Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Persona 4 (PS2)
OkładkaPersona 4 (PS2)

Persona 4 PS2

Shin Megami Tensei: Persona 4

Shin Megami Tensei: Persona 4 to kolejna część japońskiego cyklu gier z rodzaju cRPG, tworzona i wydawana przez firmę Atlus. Rozgrywka, która jest dłuższa, bardziej skomplikowana i intrygująca niż poprzednie odsłony serii, rzuca nas w wiejskie krajobrazy Japonii.

RPG | TPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | visual novel | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation | urban fantasy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Persona 4 Premiera PS2

10lipca2008

pudełko PL

27marca2009

producent: Atlus wydawca: Atlus wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Persona 4, znana również pod pełną nazwą Shin Megami Tensei: Persona 4 to klasyczny przedstawiciel jRPG z rozwiniętym elementem symulacji szkolnego życia, którego akcja rozgrywa się w małej wiosce, w której dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Za grę odpowiada studio ATLUS.

Fabuła

Akcja gry umiejscowiona jest w niewielkim fikcyjnym miasteczku Inaba, gdzie dochodzi do serii niewyjaśnionych zdarzeń: ktoś morduje i pozostawia ciała ofiar zwisające z masztów anten telewizyjnych i innych dziwnych miejsc. Co gorsza, nie wiadomo, co dokładnie jest przyczyną śmierci. Dodatkowo po mieście roznosi się plotka o tym, że, dzięki oglądaniu wyłączonego telewizora w czasie deszczowej nocy można znaleźć bratnią duszę.

W tym samym czasie do wioski przyjeżdża protagonista - Yu Narukami, aby na okres pobytu rodziców poza granicami kraju zamieszkać przez rok z wujkiem i jego rodziną. Yu dosyć szybko zaprzyjaźnia się z miejscowymi rówieśnikami i krótko po przyjeździe wspólnie przechodzą przez ekran telewizora, przenosząc się do alternatywnego świata, gdzie przebudzają się ich ukryte do tej pory zdolności Persony. Bohaterowie postanawiają na własną rękę wyjaśnić sprawę dziwnych zabójstw, jednocześnie nie zaniedbując szkolnych obowiązków.

Mechanika

Persona 4 pozwala nam przemieszczać się między prawdziwym światem a tym alternatywnym, umiejscowionym po drugiej stronie ekranu telewizora. I to w zależności od tego, w którym z nich obecnie przebywa bohater, zmienia się rozgrywka. W prawdziwym świecie Yu musi chodzić do szkoły, pamiętając o planie lekcji, brać udział różnych szkolnych aktywnościach, dbać o społeczne relacje z innymi, czy dorabiać w pracy dorywczej. W alternatywnym świecie wygląda to zupełnie inaczej. Bohater wraz z towarzyszącymi mu przyjaciółmi przybiera Personę, czyli inaczej awatar, często nawiązujący do postaci mitologicznych. Reprezentuje on zakładaną na co dzień przez ludzi maskę, pomagającą im przetrwać w trudach życia codziennego. Oprócz tego odkryte przez bohaterów Persony mają własne umiejętności i cechy, które przydają się podczas eksplorowania generowanych losowo korytarzy telewizyjnego świata, w których nie brakuje niebezpiecznych przeciwników. Standardowo, za ich pokonywanie bohaterowie otrzymują punkty doświadczenia i dzięki temu zdobywają kolejne poziomy, umożliwiające naukę dodatkowych umiejętności, których każda Persona może mieć maksymalnie osiem. W czasie gry możemy wymieniać Persony i tworzyć nowe, co daje sporo możliwości do zabawy.

Walki są tutaj typowe dla gatunku jRPG, turowe i taktyczne, w których trakcie wykorzystujemy zwykłe i specjalne ataki oraz przedmioty, jednak dodano tu kilka pomniejszych mechanik wyróżniających ten tytuł na tle innych. Zarówno my, jak i przeciwnicy mamy słabe strony i mniejszą odporność na jeden z sześciu elementów, a przeciwnicy mogą zostać powaleni, umożliwiając nam atak wszystkimi postaciami jednocześnie. Oprócz standardowych wrogów w trakcie zwiedzania dungeonów natrafimy na skrzynie ze skarbami, a na samym ich końcu zazwyczaj czeka potężny boss. Po wygranych potyczkach otrzymujemy złoto, punkty doświadczenia i od czasu do czasu otwiera się przed nami możliwość rozegrania minigry, której pozytywne ukończenie może skutkować zdobyciem nowej persony lub masą innych benefitów.

Kwestie techniczne

Shin Megami Tensei: Persona 4 to popularna gra z kultowej serii, która doczekała się adaptacji w formie mangi, japońskiej animacji, light novelek i licznych spin-offów. Persona 4 została nagrodzona tytułem Gry Roku 2009 za jakość wykonania, projekt poziomów, historię i ścieżkę dźwiękową, za którą odpowiada Shoji Meguro, tworzący do praktycznie wszystkich odsłon serii, a także do gier takich jak Catherine czy Trauma Team.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 234 głosów czytelników.

Persona 4 cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Persona 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Persona 4 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB