż Nier: Automata przekroczyła 4,5 mln egzemplarzy.

Sterowniki AMD Adrenalin 19.12.1, nowe wydanie Star Wars: Battlefront 2 i inne wieści
Sterowniki AMD Adrenalin 19.12.1, nowe wydanie Star Wars: Battlefront 2 i inne wieści

wiadomość3 grudnia 2019

Dziś piszemy o nowych sterownikach do kart grafiki od AMD, przeciekach na temat Star Wars: Battlefront II Celebration Edition, rocznicowej stronie internetowej cyklu NieR i plotkach o problemach kart graficznych Intel Xe. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

NieR z możliwym remasterem oraz garść informacji na temat NieR: Automata
NieR z możliwym remasterem oraz garść informacji na temat NieR: Automata

wiadomość2 lutego 2017

Firma Square Enix zorganizowała sesję z twórcami NieR: Automata. Yosuke Saito, Takahisa Taura oraz Yoko Taro ujawnili m.in. przewidywany czas potrzebny na ukończenie gry oraz możliwość ukazania się remastera pierwszego NieR w przypadku dobrej sprzedaży kontynuacji.

Udany japoński debiut nowej marki Square Enix
Udany japoński debiut nowej marki Square Enix

wiadomość30 kwietnia 2010

Gra akcji TPP NieR będąca najnowszą propozycją firmy Square Enix (przygotowaną jednakże przez studio Cavia), zadebiutowała w Japonii na pierwszym miejscu listy przebojów. Reprezentanta nieznanej dotąd marki w przeciągu zaledwie trzech dni zakupiło 60 tysięcy posiadaczy konsoli PlayStation 3.

Square Enix o zachodniej premierze NieR na X360 i PS3
Square Enix o zachodniej premierze NieR na X360 i PS3

wiadomość14 grudnia 2009

Pierwsza połowa 2010 roku upłynie Amerykanom i Europejczykom m.in. pod znakiem jRPG wydawanych przez Square Enix. Na rynek trafi bowiem nie tylko Star Ocean: The Last Hope International oraz Final Fantasy XIII, ale także NieR. Nowa marka reprezentowana przez dwie pozycje – NieR Gestalt na Xboksa 360 i NieR RepliCant na PlayStation 3 – zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych wiosną 2010 roku.