Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 września 2011, 11:20

autor: Sarge

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne

Firma Sony ujawniła wiele interesujących szczegółów dotyczących premiery PlayStation Vita w Japonii. Poznaliśmy także wyniki sprzedaży PlayStation 3 oraz PSP, a fani doczekali się zapowiedzi reedycji gry Final Fantasy X w rozdzielczości HD

Zakończyła się konferencja prasowa firmy Sony, zorganizowana przy okazji rozpoczynających się jutro targów Tokyo Game Show. Wydarzenie zostało zdominowane przez nowe wieści na temat nadchodzącej konsolki PlayStation Vita. Japoński koncern nadal inwestuje także w reedycje najbardziej popularnych produkcji poprzedniej generacji.

Data premiery PlayStation Vita w Japonii

Najważniejszą wiadomością wydaje się być potwierdzenie oficjalnej daty premiery PlayStation Vita w Kraju Kwitnącej Wiśni. Konsola zadebiutuje tam 17 grudnia w cenie 24 980 jenów (ok. 325 dolarów) za wersję Wi-Fi oraz 29 980 jenów (ok. 390 dolarów) za 3G. Dalej nie jest jasne, kiedy dokładnie nowa platforma ukaże się na zachodnich rynkach – od jakiegoś czasu wiemy tylko, że nastąpi to w przyszłym roku.

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne - ilustracja #1

Japończycy będą mogli składać zamówienia przedpremierowe od 15 października. Na start przygotowanych zostanie 26 gier, a ok. 100 kolejnych ma trafić na półki sklepowe w „okresie premierowym” – nie wiadomo jednak, o jak dużym przedziale czasowym mówimy. Pełną listę produkcji debiutujących 17 grudnia znajdziecie w tej wiadomości. Są wśród nich takie pozycje jak Uncharted: Golden Abyss, WipEout 2048 oraz Ridge Racer.

Final Fantasy X HD

Z myślą o PlayStation Vita oraz PlayStation 3 przygotowywana jest odświeżona edycja Final Fantasy X. Gra pierwotnie ukazała się na PlayStation 2 w lipcu 2001 roku w Japonii, by w maju 2002 roku zadebiutować na Starym Kontynencie. Możemy się domyślać, że odnowiona wersja na najnowsze platformy ukaże się w przyszłym roku, dziesięć lat po europejskim wydaniu pierwowzoru.

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne - ilustracja #2

Tuż po zakończeniu konferencji, informację potwierdziła firma Square Enix. Jednocześnie uściślono, że chodzi o wydanie starego hitu w rozdzielczości HD – nie ma mowy o pełnoprawnym remake’u. Na razie nie wiemy, z jakiej formy dystrybucji skorzysta Final Fantasy X HD. Zazwyczaj tego typu reedycje doczekiwały się pudełkowych wydań, ale w tym przypadku mamy do czynienia z odświeżeniem zaledwie jednego tytułu, podczas gdy wcześniej niejednokrotnie dochodziło do jednoczesnego remasterowania nawet trzech produkcji naraz (m.in. Tomb Raider Trilogy, Prince of Persia Trilogy).

Kolejne kolekcje starszych gier na PlayStation Vita

Na PlayStation Vita zmierzają także Metal Gear Solid HD Collection oraz Zone of the Enders HD Collection. Od jakiegoś czasu wiadomo, że oba pakiety zadebiutują w najbliższych miesiącach na Xboksie 360 i PlayStation 3. Firma Sony nie przestaje wspierać tego typu inicjatyw, więc nie dziwi potwierdzenie kolejnych odnowionych kolekcji klasyków na nowszą konsolę.

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne - ilustracja #3

Przypomnijmy, że w ramach Metal Gear Solid HD Collection znajdziemy odświeżone do rozdzielczości HD edycje Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater oraz Metal Gear Solid: Peace Walker. Z kolei w skład drugiego zestawu wejdą obie części cyklu Zone of the Enders.

Sprzedaż PlayStation 3 oraz PSP

Firma Sony pochwaliła się także sprzedażą swoich aktualnie urzędujących na rynku platform. Według udostępnionych danych, PlayStation 3 rozeszła się do tej pory na całym świecie w liczbie 51,8 milionów sztuk, podczas gdy PSP może się poszczycić wynikiem 71,4 milionów. Prawdopodobnie chodzi o sprzęt rozesłany do sklepów – japoński gigant zazwyczaj podaje właśnie tego typu statystyki. Oznaczałoby to, że nie wszystkie konsole trafiły jeszcze do graczy.

Street Fighter X Tekken

Na czerwcowych targach E3 potwierdzono, że w bijatyce Street Fighter X Tekken w wersji na PlayStation Vita jako dodatkowa grywalna postać pojawi się Cole McGrath, protagonista serii inFamous. Okazało się, że dołączą do niego Toro oraz Kuro – bohaterowie popularnych w Japonii kreskówek. Z uwagi na ich specyfikę, jest całkiem możliwe, że zagrają nimi tylko Japończycy.

Konferencja Sony na TGS - data premiery PlayStation Vita, Final Fantasy X HD i inne - ilustracja #4

Tales of Innocence R

Firma Namco pracuje nad Tales of Innocence R dla PlayStation Vita. Jest to kolejna odsłona popularnego cyklu jRPG. Nie ujawniono żadnych szczegółów na jej temat, ale zapewne będziemy mieli do czynienia z usprawnioną edycją gry Tales of Innocence, która ukazała się pod koniec 2007 roku na pierwszego DS-a.

Podsumowanie

Konferencja zdecydowanie podkreśliła zbliżającą się premierę PlayStation Vita. Kilka informacji skierowano w stronę Japończyków i nie wiadomo, czy znajdą swoje odzwierciedlenie także w Europie. Dla nas najbardziej interesująca wydaje się być lista tytułów startowych na nadchodzącą przenośną konsolkę. Można się bowiem domyślać, że większość z nich pojawi się także w trakcie europejskiego debiutu platformy. Fani z radością powinni przyjąć także potwierdzenie Final Fantasy X HD – na taką wiadomość miłośnicy serii czekali od dłuższego czasu.

  1. Data premiery PlayStation Vita w Japonii i lista tytułów startowych