Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONEPS4Switch
Okładka Cuphead (PC)
OkładkaCuphead (PC)

Cuphead

Utrzymana w stylistyce starych filmów rysunkowych, dwuwymiarowa gra akcji, będąca debiutanckim projektem zespołu StudioMDHR. W grze Cuphead wcielamy się w postać bohatera o skłonnościach do hazardu, który podczas gry z diabłem przegrywa swą duszę.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | na 2 osoby | indie | shoot 'em up | kooperacja | eksperymentalne/artystyczne | podzielony/wspólny ekran | Xbox Play Anywhere

Cuphead Premiera

29wrz2017

PC XONE

18kwi2019

Switch

28lip2020

PS4

producent: StudioMDHR wydawca: StudioMDHR Strona oficjalna

Cuphead to unikalna dwuwymiarowa gra akcji, łącząca cechy strzelanki oraz platformówki. Produkcja składa się w dużej części z coraz bardziej skomplikowanych walk z bossami, które zaprojektowane zostały tak, by były wyzwaniem nawet dla największych weteranów gatunku. Cuphead jest debiutanckim projektem zaledwie kilkuosobowego niezależnego kanadyjskiego Studia MDHR.

Cuphead został pokazany po raz pierwszy w 2014 roku, a jego światowa premiera miała miejsce trzy lata później. Dzieło Kanadyjczyków zostało obsypane licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami branżowymi, zdobywając także kilka tytułów gry roku. W 2019 roku serwis streamingowy Netflix zapowiedział premierę serialu animowanego opartego na Cupheadzie, a kilkanaście miesięcy później swój debiut miał z kolei pierwszy dodatek do gry zatytułowany Cuphead: The Delicious Last Course.

Fabuła

Głównymi bohaterami gry są nieroztropni bracia Cuphead oraz Mugman, przypominający wyglądem filiżankę oraz kubek. Mieszkają oni wraz ze swoim starszym opiekunem w niewielkim domu na wyspach Inkwell. Wbrew ostrzeżeniom pewnego wieczoru odwiedzają kasyno należące do diabła, gdzie namiętnie oddają się grze w kości. Po serii zwycięstw przed ich oczami staje właściciele przybytku, który składa z pozoru niezwykle atrakcyjną ofertę. Jeżeli wygrają jeszcze raz, całe złoto w kasynie trafi do ich kieszeni, w przeciwnym wypadku diabeł skradnie im dusze.

Bracia oczywiście ponoszą porażkę, ale rogaty demon okazuje swoją „łaskawość” i daje im drugą szansę. Jeżeli do północy następnego dnia uda im się odzyskać dusze wszystkich jego dłużników zapomni o kontrakcie. Cuphead i Mugman wyruszają więc w szaleńczą pogoń po Inkwell w poszukiwaniu wszystkich dotychczasowych ofiar diabła, starając się uratować własną skórę.

Mechanika

Cuphead jest dwuwymiarową grą akcji. Twórcy połączyli tutaj elementy strzelanek „run and gun”, takich jak Contra z platformówkami inspirowanymi serią Mega Man. Głównym elementem gry są walki z ponad trzydziestoma zróżnicowanymi bossami. Kilkuetapowe pojedynki odbywają się na arenach, ograniczonych do jednego ekranu gry. W ich trakcie musimy unikać wielu pojawiających się i znikających przeszkód terenowych, a także pocisków oraz wielu typów ataków bossa. Kluczem do zwycięstwa jest zapamiętanie powtarzających się sekwencji ruchów bossa oraz szybki refleks.

Jedyną bronią bohatera są pociski wystrzeliwane z jego palca wskazującego. Gra na szczęście nie limituje ich pod postacią amunicji. Ataki możemy modyfikować kupując odpowiednie ulepszenia. Zmieniają one siłę oraz sposób działania pocisków.

W przerwach w walce przemieszczamy się po dużej ręcznie malowanej mapie Inkwell, która przedstawiona jest z perspektywy top-down. Wybierzemy tutaj swobodnie i w dowolnej kolejności niektóre pojedynki z bossami, odwiedzimy sklepy oraz odkryjemy liczne sekrety. Z poziomu mapy przenosimy się także na krótkie poziomy platformówkowe, gdzie zdobywamy dodatkowe zasoby, które przeznaczone są na zakup ulepszeń.

Warto zaznaczyć, że Cuphead nie limituje gracza pod postacią żyć bohatera, do każdej walki możemy podchodzić wielokrotnie bez żadnych kar. Zaznaczmy jednak, że prawdziwe zakończenie gry odblokujemy przechodząc tytuł na wyższych poziomach trudności.

Tryby gry

Poza trybem dla pojedynczego gracza Cuphead pozwala także na zabawę kooperacyjną dla dwóch osób, zarówno lokalnie na wspólnym ekranie, jak i za pośrednictwem sieci. Bawiąc się z partnerem, który wciela się w Mugmana, możemy przejść całą grą, na wszystkich poziomach trudności.

Kwestie techniczne

Cuphead jest hołdem złożonym klasycznym kinowym kreskówkom z lat 30. XX wieku, tworzonym przez studia animacji Walta Disneya, braci Fleischer oraz wytwórni Warner Brothers. Deweloperzy z wielką pieczołowitością przygotowali ręcznie wszystkie elementy graficzne tytułu, starając się jak najwierniej oddać klimat oraz wygląd krótkometrażówek sprzed blisko stu lat.

W swoich inspiracjach twórcy nie ograniczyli się jednak tylko do oprawy wizualnej. Klimat lat 30. oddaje również warstwa dźwiękowa produkcji. Na potrzeby gry skomponowanych zostało ponad pięćdziesiąt nowych ścieżek muzycznych wykonanych przez zespoły jazzowe i big bandowe.

Ostatnia modyfikacja 11 września 2017

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 1061 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 70 głosów czytelników.

Cuphead cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Cuphead

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Cuphead Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz/AMD Athlon 64 X2 6000 3.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce GTX 9600 GT/Radeon HD 3870 lub lepsza
  • 20 GB HDD
  • Windows 7
PC
XONE
Switch
PS4