Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Persona 4 (PS2)

Persona 4 PS2

Shin Megami Tensei: Persona 4

Shin Megami Tensei: Persona 4 to kolejna część japońskiego cyklu gier z rodzaju cRPG, tworzona i wydawana przez firmę Atlus. Rozgrywka, która jest dłuższa, bardziej skomplikowana i intrygująca niż poprzednie odsłony serii, rzuca nas w wiejskie krajobrazy Japonii.

RPG | TPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | visual novel | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation | urban fantasy

Sony PlayStation 2
Okładka Persona 4 (PS2)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

10lipca2008

27marca2009

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Persona 4, znana również pod pełną nazwą Shin Megami Tensei: Persona 4 to klasyczny przedstawiciel jRPG z rozwiniętym elementem symulacji szkolnego życia, którego akcja rozgrywa się w małej wiosce, w której dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Za grę odpowiada studio ATLUS.

Fabuła

Akcja gry umiejscowiona jest w niewielkim fikcyjnym miasteczku Inaba, gdzie dochodzi do serii niewyjaśnionych zdarzeń: ktoś morduje i pozostawia ciała ofiar zwisające z masztów anten telewizyjnych i innych dziwnych miejsc. Co gorsza, nie wiadomo, co dokładnie jest przyczyną śmierci. Dodatkowo po mieście roznosi się plotka o tym, że, dzięki oglądaniu wyłączonego telewizora w czasie deszczowej nocy można znaleźć bratnią duszę.

W tym samym czasie do wioski przyjeżdża protagonista - Yu Narukami, aby na okres pobytu rodziców poza granicami kraju zamieszkać przez rok z wujkiem i jego rodziną. Yu dosyć szybko zaprzyjaźnia się z miejscowymi rówieśnikami i krótko po przyjeździe wspólnie przechodzą przez ekran telewizora, przenosząc się do alternatywnego świata, gdzie przebudzają się ich ukryte do tej pory zdolności Persony. Bohaterowie postanawiają na własną rękę wyjaśnić sprawę dziwnych zabójstw, jednocześnie nie zaniedbując szkolnych obowiązków.

Mechanika

Persona 4 pozwala nam przemieszczać się między prawdziwym światem a tym alternatywnym, umiejscowionym po drugiej stronie ekranu telewizora. I to w zależności od tego, w którym z nich obecnie przebywa bohater, zmienia się rozgrywka. W prawdziwym świecie Yu musi chodzić do szkoły, pamiętając o planie lekcji, brać udział różnych szkolnych aktywnościach, dbać o społeczne relacje z innymi, czy dorabiać w pracy dorywczej. W alternatywnym świecie wygląda to zupełnie inaczej. Bohater wraz z towarzyszącymi mu przyjaciółmi przybiera Personę, czyli inaczej awatar, często nawiązujący do postaci mitologicznych. Reprezentuje on zakładaną na co dzień przez ludzi maskę, pomagającą im przetrwać w trudach życia codziennego. Oprócz tego odkryte przez bohaterów Persony mają własne umiejętności i cechy, które przydają się podczas eksplorowania generowanych losowo korytarzy telewizyjnego świata, w których nie brakuje niebezpiecznych przeciwników. Standardowo, za ich pokonywanie bohaterowie otrzymują punkty doświadczenia i dzięki temu zdobywają kolejne poziomy, umożliwiające naukę dodatkowych umiejętności, których każda Persona może mieć maksymalnie osiem. W czasie gry możemy wymieniać Persony i tworzyć nowe, co daje sporo możliwości do zabawy.

Walki są tutaj typowe dla gatunku jRPG, turowe i taktyczne, w których trakcie wykorzystujemy zwykłe i specjalne ataki oraz przedmioty, jednak dodano tu kilka pomniejszych mechanik wyróżniających ten tytuł na tle innych. Zarówno my, jak i przeciwnicy mamy słabe strony i mniejszą odporność na jeden z sześciu elementów, a przeciwnicy mogą zostać powaleni, umożliwiając nam atak wszystkimi postaciami jednocześnie. Oprócz standardowych wrogów w trakcie zwiedzania dungeonów natrafimy na skrzynie ze skarbami, a na samym ich końcu zazwyczaj czeka potężny boss. Po wygranych potyczkach otrzymujemy złoto, punkty doświadczenia i od czasu do czasu otwiera się przed nami możliwość rozegrania minigry, której pozytywne ukończenie może skutkować zdobyciem nowej persony lub masą innych benefitów.

Kwestie techniczne

Shin Megami Tensei: Persona 4 to popularna gra z kultowej serii, która doczekała się adaptacji w formie mangi, japońskiej animacji, light novelek i licznych spin-offów. Persona 4 została nagrodzona tytułem Gry Roku 2009 za jakość wykonania, projekt poziomów, historię i ścieżkę dźwiękową, za którą odpowiada Shoji Meguro, tworzący do praktycznie wszystkich odsłon serii, a także do gier takich jak Catherine czy Trauma Team.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 230 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Wymagania sprzętowe Persona 4

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Persona 4 Golden – kultowe RPG trafiło na PC
Persona 4 Golden – kultowe RPG trafiło na PC

wiadomość13 czerwca 2020

Firma Sega wypuściła na PC konwersję Persona 4 Golden, czyli kultowego japońskiego RPG-a, stanowiącego jedno z największych osiągnięć w dorobku studia Atlus.

Wieści ze świata (Space Quest II, Final Fantasy X, Persona) 2/1/12

wiadomość2 stycznia 2012

Wieści ze świata to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o wznowieniach Space Quest II i Final Fantasy X, nowej odsłonie serii Persona, a także tytule dla Minicrafta 2.

Atlus zapowiedział trzy nowe gry z serii Persona

wiadomość31 sierpnia 2011

Mamy dobre wiadomości dla fanów serii Persona. Jak ujawniła firma Atlus, rozpoczęto prace nad piątą odsłoną cyklu, a czwarta część serii zostanie przeniesiona na konsolę przenośną PlayStation Vita. Co więcej, zapowiedziano również nową bijatykę osadzoną w tym uniwersum.

Square Enix wyda japońskie gry RPG w Europie
Square Enix wyda japońskie gry RPG w Europie

wiadomość7 grudnia 2008

Firma Square Enix, według ostatnich informacji, postanowiła zająć się wydaniem w Europie kilku tytułów na platformy Sony i przenośną konsolę Nintendo DS, należących do niezbyt popularnego u nas gatunku japońskich gier RPG. Pomimo pozornie niewielkiego zainteresowania tymi tytułami, zawsze znajdzie się wielu zagorzałych miłośników gatunku, którzy nie są zbyt często raczeni europejskimi wydaniami.

Kolejna część Persona zapowiedziana

wiadomość6 lipca 2008

Na odbywającej się właśnie imprezie Anime Expo 2008, przedstawiciele firmy Atlus poinformowali, iż pod koniec tego roku na rynku ukaże się kolejna część cyklu cRPG, Shin Megami Tensei: Persona 4. Akcja gry przeniesie nas w wiejskie krajobrazy Japonii, a sama fabuła ma być dłuższa, bardziej skomplikowana i intrygująca niż w poprzedniej odsłonie serii.