Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 września 2018, 11:30

autor: Adrian Werner

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.

Spis treści

Większość graczy nie zauważyła historycznego momentu, który miał miejsce 7 września tego roku. Data ta stała się jednak definitywnym końcem PlayStation 2, czyli najlepiej sprzedającej się konsoli w historii, która według ostatnich szacunków rozeszła się w ponad 155 mln egzemplarzy.

Produkcję PlayStation 2 zakończono już pięć lat temu, ale do tej pory w Japonii firma Sony zapewniała wsparcie techniczne dla tego sprzętu. To jednak właśnie dobiegło końca. Ostatnie konsole, które zostaną naprawione, musiały dotrzeć do serwisu do 7 września.

Definitywny koniec wsparcia dla PlayStation 2 jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie najlepsze gry na tę konsolę. Tworząc niniejsze zestawienie, staraliśmy się wybrać takie tytuły, które nawet dzisiaj mogą zapewnić dobrą zabawę. Ponadto, aby artykuł nie był jedynie nostalgiczną wyprawą w odległą przeszłość branży, przy każdej pozycji informujemy, czy istnieją jakieś sposoby na zagranie w nią dzisiaj bez posiadania PS2.

Oczywiście, żadna taka lista nie jest kompletna. Jeśli macie zatem jakichś faworytów, których pominęliśmy, to wspomnijcie o nich w komentarzach.

Grand Theft Auto: San Andreas

Gra zadebiutowała tylko na PlayStation 2, ale z czasem doczekała się wersji na wiele innych platform (w tym na PC, z którego pochodzi powyższy screen). - 2018-09-17
Gra zadebiutowała tylko na PlayStation 2, ale z czasem doczekała się wersji na wiele innych platform (w tym na PC, z którego pochodzi powyższy screen).

GTA: SAN ANDREAS W SKRÓCIE:

  1. Producent gry: Rockstar Games
  2. Wydawca: Rockstar Games
  3. Gatunek: gra akcji
  4. Platformy: PS2, PC, Xbox, X360, PS4, PS3, iOS, AND
  5. Rok premiery na PS2: 2004

Seria Grand Theft Auto narodziła się jeszcze w czasach pierwszego PlayStation, ale fenomenem stała się dopiero wraz z premierą części trzeciej na PlayStation 2. W sumie na tę konsolę ukazały się trzy główne odsłony cyklu – GTAIII w 2001 roku, GTA: Vice City (2002) oraz GTA: San Andreas (2004).

Pierwsza z tych produkcji to pozycja głównie dla najbardziej oddanych fanów. Dwie kolejne nawet dzisiaj sprawiają dużo frajdy. Opinie graczy na temat tego, która odsłona cyklu na PlayStation 2 jest najlepsza, są podzielone, ale według nas to zdecydowanie Grand Theft Auto: San Andreas.

Gra robiła duże wrażenie ogromnym otwartym światem, świetnie opowiedzianą historią oraz bardzo mocno rozbudowaną mechaniką w stosunku do poprzednich odsłon serii. Miasta stały się bardziej interaktywne, bohater nauczył się pływać, dodano elementy RPG oraz wojny gangów o terytoria. Ogromny był też sam teren zabawy, który obejmował nie jedną, a trzy różne metropolie: Los Santos, San Fierro i Las Venturas.

Wszystko to złożyło się na prawdziwy przebój, który pozostaje najlepiej sprzedającą się produkcją w historii PlayStation 2. Dzisiaj, gdy możemy cieszyć się Grand Theft Auto V, stare dobre San Andreas nie robi już takiego wrażenia, ale gra zestarzała się z klasą. Wciąż potrafi wciągnąć na kilkadziesiąt godzin i urzeka świetnym klimatem oraz nadal całkiem dobrą rozgrywką.

  1. Więcej o grze Grand Theft Auto: San Andreas
  2. Grand Theft Auto: San Andreas – recenzja gry
  3. Więcej o grze Tekken 5
  4. Tekken 5 – recenzja gry

Jak dzisiaj zagrać w Grand Theft Auto: San Andreas?

Studio Rockstar zadbało o to, aby nawet dzisiaj dało się bez problemu zagrać w Grand Theft Auto: San Andreas. W dystrybucji cyfrowej dostępna jest wersja pecetowa, którą można mocno ulepszyć za pomocą fanowskich modyfikacji.

Gra doczekała się również bardzo udanych konwersji mobilnych na systemy iOS, Android oraz Windows Phone, a zremasterowane wydania dostępne są także na konsolach PlayStation 3, Xbox 360 oraz PlayStation 4.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która konsola Sony była do tej pory najlepsza?

PlayStation 1
10,8%
PlayStation 2
45,1%
PlayStation 3
9,4%
PlayStation 4
31,3%
PlayStation Vita
1%
PlayStation Portable (PSP)
2,5%
Zobacz inne ankiety
Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2
Za te gry wciąż kochamy PlayStation 2

Szósta generacja konsol była wspaniała. Tak po prostu. Duża zasługa w tym PlayStation 2 oraz wielu świetnych i przełomowych gier, które ukazały się na tej legendarnej już konsoli. Wybraliśmy 15 najlepszych z nich.

Gry z PS3, które warto znać – 60 najlepszych gier na PlayStation 3
Gry z PS3, które warto znać – 60 najlepszych gier na PlayStation 3

Końcówka życia obecnej generacji konsol to dobry moment, by pomyśleć o zakupie… PlayStation 3. Na starej i taniej PS3 znajdziemy kilkadziesiąt tytułów, które do dziś potrafią zapewnić rozrywkę najwyższej próby.

Gry, w które chcielibyśmy zagrać na PlayStation Classic
Gry, w które chcielibyśmy zagrać na PlayStation Classic

Ku uciesze kolekcjonerów retro konsol, PlayStation Classic stało się faktem. Poznaliśmy jak dotąd pięć z dwudziestu gier, jakie dostępne będą na tej maszynce – teraz próbujemy zaś zgadnąć, czego jeszcze możemy się na niej spodziewać.