Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPSVPS4
Okładka Broforce (PC)
OkładkaBroforce (PC)

Broforce

Staroszkolna strzelanina platformowa, opracowana przez niezależne południowoafrykańskie studio Free Lives. Gra w sposób humorystyczny wskrzesza legendę klasycznych side-scrollowych strzelanek arcade oraz kultowych filmowych twardzieli lat 80. i 90.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll | strzelanki

Broforce Premiera

anulowana

PSV

15paź2015

PC

1mar2016

PS4

6wrz2018

Switch

Broforce to platformowa strzelanina 2D, wskrzeszająca legendę klasycznych side-scrollowych arcade’ówek oraz słynnych filmowych twardzieli lat 80-tych i 90-tych. Za powstanie gry odpowiada południowoafrykańskie studio Free Lives oraz Devolver Digital, wydawca równie oryginalnej niezależnej produkcji - Hotline Miami.

W grze wcielamy się kolejno w najpopularniejszych bohaterów kina akcji schyłku XX wieku: Johna Rambo, Strażnika Teksasu, znanego ze Szklanej Pułapki Johna McClane’a czy B.A. Barracusa z serialu Drużyna „A”. Ze względów licencyjnych ich imiona wzbogacono członem „bro”, co zaowocowało tak oryginalnymi połączeniami jak Rambro, Brobocop czy Bronan. Mechanika rozgrywki jest prosta do granic możliwości: przemierzając kolejne platformy, uwalniamy jeńców i eliminujemy napotkane czarne charaktery oraz – od czasu do czasu – nieco bardziej wymagających mega-bossów. Do dyspozycji mamy broń główną (która zmienia się w zależności od kontrolowanego aktualnie bohatera) oraz granaty. Kolejne punkty kontrolne zaliczamy, wciągając na maszt amerykańską flagę, zaś po udanej akcji – pozostawiając po sobie ogień i zgliszcza – odlatujemy na pokładzie wojskowego helikoptera.

Wśród swoich inspiracji autorzy gry wymieniają klasyczne strzelanki, przy których sami dorastali (Contra, Metal Slug) oraz współczesne dokonania takich twórców, jak Derek Yu (Spelunky) i Vlambeer (Infinite Swat, Super Crate Box). Prócz samego konceptu gry, ewidentnym nawiązaniem do klasyki jest również sama jej oprawa - rozpikselowana grafika przywodzi na myśl klasyczne produkcje, znane z popularnych ośmiobitowców. Warto jednak odnotować, iż środowisko gry jest w pełni zniszczalne, dzięki czemu przy użyciu granatu możemy np. utorować sobie drogę do trudno dostępnych miejsc. W zgodzie z nowymi trendami jest również pełne wsparcie dla trybu multiplayer. Broforce pozwala na zabawę w lokalnym co-opie oraz przez internet – gdzie obok współpracy przewidziano także możliwość rywalizacji w trybie deathmatch. Całości dopełnia edytor leveli, pozwalający na zaprojektowanie własnych poziomów przy użyciu tych samych narzędzi, z których korzystali autorzy gry.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 634 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 185 głosów czytelników.

Broforce cena w dniu premiery: 54,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Broforce

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Broforce Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 7600 lub lepsza
  • 150 MB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
PC
PSV
PS4
Switch