Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3XONEPS4PCSwitch
Okładka Okami HD (2012) (PS3)

Okami HD (2012)

Okami HD

Odświeżona wersja słynnej przygodowej gry akcji o bogini pod postacią wilka walczącej ze złem. Edycja HD to przede wszystkim podrasowana grafika. Twórcy Okami HD starali się zachować unikatowy styl wizualny pierwowzoru i przystosować go do współczesnych standardów.

Przygodowe | TPP | fantasy | hack'and'slash | elementy RPG | PlayStation Move | reedycje/remastery/remaki | eksperymentalne/artystyczne | mitologia japońska | przygodowe gry akcji

Okładka Okami HD (2012) (PS3)

producent: Hexa Drive

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

1lis2012

PS3

12gru2017

PC PS4 XONE

9sie2018

Switch

Okami HD to odświeżona wersja świetnej przygodowej gry akcji z nietypowymi pomysłami na rozgrywkę oraz olśniewającą oprawą audiowizualną. Pierwsza wersja tej produkcji została wydana w 2006 roku na PlayStation 2. Jej autorami są ludzie ze słynnego Clover Studio: Hideki Kamiya, Atsushi Inaba i inni producenci. Okami przeniesiono później na konsolę Wii (w 2008 roku). Seria doczekała się też pobocznej odsłony na DS-a, zatytułowanej Okamiden.

Fabuła

W Okami HD na PC, PS3 itd. wcielamy się w Amaterasu, boginię słońca, która przyjmuje postać wilka Shiranui, aby zmierzyć się ze złem. Bestie dowodzone przez demona Orochi wydostały się z zamknięcia i przemieniły świat w ruinę, wysysając życie z żywych istot. W tym niebezpiecznym i długim zadaniu bogini pomagają postacie poboczne – w tym wojownik Susano oraz artysta Issun. Gra jest oparta na japońskim folklorze i łączy mity, legendy oraz wątki historyczne.

Mechanika

Rozgrywka w Okami HD to połączenie walki, elementów platformowych, łamigłówek oraz scen przygodówkowych. Gracz wciela się we wspomnianego wilka i przemierza lokacje, przez które przeprowadza go artysta Issun. Główna opowieść jest liniowa, ale gra zawiera pewne poboczne zadania lub wyzwania, gwarantujące dodatkowe punkty „pochwalne”. W zamian za nie można kupić ulepszenia postaci oraz atrament do niebiańskiego pędzla, specjalnego artefaktu, który pozwala przyzywać różne moce i wpływać na otoczenie lub przeciwników.

Niebiański pędzel, jeden z ciekawszych elementów Okami, przydaje się zarówno podczas walki, jak i eksploracji otoczenia. Podczas używania artefaktu gra zatrzymuje się na moment i gracz może narysować jeden z wielu symboli. W ten sposób można przyzwać potężny wiatr, przeciąć przeciwników lub dorysować most nad przepaścią. Poszczególne techniki wykorzystania pędzla nabywa się i ulepsza z czasem, uwalniając niebiańskie bóstwa.

Potyczki z demonami i innymi potworami rozgrywają się na specjalnych arenach, gdzie gracz korzysta z szeregu ataków, technik, czy oręża (także niebiańskiego pędzla). Za każdą z nich zdobywa się pewną kwotę pieniędzy, które później można wydać w różnych sklepach na dodatkowe artefakty, przedmioty leczące, lepsze rodzaje broni i inne przydatne narzędzia. Niektóre specjalne obiekty są dostępne za rzadkie kły demonów.

Kwestie techniczne

Nowa wersja Okami na PC, PS3 itd. zawiera kilka dodatków. Przede wszystkim, podrasowano grafikę gry do współczesnych standardów wyświetlania obrazu (1080p, a także 4K w przypadku PS4 Pro, Xbox One X i topowych komputerów PC) i odświeżono jej poszczególne elementy. Autorzy starali się jednak zachować unikatowy i wciąż robiący spore wrażenie styl wizualny gry. Kolejnym dodatkiem jest 51 nowych osiągnięć/trofeów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 426 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Okami HD (2012)

Klasyfikacja PEGI Okami HD (2012)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Okami HD

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 lub lepsza, 34 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500 3.3 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 470 lub lepsza, 34 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit

Recenzja gry Okami HD – słońce wschodzi w 4K
Recenzja gry Okami HD – słońce wschodzi w 4K

Recenzja 18 grudnia 2017, 15:55

Zygzak stanie się niszczycielskim piorunem, kółko na wodzie zmieni się w lilię wodną, po której możemy skakać, kreska na przeciwniku okaże się potężnym cięciem miecza. Gra regularnie zachęca do eksperymentowania z technikami, czy to przy zagadkach środowiskowych, czy w trakcie walk z przeciwnikami o różnych słabych punktach, czy po prostu pozwalając rysować różne znaki w różnych sytuacjach i patrzeć, jak wpływają one na otaczający nas świat. Pędzel to najciekawszy i doskonale zrealizowany element rozgrywki w Okami.

PS3
PC
PS4
XONE
Switch