Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS2
Okładka Gran Turismo 4 (PS2)

Gran Turismo 4 PS2

Czwarta część bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, znanych z kolejnych generacji konsol PlayStation.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Gran Turismo 4 (PS2)

data premiery gry w wersji PS2:

22lutego2005

9marca2005

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę
Rekomendacja GRYOnline.pl

Gry z serii „Gran Turismo” należą do tych kategorii produkcji, które zwiększają sprzedaż konsol. Szacuje się, że łącznie sprzedano 30 mln egzemplarzy genialnych wyścigów ze stajni Polyphony Digital. Liczba ta nie jest ostateczna, bowiem „Gran Turismo 4” przebija rozmachem wykonania wszystkie poprzednie części, stając się pozycją wręcz niezbędną w biblioteczce gier każdego posiadacza PlayStation 2.

Liczba dostępnych aut jest doprawdy oszałamiająca: ponad 500 modeli z 80 fabryk całego świata. Do dyspozycji są gracza same słynne marki: Honda, Pontiac, Toyota, Suzuki, Nissan, Chrysler, Chevrolet, Subaru, Mitsubishi, Renault i wiele innych. Każdy samochód jest wierną kopią rzeczywistej maszyny, odwzorowaną z drobiazgową pieczołowitością. Wybierać można między wozami nowymi i starymi, małymi i dużymi, seryjnymi i przeróbkami wyścigowymi, mówiąc wprost: do wyboru, do koloru. Choć to wydaje się niemożliwe, zwiększono ilość parametrów wpływających na zachowanie auta w określonych warunkach auta oraz ulepszono fizykę jazdy.

Jeżdżąc w „Gran Turismo 4” gracz zwiedza dosłownie cały świat. Do zaliczenia jest 100 tras, wśród których oprócz starych znajomych, znanych z poprzednich części (poddanych gruntownemu liftingowi), przychodzi ścigać się na całkiem nowych odcinkach, jak El Capitan w Yosemite (USA), kalifornijski Infineon Raceway (USA), Suzuka (Japonia) czy Tuscan (Włochy). Poza profesjonalnymi torami, autorzy urządzili niektóre wyścigi w dzikich krajobrazach (trasa w Wielkim Kanionie), są też potyczki wśród miejskiej zabudowy (ulice Nowego Jorku). Generalnie, dokładne poznanie wszystkich tras wyrywa kawał czasu z życiorysu.

Ilość i rodzaje trybów gry pokrywają się w większości z tym, co już oferowali poprzednicy „Gran Turismo 4”. Nadal spektrum zabawy jest tryb simulation mode, w którym przy pomocy kasy za wysokie lokaty w wyścigach gracz kupuje (lub wygrywa) nowe wozy, rozbudowuje je, sprzedaje itd. W garażu czeka miejsce aż na 1000 aut (w „Gran Turismo 3: A-Spec” można było mieć tylko 200). Oczywiście dla tych, którzy bez zbędnych ceregieli chcą jak najprędzej zacząć się ścigać, jest tryb arcade, nie zabrakło też szkółki jazdy i testów licencyjnych. Novum natomiast jest photo mode, pozwalający na pstrykanie zdjęć w trakcie wyścigu. Można robić ujęcia najbardziej widowiskowych, dramatycznych sytuacji (np. kraks) lub skupić się na fotografowaniu pojazdów na tle piękna przyrody. Wirtualny album mieści do 300 fotek.

Grafika wygląda tak, jak w „Gran Turismo 4 Prologue”, czyli bardzo efektownie. Uwagę przyciągają dopracowane modele aut i detale tła, a oczy wyławiają najróżniejsze smaczki: poruszające się, smagane wiatrem drzewa, żywiołowo reagującą publiczność, odblaski na karoseriach samochodów i inne. Oprawa muzyczna zapisana jest w systemie Dolby Pro Logic II. Maniacy motoryzacji nie po raz pierwszy zachwycają się odgłosami pracy silników, nagranych oddzielnie dla każdego modelu auta. Na koniec należy wspomnieć o trybie rozgrywki wieloosobowej: na podzielonym ekranie, w wybranych przez siebie brykach może się ścigać dwóch kierowców.

„Gran Turismo 4” obsługuje wszystkie znane modele kierownic.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 3041 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239 PLN

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Gran Turismo 4

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
  • kierownica
  • link-kabel
  • dodatkowo (PS2): link-kabel
Gran Turismo 4 - recenzja gry
Gran Turismo 4 - recenzja gry

Recenzja 31 maja 2005, 11:54

Przywitała mnie dość duża mapa, na której poukrywane są wszystkie dobra najnowszej części GT. Po pierwsze, mamy około 35 ikon przedstawiających różne miejsca, do których można się udać. Na początek sklepy, tam możemy naturalnie nabyć nowy pojazd lub części do aktualnie używanego. Po czym oczywiście te, oznaczające tryby gry. Na koniec zostały ikonki specjalne, opisujące unikalne miejsca i tryby. Czyli nasz garaż, serwis, szkołę jazdy, Photo Ravel (o tym dalej) i inne. W sumie na początku wydaje się, że ciężko się w tym wszystkim odnaleźć. Wystarczy jednak godzinka obcowania z grą, aby poruszanie się po mapie opanować w wystarczającym stopniu.