Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Side-scroll

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Najpopularniejsze gry o tematyce side-scroll.

PC
PC Windows648 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 5182 Sony PlayStation 4409 Sony PlayStation 317 Sony PlayStation 21 Sony PlayStation 111 PlayStation Portable7 PlayStation Vita36
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S167 Microsoft XBOX ONE380 Microsoft Xbox 36012
Microsoft Xbox
Mobile
Android96 Apple iOS118 Windows Phone5
Nintendo
Nintendo Switch490 Nintendo Wii2 Nintendo DS2 Nintendo Wii U10 Nintendo 3DS12 Game Boy Advance5
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

side-scroll
Dave the Diver
Dave the Diver

RPG 28 czerwca 2023

Pikselowa produkcja przygodowa z elementami charakterystycznymi dla gier ekonomicznych i RPG. W Dave the Diver wcielamy się w rolę nurka, który za dnia przemierza morskie głębiny, a wieczorami zajmuje się prowadzeniem restauracji sushi.

PCSwitch

Prince of Persia: The Lost Crown
Prince of Persia: The Lost Crown

Akcji 18 stycznia 2024

Prince of Persia: The Lost Crown to przygodowa gra akcji zrealizowana w formie platformówki 2.5D. Podczas zabawy gracz eksploruje mapy, rozwiązane zagadki, unika zagrożeń i walczy z wrogami. Kluczową rolę w rozgrywce odgrywają akrobatyczne ewolucje i specjalne moce bohatera.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Super Mario Bros. Wonder
Super Mario Bros. Wonder

Zręcznościowe 20 października 2023

Platformówka 2,5D z widokiem z boku. Na tle innych części serii Super Mario Bros. Wonder wyróżnia się za sprawą obecności tak zwanych Cudownych Kwiatów, czyli power-upów wpływających na rozgrywkę na rozmaite, nieprzewidywalne sposoby.

Switch

American Arcadia
American Arcadia

Przygodowe 15 listopada 2023

Tytuł łączący elementy przygodówki FPP i platformówki nastawionej na akcję. W American Arcadia trafiamy do tytułowej metropolii, której mieszkańcy nieświadomie są uczestnikami reality show, gdzie spadek ich popularności stanowi dla nich wyrok śmierci.

PC

Asterix & Obelix: Slap Them All! 2
Asterix & Obelix: Slap Them All! 2

Akcji 13 listopada 2023

Druga część side-scrollowego brawlera, w którym wspólnie z Asterixem i Obelixem spuszczamy manto każdemu, kto odważy się stanąć nam na drodze. Tym razem sprawa jest poważna. Niewinny człowiek trafił do więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił. Bohaterowie ruszają na pomoc.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Bluey: Gra wideo
Bluey: Gra wideo

Przygodowe 17 listopada 2023

Gra przygodowa oparta na licencji serialu animowanego pod tytułem Bluey. W Bluey: The Videogame wcielamy się w tytułową bohaterkę oraz członków jej rodziny i przeżywamy rozmaite przygody. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę lub w lokalnym trybie współpracy.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Flashback 2
Flashback 2

Akcji 16 listopada 2023

Druga część kultowej serii platformówek akcji, zapoczątkowanej w 1992 roku. W grze Flashback 2 ponownie wcielamy się w Conrada B. Harta, który musi raz jeszcze stawić czoła ukrywającym się pod postacią ludzi kosmitom zwanym Morphami.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

A Highland Song
A Highland Song

Przygodowe 5 grudnia 2023

A Highland Song to gra przygodowa w konwencji rytmicznej platformówki z elementami survivalu. Mamy trzy dni na dotarcie do latarni morskiej, a droga do celu prowadzi przez szkockie wzgórza pełne sekretów i historii.

PCSwitch

TEVI
TEVI

Akcji 30 listopada 2023

Produkcja typu metroidvania, zrealizowana w formie platformowej gry akcji. W TEVI akcję oglądamy z boku, a podczas rozgrywki wcielamy się w bohatera, który przemierza fantastyczny świat pełen niebezpieczeństw.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Spiritfarer
Spiritfarer

Przygodowe 18 sierpnia 2020

Hybryda gry przygodowej, platformówki i strategii ekonomicznej, której głównym tematem jest… umieranie. W Spiritfarer gracz wciela się w dziewczynę, która – niczym mityczny Charon – przewozi zmarłych do zaświatów na swojej łodzi. Produkcja została opracowana przez kanadyjskie studio niezależne Thunder Lotus Games.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps

Zręcznościowe 11 marca 2020

Druga część serii platformówek typu metroidvania, w których gracze wcielają się w tytułowego duszka. W Ori and the Will of the Wisps bohater opuszcza las Nibel, by podczas podróży po egzotycznym świecie, odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie.

PCXSXXONESwitch

Anvil Saga
Anvil Saga

Strategiczne 16 listopada 2023

Anvil Saga to symulacja traktująca o prowadzeniu średniowiecznej kuźni w trakcie wojny stuletniej. Gracz musi realizować zlecenia, rozwijać biznes, konstruować nowe pomieszczania oraz zatrudniać pracowników. Regularnie podejmuje też decyzje, które wpływają na sytuację w świecie gry oraz kształtują stosunki różnych frakcji do kowala.

PC

Trine 5: A Clockwork Conspiracy
Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Zręcznościowe 31 sierpnia 2023

Kolejna odsłona zręcznościowego cyklu utrzymanego w baśniowej stylistyce. W Trine 5: A Clockwork Conspiracy rycerz Pontius, czarodziej Amadeus oraz złodziejka Zoya próbują powstrzymać mechaniczną armię przed wprowadzeniem nowych rządów w królestwie.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Mario vs. Donkey Kong
Mario vs. Donkey Kong

Zręcznościowe 16 lutego 2024

Gra platformowo-logiczna, stanowiąca remake wydanej w 2004 roku produkcji pod tym samym tytułem. W Mario vs. Donkey Kong wcielamy się w tytułowego bohatera, który musi zmierzyć się z Donkey Kongiem i odzyskać skradzione przez niego zabawki Mini-Mario.

Switch

Momodora: Moonlit Farewell
Momodora: Moonlit Farewell

Akcji 11 stycznia 2024

Piąta gra z serii Momodora, będąca kontynuacją trzeciej odsłony cyklu. Momodora: Moonlit Farewell to metroidvania zrealizowana w formie platformówki akcji, w której wcielamy się w kapłankę imieniem Momo, a naszym zadaniem jest zażegnanie niebezpieczeństwa ze strony demonów.

PC

Noita
Noita

RPG 15 października 2020

Reprezentant gatunku roguelike, w którym wcielamy się w maga przemierzającego ponure podziemia. Na tle innych gier, których grafikę wykonano w technice pixel art, Noita wyróżnia się za sprawą rozbudowanych możliwości destrukcji otoczenia. Każdy piksel jest tutaj osobno animowanym obiektem podlegającym prawom fizyki.

PC

Magin: The Rat Project Stories
Magin: The Rat Project Stories

RPG grudzień 2023

Magin: The Rat Project Stories to gra, która łączy elementy RPG, przygodówki oraz karcianki i wyróżnia się mechaniką kształtowania emocji postaci. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest niezależne polskie studio o tej samej nazwie – The Rat Project.

PC

Contra: Operation Galuga
Contra: Operation Galuga

Akcji marzec 2024

Remake kultowego shoot’em upa z 1987 roku, opracowany przez studio WayForward i wydany przez firmę Konami. Na tle pierwowzoru Contra: Operation Galuga wyróżnia się za sprawą gruntownie odświeżonej warstwy audiowizualnej oraz unowocześnionej mechaniki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Have a Nice Death
Have a Nice Death

Akcji 22 marca 2023

Platformówka akcji z elementami roguelike’a. W Have a Nice Death wcielamy się w Śmierć i przemierzamy kolejne sekcje firmy Death Inc., eliminując zastępy przeciwników oraz stawiając czoła potężnym bossom.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Planet of Lana
Planet of Lana

Zręcznościowe 23 maja 2023

Planet of Lana to platformówka 2D osadzona w pięknym, ręcznie rysowanym świecie pełnym cudów natury. Jako młoda dziewczyna i jej zwierzęcy towarzysz zwiedzamy ową planetę wzdłuż i wszerz, po drodze rozwiązując zagadki i unikając mechanicznych najeźdźców.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Ultimate Ski Jumping 2020
Ultimate Ski Jumping 2020

Sportowe 19 marca 2020

Oldskulowa, zręcznościowa gra sportowa poświęcona skokom narciarskim. Ultimate Ski Jumping 2020 powstało jako duchowy spadkobierca Deluxe Ski Jump, a zostało opracowane przez gdańskie studio Blue Sunset Games.

PCPS4XONESwitch

Sonic Superstars
Sonic Superstars

Zręcznościowe 17 października 2023

Sonic Superstars to platformówka należąca do jednego z najpopularniejszych cykli tego gatunku. Pod względem rozgrywki tytuł odwołuje się do tradycji wczesnych dwuwymiarowych odsłon marki, ale łączy je z atrakcyjną grafiką 3D. To pierwsza odsłona cyklu z trybem kooperacyjnym.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Skul: The Hero Slayer
Skul: The Hero Slayer

Akcji 21 stycznia 2021

Gra typu roguelike, zrealizowana w konwencji platformówki akcji. W Skul: The Hero Slayer wcielamy się w tytułowy szkielet, który walczy z zastępami bohaterów, próbując uratować zniewolonego Demonicznego Króla i jego podwładnych. Czaszki, które protagonista znajduje po drodze, zapewniają mu rozmaite umiejętności bojowe, których odpowiednie wykorzystanie czyni z niego prawdziwy postrach herosów.

PCPS4XONESwitch

RIN: The Last Child
RIN: The Last Child

Akcji grudzień 2023

Metroidvania zrealizowana w formie platformówki akcji. W RIN: The Last Child wcielamy się w tytułową bohaterkę, która przemierza fantastyczny świat i stawia czoła zamieszkującym go bestiom, robiąc użytek z różnorodnych zaklęć.

PCPS5XSXPS4XONESwitch