Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCPS5Switch
Okładka Octopath Traveler II (PS4)
OkładkaOctopath Traveler II (PS4)

Octopath Traveler II

Octopath Traveler 2

Druga część zapoczątkowanej w 2018 roku serii jRPG-ów. W Octopath Traveler II trafiamy do steampunkowej krainy Solistia, którą przemierzamy w skórze jednej z ośmiu postaci. Gra zachowuje wszystkie cechy i elementy pierwowzoru, a także wprowadza szereg nowości.

RPG | fantasy | steampunk | turowe | widok izometryczny | 2.5D | jRPG | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Octopath Traveler II Premiera

24lut2023za 149dni

PC PS5 PS4 Switch

producent: Acquire wydawca: Square Enix Strona oficjalna

E3 2021

Octopath Traveler II jest drugą odsłoną zapoczątkowanego w 2018 roku cyklu jRPG-ów. Tytuł został opracowany przez studio Acquire, a jego wydaniem zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma Square Enix.

Fabuła

Octopath Traveler II zabiera nas w podróż do steampunkowego uniwersum, a dokładnie – do krainy Solistia, która rozciąga się na dwa kontynenty przedzielone morzem. Do tego tętniącego życiem świata, któremu postęp cywilizacyjny zapewniają silniki parowe, trafiamy w skórze jednej z ośmiu postaci. Bohaterowie i bohaterki pochodzą z różnych regionów i warstw społecznych Solistii, posiadają unikalne specjalizacje i talenty oraz kierują się odmiennymi motywacjami.

Mechanika

Zabawę w Octopath Traveler II rozpoczynamy od wyboru jednej z ośmiu postaci. Mowa o wojowniczce Hikari, tancerce Agnei, kupcu Partitio, uczonym Osvaldzie, złodziejce Throne, kleryku Temenosie, łowczyni Ochette oraz aptekarce Castti. Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rzucić się w wir przygód, które wiodą nas przez różnorodne zakątki Solistii. Przemierzając krainę, poznajemy jej mieszkańców, spotykamy pozostałych bohaterów, którzy dołączają do naszej drużyny, a także realizujemy różnorodne zadania.

W grze nie zabrakło tak zwanych Path Actions, które wyróżniają serię na tle innych przedstawicieli gatunku. Specjalizacja każdego z herosów zapewnia mu rozmaite umiejętności, które może wykorzystywać na różnorodne sposoby. Na przykład Hikari potrafi wyzywać ludzi na pojedynki oraz przekupywać rozmówców, by w ten sposób zyskać dostęp do cennych informacji, z kolei Agnea może rekrutować napotkane postacie i przyzywać je na pole walki. Co ciekawe, tym razem możliwość korzystania z Path Actions determinuje pora dnia; niemniej, gra nie zmusza nas do czekania, pozwalając nam w razie potrzeby szybko zmienić ją ręcznie.

Pobyt w Solistii nie jest przy tym sielanką, toteż podczas przemierzania tej krainy nie brakuje okazji do walki. Starcia toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie musimy robić dobry użytek z indywidualnych zdolności poszczególnych postaci oraz dobierać ataki w taki sposób, by celować w słabości poszczególnych wrogów (dzięki czemu możemy ich ogłuszać i na krótko czynić bezbronnymi oraz niezdolnymi do działania). Ponadto na przestrzeni kolejnych tur zdobywamy tak zwane Boost Points, które pozwalają nam wzmocnić określone umiejętności (można je wykorzystywać zarówno w ofensywie, jak i w defensywie). Nowością jest wskaźnik Latent Power (ang. Moc utajona), po wypełnieniu którego zyskujemy dostęp do potężnej umiejętności specjalnej.

W miarę postępów rozwijamy bohaterów, co pozwala nam mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Octopath Traveler II utrzymano w znanej z pierwowzoru stylistyce „HD-2D”. Za tym enigmatycznym określeniem kryje się stylistyka łącząca 16-bitowe sprite’y i trójwymiarowe otoczenie. Całość wykonano w technice pixel art i wzbogacono o współczesne rozwiązania, na czele z dynamicznym oświetleniem. Niemniej, autorzy wprowadzili w niej szereg zmian, które obejmują przede wszystkim poprawione proporcje postaci i nowe animacje, a także ruchomą kamerę, ukazującą akcję z różnych perspektyw.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Octopath Traveler II: 12+

PC
PS5
PS4
Switch