Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 kwietnia 2010, 11:30

Udany japoński debiut nowej marki Square Enix

Gra akcji TPP NieR będąca najnowszą propozycją firmy Square Enix (przygotowaną jednakże przez studio Cavia), zadebiutowała w Japonii na pierwszym miejscu listy przebojów. Reprezentanta nieznanej dotąd marki w przeciągu zaledwie trzech dni zakupiło 60 tysięcy posiadaczy konsoli PlayStation 3.

Gra akcji TPP NieR będąca najnowszą propozycją firmy Square Enix (przygotowaną jednakże przez studio Cavia), zadebiutowała w Japonii na pierwszym miejscu listy przebojów. Reprezentanta nieznanej dotąd marki w przeciągu zaledwie trzech dni zakupiło 60 tysięcy posiadaczy konsoli PlayStation 3.

Udany japoński debiut nowej marki Square Enix - ilustracja #1

W porównaniu do wyników sprzedaży kolejnych odsłon Monster Huntera, Final Fantasy oraz Dragon Questa (liczonych w setkach tysięcy egzemplarzy) powyższy rezultat nie jest być może zbyt imponujący, lecz mając na uwadze fakt, że NieR to nowy gracz na rynku, a do tego niespecjalnie promowany (nie licząc kontrowersyjnego umieszczenia w grze niezależnego bohatera-hemafrodyty), nie pozostaje nam nic innego, jak uznać pierwsze dni jego obecności na sklepowych półkach za pełnowymiarowy sukces.

Szczególnie, że dodatkowe 12 tysięcy egzemplarzy dołożonych zostało przez nabywców wersji na Xboksa 360, co daje w sumie rezultat na poziomie 72 tysięcy sprzedanych kopii. Z pewnością wraz z kolejnymi notowaniami najlepiej sprzedających się gier na japońskim rynku elektronicznej rozrywki powyższy wynik będzie sukcesywnie poprawiany.

Należy mieć przy tym na uwadze, że NieR zadebiutował niemal jednocześnie na całym świecie – w krajach europejskich pojawił się również 23 kwietnia, a w USA cztery dni później. Liczymy na to, że już niedługo ujawnione zostaną globalne rezultaty sprzedaży gry.

Udany japoński debiut nowej marki Square Enix - ilustracja #2

Sytuacja z NieR jest dosyć skomplikowana. Otóż, o ile na Zachodzie produkcja została wydana na PlayStation 3 i Xboksa 360 w jednej wersji –pozwalającej wcielić się w dojrzałego Niera, niosącego pomoc córce – o tyle w Japonii na sklepowe półki trafiły dwie edycje. Odsłona na 360-tkę (NieR Gestalt) jest prezentuje dokładnie tę samą historię, co zachodnia, natomiast wersja na PS3, nosząca podtytuł RepliCant, prezentuje przypadek młodego Niera, podejmującego próbę wyleczenia z tajemniczej choroby swojej młodszej siostry.

Rozgrywka w NieR – niestandardowym slasherze, przywodzącym na myśl Devil May Cry lub też Bayonettępolega przede wszystkim na walce z wymyślnymi przeciwnikami, polegającej na wyprowadzaniu sekwencji efektownych i efektywnych ciosów, wspieranych co jakiś magicznymi zaklęciami. Elementem zaczerpniętym z gatunku RPG jest system rozwoju postaci. Dzięki zdobywanym umiejętnościom Nier i jego kompani mogą posługiwać się nowymi rodzajami broni, siejąc jeszcze większe spustoszenie w szeregach przeciwników. W grze ujęto również szereg mini gier, w tym m.in. łowienia ryb.