Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS3SwitchPSV
Okładka Final Fantasy X HD (PSV)

Final Fantasy X HD

Zremasterowana wersja dziesiątej odsłony kultowego cyklu jRPG Final Fantasy, która zadebiutowała w 2001 roku na konsolach PlayStation 2. Za odświeżenie gry, przygotowanej pierwotnie przez japońskie studio Square, odpowiada wewnętrzny zespół deweloperski studia Square Enix.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | turowe | reedycje/remastery/remaki | funkcje cross-platform | jRPG

Final Fantasy X HD jest poprawioną wersją dziesiątej odsłony Final Fantasy, czyli najpopularniejszej serii jRPG na świecie, której początki sięgają końcówki lat 80. Gra pierwotnie zadebiutowała w 2001 roku na konsoli PlayStation 2 jako pierwsza część cyklu dostępna na tę platformę. Jej producentem było japońskie studio Square (obecnie Square Enix). Prace nad tytułem, rozpoczęte jeszcze w 1999 roku, nadzorował Motomu Toriyama, odpowiadający także za reżyserię kolejnych numerowanych części Final Fantasy, między innymi Final Fantasy XII i Final Fantasy XIII. Za stworzenie wersji HD odpowiada wewnętrzny zespół deweloperski Square Enix.

Fabuła

Fabuła tytułu przenosi nas do fantastycznego świata Spiry. Głównym bohaterem historii jest Tidus, młody i obiecujący rozgrywający w sportowej grze Blitzball. Jego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez potężną istotę zwaną Sin. Niespodziewanie Tidus odnajduje się w nieznanym sobie otoczeniu i wraz z pomocą napotkanych osób próbuje zrozumieć, gdzie jest i jak może powrócić do domu. Wkrótce potem dołącza do pielgrzymki młodej kapłanki o imieniu Yuna, której celem jest pokonanie Sin.

Mechanika

W trakcie rozgrywki gracze przemierzają w pełni trójwymiarowy świat (na początku lat dwutysięcznych była to nowość dla serii), obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby. System walki zrealizowano w formie turowej. Członkowie drużyny dysponują różnymi zdolnościami i atakami magicznymi lub fizycznymi, które możemy rozwijać z czasem, odblokowując ulepszenia na specjalnej siatce-tablicy umiejętności. Tradycyjnie dla Fina Fantasy, gracze mogą przyzywać również do pomocy potężne stworzenia (summony). Na ekwipunek składa się wiele rodzajów broni (każda postać korzysta z konkretnego typu) oraz akcesoriów wpływających na statystyki.

Kwestie techniczne

Reedycja HD na platformie może pochwalić się poprawionymi teksturami oraz trójwymiarowymi modelami, przystosowanymi do wyświetlania w wysokich rozdzielczościach. Zwiększono również jakość przerywników filmowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7,9 / 10 na podstawie 263 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy X HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy X HD

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTX 450/Radeon HD 5750 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows Vista/7/8/10
Minimalne: Dual Core 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GT/Radeon HD 2600 XT lub lepsza, 37 GB HDD, Windows Vista/7/8/10

Zestaw Final Fantasy X/X-2 HD trafi na pecety 12 maja
Zestaw Final Fantasy X/X-2 HD trafi na pecety 12 maja

wiadomość10 maja 2016

Firma Square Enix ogłosiła, że na PC zmierza konwersja Final Fantasy X/X-2 HD, czyli zestawu remasterów dwóch klasycznych japońskich RPG-ów, wydanych pierwotnie na konsolę PlayStation 2. Premiera edycji pecetowej nastąpi 12 maja tego roku.

Half-Life 3, Final Fantasy X | X-2 HD Remaster i inne gry odkryte w bazie Steama
Half-Life 3, Final Fantasy X | X-2 HD Remaster i inne gry odkryte w bazie Steama

wiadomość7 grudnia 2015

W serwisie SteamDB pojawiły się wpisy związane z steamowymi wersjami takich gier jak Half-Life 3, Final Fantasy X | X-2 HD Remaster, Everybody's Gone to the Rapture, Danganronpa: Trigger Happy Havoc czy też Danganronpa 2: Goodbye Despair, co sugeruje, że produkcje te zmierzają w kierunku PC-tów.

Kolekcja Final Fantasy X/X-2 HD pojawi się na PlayStation 4 i inne nowe wieści o serii Final Fantasy
Kolekcja Final Fantasy X/X-2 HD pojawi się na PlayStation 4 i inne nowe wieści o serii Final Fantasy

wiadomość11 grudnia 2014

Square Enix oficjalnie potwierdziło, że zremasterowane wersje gier Final Fantasy X i Final Fantasy X-2 zmierzają na konsolę PlayStation 4. Tytuły będą sprzedawane w wersji pudełkowej oraz w dystrybucji cyfrowej. Wydawca pochwalił się także rosnącą liczbą kont w Final Fantasy XIV oraz podał sugerowaną cenę portu Final Fantasy VII na PS4.

Wieści ze świata (Battlefield 4, Final Fantasy X/X-2 HD Remaster) 18/11/13

wiadomość18 listopada 2013

Dziś piszemy m.in. o dacie premiery zestawu Final Fantasy X/X-2 HD Remaster, problemach z serwerami w grze Battlefield 4, a także odejściu producenta Hectora Sancheza z zespołu NetherRealm Studios. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne

wiadomość14 września 2011

Firma Sony ujawniła wiele interesujących szczegółów dotyczących premiery PlayStation Vita w Japonii. Poznaliśmy także wyniki sprzedaży PlayStation 3 oraz PSP, a fani doczekali się zapowiedzi reedycji gry Final Fantasy X w rozdzielczości HD

PSV
PS3
PS4
PC
Switch