Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 5 lipca 2023, 13:10

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne - coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, gry kanapowe jeszcze nie umarły i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

Spis treści

Usieciowienie branży gier komputerowych przyniosło gigantyczne zmiany – od stopniowego wypierania wydań pudełkowych przez dystrybucję cyfrową, poprzez renesans gier niezależnych, aż po upowszechnienie płatnej dodatkowej zawartości. Zmiany te w dużym stopniu wpłynęły także na sposób, w jaki gramy ze znajomymi.

Dziś pojęcie „multiplayer” kojarzy się już niemal wyłącznie z rozgrywkami toczonymi na duże odległości, bez prawdziwego kontaktu z drugą osobą. Jednak jeszcze dekadę temu silną pozycję miał „kanapowy” tryb dla wielu graczy, w którym uczestnicy zabawy, stłoczeni przed jednym ekranem, ramię w ramię toczyli boje ze sztuczną inteligencją lub stawali przeciw sobie.

Właśnie na wspólnych wyprawach przeciwko siłom sterowanym przez SI (bądź innych graczy) skupimy się w tym artykule. Kanapowy co-op, choć pozostaje w cieniu swego sieciowego kuzyna, jeszcze nie umarł – w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów, które doskonale wykorzystały ten wariant rozgrywki, perfekcyjnie nadając się do gry z dziewczyną czy bliskimi znajomymi. Przy doborze tytułów kierowaliśmy się dwoma czynnikami – kooperacja w poszczególnych grach musiała być maksymalnie przyjemna, a same produkcje dostępne na którymś z urządzeń obecnej generacji bądź współczesnych systemach operacyjnych.

AKTUALIZACJA 2023

Na miejsce Diablo 3 wskoczyło Diablo 4 – to jedyna zmiana w tej aktualizacji. Naturalną podmianą zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.

TO NIE WSZYSTKO!

Lokalna kooperacja jest w odwrocie, a mimo to tytułów oferujących tego rodzaju zabawę wychodzi całkiem sporo, zwłaszcza autorstwa niezależnych deweloperów. Dlatego wybierając najlepsze z nich, siłą rzeczy musieliśmy zdecydować się na pewne kompromisy i nie napisaliśmy o wszystkich dobrych grach tego typu. Jeśli uważacie, że jakiejś produkcji brakuje tu bardziej niż innych, wspomnijcie o niej w komentarzu. Gdy będziemy ponownie aktualizować artykuł, szanse na dodanie do listy otrzymają także najczęściej wymieniane przez Was gry.

Seria Borderlands

Rodzaj kooperacji: kampania zaprojektowana dla 1–2 graczy (1–4 w wersji The Handsome Collection), lokalna kooperacja na podzielonym ekranie tylko w wersjach konsolowych

INFORMACJE
  1. Gatunek: FPS
  2. Platforma: PC, PS4, XONE, PS3, X360, XSX, PS5
  3. Data premiery: październik 2009 (pierwsza część)

Można nie lubić firmy Gearbox Software za wiele rzeczy, choćby za skłonność stojącego wiele lat na jej czele Randy’ego Pitchforda do obwiniania o niepowodzenia tworzonych przez siebie gier wszystkich oprócz własnego studia. Ale jedno trzeba temu zespołowi przyznać – będąca jego oczkiem w głowie seria Borderlands wyszła mu wyśmienicie.

Niezwykłe hybrydy gier RPG i strzelanek spokojnie da się testować samotnie, jednak największą frajdę sprawiają wspólne rozgrywki ze znajomymi, podczas których na znaczeniu zyskują różnorodne zdolności postaci, nastawionych na wzajemne wspieranie się na placu boju. Zabawa polega na zwiedzaniu kolejnych lokacji, przyjmowaniu zadań od pokręconych postaci niezależnych, mordowaniu setek wrogów maści wszelakiej (głównie zmutowanych zwierząt i szalonych bandytów) oraz zbieraniu walającej się wszędzie w ilościach hurtowych broni, różniącej się losowo dobieranymi parametrami.

Na tle innych gier seria wybija się kreskówkową oprawą wizualną, nadającą pustkowiom rodem z filmów o Mad Maxie unikatowy styl i klimat. Ponadto spora różnorodność dostępnych postaci z ciekawymi umiejętnościami i perkami do rozwinięcia na kolejnych poziomach pozwala cieszyć się Borderlandsami nawet przy trzecim czy czwartym ich przechodzeniu. No i wreszcie – samo strzelanie zwyczajnie bawi i jest mocno satysfakcjonujące.

  1. Więcej o grach z serii Borderlands

Don’t Starve Together: Console Edition

Rodzaj kooperacji: pełna zawartość gry dostępna na podzielonym ekranie

INFORMACJE
  1. Gatunek: survival
  2. Platforma: PS4, XONE, Switch
  3. Data premiery: wrzesień 2016

Don’t Starve to nie tylko jedna z najlepszych gier survivalowych na rynku, ale do tego przedstawiciel tego gatunku (jeden z pierwszych), który faktycznie został ukończony i nie zalega od lat w jakimś programie wczesnego dostępu. Don’t Starve Together początkowo było tym samym, tyle że w sieciowym wariancie wieloosobowym. Kolejne aktualizacje rozbudowały grę jednak o zawartość z pierwszego oficjalnego dodatku do singleplayerowej wersji, Reign of Giants, oraz zupełnie nowe atrakcje. Konsolowe edycje DST dodatkowo pozwalają na wspólną zabawę dwóch graczy na podzielonym ekranie.

Budzimy się w dziwnym świecie i – jak sugeruje tytuł – staramy się nie umrzeć z głodu. Ani generalnie nie umrzeć, gdyż po dość spokojnym początku, kiedy to głównie gromadzimy zapasy pożywienia i drewno na opał, szybko przekonujemy się, że niemal wszystko może nas tu zabić. Gigantyczne pająki, świniołaki, żywe drzewa, piekielne ogary, a nawet pszczoły i pingwiny – na bohaterów Don’t Starve czeka wiele niebezpieczeństw.

A do tego trzeba pilnować poziomu zdrowia psychicznego, regularnie jeść, szykować zapasy na zimę, unikać pozostawania nocą w całkowitych ciemnościach i chronić się przed wilgocią oraz upałami. Nie ma lekko! Ale za to satysfakcja z każdej kolejnej przetrwanej zimy jest niesamowita. Tak niesamowita, że mam już za sobą kilkaset godzin w różnych wersjach Don’t Starve. I wciąż mi mało!

Wspólne nieumieranie z głodu na PC

Choć oficjalnie na komputerach osobistych z nikim wspólnie nie pogramy, z pomocą przychodzi bogata biblioteka modów, wśród których znajdziemy modyfikację umożliwiającą lokalną grę maksymalnie trzem osobom. Co ciekawe, nie jest ona przeznaczona do Don’t Starve Together, tylko do zwykłego Don’t Starve.

  1. Więcej o grze Don’t Starve Together

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy zdarza Ci się grać na jednym ekranie z innymi graczami?

Tak, regularnie
32,6%
Tak, ale sporadycznie lub coraz rzadziej
41,7%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam
22,4%
Nie, nigdy z miałem/miałam z tym do czynienia
3,3%
Zobacz inne ankiety
15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi
15 fajnych gier z multi, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi

Siedzisz w domu i brakuje Ci towarzystwa? Podpowiadamy, w które gry z trybem multiplayer można grać i jednocześnie rozmawiać ze znajomymi.

Najlepsze gry dla par. W co zagrać z dziewczyną lub chłopakiem?
Najlepsze gry dla par. W co zagrać z dziewczyną lub chłopakiem?

Gry wideo zawsze zyskują, kiedy bawimy się w towarzystwie. Wspólna rozgrywka nabiera jednak prawdziwych rumieńców dopiero wtedy, kiedy drugiego pada trzyma adorowana przez nas osoba. Sprawdźcie, jakie gry dla par zapewnią masę frajdy.

Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin
Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin

Jeśli szukacie gry, w której wspólnie z ziomkami spędzicie dziesiątki godzin, to nie szukajcie dalej. Zebraliśmy niezłe gry do 2 lub więcej osób, którymi naprawdę trudno szybko się znudzić.