Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONEXSXSwitchPS5PS4
Okładka Octopath Traveler II (PS4)
OkładkaOctopath Traveler II (PS4)

Octopath Traveler II

Octopath Traveler 2

Druga część zapoczątkowanej w 2018 roku serii jRPG-ów. W Octopath Traveler II trafiamy do steampunkowej krainy Solistia, którą przemierzamy w skórze jednej z ośmiu postaci. Gra zachowuje wszystkie cechy i elementy pierwowzoru, a także wprowadza szereg nowości.

RPG | fantasy | steampunk | turowe | widok izometryczny | 2.5D | jRPG

Octopath Traveler II Premiera

24lut2023

PC PS4 Switch PS5

maj2024

XONE XSX

producent: Acquire wydawca: Square Enix Strona oficjalna

Octopath Traveler II jest drugą odsłoną zapoczątkowanego w 2018 roku cyklu jRPG-ów. Tytuł został opracowany przez studio Acquire, a jego wydaniem zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma Square Enix.

Fabuła

Octopath Traveler II zabiera nas w podróż do steampunkowego uniwersum, a dokładnie – do krainy Solistia, która rozciąga się na dwa kontynenty przedzielone morzem. Do tego tętniącego życiem świata, któremu postęp cywilizacyjny zapewniają silniki parowe, trafiamy w skórze jednej z ośmiu postaci. Bohaterowie i bohaterki pochodzą z różnych regionów i warstw społecznych Solistii, posiadają unikalne specjalizacje i talenty oraz kierują się odmiennymi motywacjami.

Mechanika

Zabawę w Octopath Traveler II rozpoczynamy od wyboru jednej z ośmiu postaci. Mowa o wojowniczce Hikari, tancerce Agnei, kupcu Partitio, uczonym Osvaldzie, złodziejce Throne, kleryku Temenosie, łowczyni Ochette oraz aptekarce Castti. Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rzucić się w wir przygód, które wiodą nas przez różnorodne zakątki Solistii. Przemierzając krainę, poznajemy jej mieszkańców, spotykamy pozostałych bohaterów, którzy dołączają do naszej drużyny, a także realizujemy różnorodne zadania.

W grze nie zabrakło tak zwanych Path Actions, które wyróżniają serię na tle innych przedstawicieli gatunku. Specjalizacja każdego z herosów zapewnia mu rozmaite umiejętności, które może wykorzystywać na różnorodne sposoby. Na przykład Hikari potrafi wyzywać ludzi na pojedynki oraz przekupywać rozmówców, by w ten sposób zyskać dostęp do cennych informacji, z kolei Agnea może rekrutować napotkane postacie i przyzywać je na pole walki. Co ciekawe, tym razem możliwość korzystania z Path Actions determinuje pora dnia; niemniej, gra nie zmusza nas do czekania, pozwalając nam w razie potrzeby szybko zmienić ją ręcznie.

Pobyt w Solistii nie jest przy tym sielanką, toteż podczas przemierzania tej krainy nie brakuje okazji do walki. Starcia toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie musimy robić dobry użytek z indywidualnych zdolności poszczególnych postaci oraz dobierać ataki w taki sposób, by celować w słabości poszczególnych wrogów (dzięki czemu możemy ich ogłuszać i na krótko czynić bezbronnymi oraz niezdolnymi do działania). Ponadto na przestrzeni kolejnych tur zdobywamy tak zwane Boost Points, które pozwalają nam wzmocnić określone umiejętności (można je wykorzystywać zarówno w ofensywie, jak i w defensywie). Nowością jest wskaźnik Latent Power (ang. Moc utajona), po wypełnieniu którego zyskujemy dostęp do potężnej umiejętności specjalnej.

W miarę postępów rozwijamy bohaterów, co pozwala nam mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Octopath Traveler II utrzymano w znanej z pierwowzoru stylistyce „HD-2D”. Za tym enigmatycznym określeniem kryje się stylistyka łącząca 16-bitowe sprite’y i trójwymiarowe otoczenie. Całość wykonano w technice pixel art i wzbogacono o współczesne rozwiązania, na czele z dynamicznym oświetleniem. Niemniej, autorzy wprowadzili w niej szereg zmian, które obejmują przede wszystkim poprawione proporcje postaci i nowe animacje, a także ruchomą kamerę, ukazującą akcję z różnych perspektyw.

Ostatnia modyfikacja 16 września 2022

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 4,1 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Octopath Traveler II: 12+

Octopath Traveler II Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • (60 fps / 720p) Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon RX 460 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
 • Zalecane:
 • (60 fps / 1080p) Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
PC
PS5
PS4
Switch
XONE
XSX