Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5ANDiOSXSX
Okładka This War of Mine (PC)
OkładkaThis War of Mine (PC)

This War of Mine

This War of Mine: Final Cut

Nietypowa gra wojenna kładąca nacisk na aspekt survivalowy i inspirowana prawdziwymi historiami ludzi próbujących przetrwać wojnę. Autorem This War of Mine jest polskie studio 11 bit.

Strategiczne | współczesne konflikty | survival | wojenne | polskie | 2.5D | crafting | Game Pass | EA Play | gry zaangażowane | PS Plus Premium | PS Plus Extra

This War of Mine Premiera

14lis2014

PC

15lip2015

AND iOS

10maj2022

PS5 XSX

producent: 11 bit studios wydawca: 11 bit studios wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do This War of Mine

Project Zomboid

Mr. Prepper

FAR: Lone Sails

Rekomendacja GRYOnline.pl

This War of Mine to inspirowana autentycznymi wydarzeniami gra strategiczna osadzona w realiach konfliktu rozgrywającego się w czasach współczesnych, w której silnie zaakcentowany został motyw przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. Za stworzenie tej produkcji odpowiada polskie 11 bit studios, mające w swoim dorobku m.in. wielokrotnie nagradzaną i cenioną serię Anomaly, będącą przedstawicielką gatunku „odwróconego tower defense”.

Fabuła

W odróżnieniu od innych gier osadzonych w wojennych realiach, w This War of Mine przejmujemy kontrolę nad grupką cywilów, których podstawowym celem jest przetrwanie w samym środku oblężonego miasta – przebywając w atmosferze ciągłego zagrożenia życia i napotykając szereg nieprzewidywalnych sytuacji wykreowanych przez ciągle zmieniające się warunki na polu walki. W trakcie zabawy mierzymy się m.in. z problemem głodu, braku lekarstw czy niebezpieczeństwem, jakie stwarzają snajperzy. By wygrać, musimy przetrwać w oblężonym mieście, aż nadejdzie pomoc.

Mechanika

Pomimo tego, że świat This War of Mine został wykonany w pełnym 3D, to akcję obserwujemy z boku (w stylu klasycznych platformówek 2D), a interakcję z otoczeniem prowadzimy za pomocą różnorodnych ikonek, umożliwiających nam wykonanie odpowiednich czynności. Istotną rolę odgrywa cykl dnia i nocy, determinujący podejmowane przez nas decyzje. Za dnia wyjście na zewnątrz zamieszkiwanego przez kontrolowane postacie schronu równa się natychmiastowej śmierci, zatem koncentrujemy się na wykonaniu czynności związanych z naprawą i ulepszaniem kryjówki – gra pozwala na tworzenie broni, mebli, podstawowych narzędzi czy też destylowanie alkoholu przy wykorzystaniu zgromadzonych przez nas przedmiotów. Istotne jest również dbanie o zdrowie i kondycję psychiczną cywilów. Pod osłoną nocy staramy się z kolei opuścić schronienie i wyjść na ulice miasta w poszukiwaniu rzeczy, które ułatwią naszym postaciom codzienną egzystencję.

Twórcy postarali się, by gracze na przestrzeni całej rozgrywki mogli poczuć atmosferę ciągłej niepewności i walki o przetrwanie – tytuł wielokrotnie zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji i wyborów pomiędzy życiem a śmiercią. Niejednokrotnie musimy poświęcić jednego z cywilów dla dobra ogółu, a konsekwencje naszych czynów odbijają się na kondycji psychicznej i fizycznej całej grupy.

Kwestie techniczne

Dzięki opcji losowego generowania poziomów oraz kontrolowanych postaci gra oferuje duże zróżnicowanie wyzwań oraz unikalnych lokacji, w których prowadzimy swoje działania. Wojenną tematykę przetrwania podkreśla ciemna, ponura stylistyka oprawy graficznej bazująca na grze świateł i cieni.

This War of Mine: Final Cut

This War of Mine: Final Cut to wersja gry This War of Mine zawierająca wszystkie aktualizacje i darmowe dodatki. Poza tym wyróżnia się ona na tle pierwowzoru za sprawą obecności nowego scenariusza, dodatkowej postaci oraz lokacji, które stworzono z myślą o DLC spod szyldu This War of Mine Stories (gdzie czekają na wykonanie niedostępne wcześniej zadania). Autorzy odświeżyli również poziomy znane z „podstawki”, zaimplementowali nowe menu główne, a także wprowadzili szereg poprawek w interfejsie.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 2326 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 464 głosów czytelników.

This War of Mine cena w dniu premiery: 54,90 PLN

Klasyfikacja PEGI This War of Mine

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

This War of Mine Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Quad 2.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • Windows XP(SP3)/7
PC
iOS
AND
XSX
PS5