Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS5
Okładka NiOh (PC)

NiOh

NiOh Remastered: Edycja kompletna

NiOh to gra typu soulslike zabierająca nas do feudalnej Japonii. To trzecioosobowa gra RPG akcji, opracowana przez działający pod egidą koncernu Koei Tecmo zespół Team Ninja, znany m.in. z takich produkcji jak Dead or Alive czy Ninja Gaiden.

RPG | TPP | fantasy | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | mitologia japońska | samuraje | RPG akcji | slasher | soulslike

Okładka NiOh (PC)

producent: Team Ninja

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

7lut2017

PS4

7lis2017

PC

5lut2021

PS5

NiOh to gra akcji stworzona przez słynny japoński zespół Team Ninja, znany z takich produkcji jak serie Dead or Alive, Ninja Gaiden oraz Metroid: Other M. Studio należy do firmy Koei Tecmo, która zajęła się stroną wydawniczą projektu. Co ciekawe, jego producentem jest Kou Shibusawa – jeden z założycieli firmy Koei, która w 2009 roku połączyła się z Tecmo, tworząc korporację Koei Tecmo. Tytuł oficjalnie został zapowiedziany jeszcze w 2005 roku i miał być jednym z pierwszych przeznaczonych na konsolę PlayStation 3. Prace nie poszły jednak zgodnie z planem i ostatecznie słuch o NiOh zaginął. Dopiero we wrześniu 2015 roku podczas targów Tokyo Game Show ujawniono grę ponownie, tym razem jako tytuł tworzony z myślą o PlayStation 4.

Kilka miesięcy po premierze konsolowego pierwowzoru ukazało się także wydanie pecetowe, opatrzone podtytułem Complete Edition, a więc wyposażone od razu we wszystkie wcześniejsze DLC. Otrzymało ono też lekko podrasowaną grafikę, wyświetlaną w dwóch trybach: Action (stabilne 60 klatek na sekundę) i Movie (obsługa rozdzielczości do 4K). Z kolei w 2021 roku odświeżona wersja ukazała się na PlayStation 5 jako NiOh Remastered: The Complete Edition, oferując skrócone czasy ładowania i grafikę w rozdzielczości 4K lub 120 FPS.

Fabuła

Akcja NiOh rozgrywa się w fikcyjnym odpowiedniku okresu Sengoku (XV-XVI wiek). Japońskie prowincje pogrążone są w wojnach o dominację, a dodatkowo pojawiło się nowe, wielkie zagrożenie, gdyż swoją obecność ujawniły yokai – niebezpieczne demony. Do Kraju Kwitnącej Wiśni z Zachodu przybywa blondwłosy wojownik o imieniu William, który ściga niejakiego Edwarda Kelley’ego. Bohater na miejscu łączy siły z Ieyasu Tokugawą i jego sługą Hanzo Hattorim. Razem postarają się dorwać wroga oraz uporać z yokai.

Mechanika

W NiOh wcielamy się w samuraja walczącego zarówno z ludźmi, jak i istotami nadprzyrodzonymi. Bohater może się przeciwstawić potężnym stworom nie tylko dzięki swojej biegłości w szermierce, ale także zaklętej w mieczu mocy. Rozgrywka przypomina połączenie Onimushy z Dark Souls – wymusza na graczu ostrożną walkę, stosowanie uników i bloków oraz szybkie zadawanie zabójczych ciosów.

System walki opiera się na przełączaniu trzech głównych postaw – wysokiej (High Stance), średniej (Mid Stance) oraz niskiej (Low Stance). W pierwszym przypadku wykonujemy potężne ataki, zadające największe obrażenia, jednak mamy wtedy niewielkie możliwości blokowania i robienia uników. Druga pozycja dobrze sprawdza się w obronie, ale ataki nie są zbyt silne. Z kolei w ostatnim przypadku najlepiej robi się uniki.

Multiplayer

NiOh, podobnie jak seria Dark Souls, oferuje dość niecodzienny multiplayer. Choć przemierzanie świata równie dobrze może odbywać się w samotności, to w specjalnych kapliczkach da się przywoływać innych graczy. Przydaje się to podczas wykonywania niektórych zadań, zwłaszcza że gra studia Team Ninja do łatwych nie należy. Ponadto, możemy również toczyć pojedynki – przy czym nie walczymy bezpośrednio z inną osobą, a ze specjalną postacią NPC, przywoływaną w miejscu zgonu jednego z uczestników zabawy.

Kwestie techniczne

NiOh posiada atrakcyjną, trójwymiarową oprawę graficzną. Na szczególną uwagę zasługują tu ciekawe projekty lokacji, postaci oraz potworów (przede wszystkim tych najpotężniejszych, czyli tzw. bossów), które są dosłownie przesiąknięte dalekowschodnią atmosferą. Pod względem klimatu produkcja budzi skojarzenia m.in. z anime Ninja Scroll.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 690 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,5 / 10 na podstawie 417 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI NiOh

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe NiOh Remastered: Edycja kompletna

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 3550 3.30 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780/Radeon R9 280 lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 4770K 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060/Radeon R9 380X lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry NiOh – świetna mieszanka Dark Souls, Ninja Gaiden i... Diablo
Recenzja gry NiOh – świetna mieszanka Dark Souls, Ninja Gaiden i... Diablo

Recenzja 2 lutego 2017, 09:30

NiOh to wciąż niełatwa gra, tyle że już nie tak bardzo niełatwa. Programiści z Team Ninja znakomicie wyważyli poziom trudności, dzięki czemu satysfakcja związana z kończeniem poszczególnych zadań jest bardzo duża, natomiast porażki nie frustrują, gdyż mamy świadomość, że albo popełniliśmy ewidentny błąd, albo powinniśmy poszukać innej strategii. Natomiast ci, którzy nastawiali się właśnie na mordercze pojedynki, również nie powinni być zawiedzeni – twórcy przygotowali zestaw specjalnych misji pobocznych stanowiących znacznie większe wyzwanie oraz, już po skończeniu głównej osi fabularnej, trudniejszy tryb nowej gry plus.

PS4
PC
PS5