
Jakub Mirowski
Autor
Liczba publikacji: 1238
Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych. Na forum pisze pod ksywką Saint GutFree.
Przejść to za mało. Jak gry pomagają w wymaganiu od siebie więcej
3 września 2023
Gry wideo to jedyne medium, które pozwala obcować ze sobą w sposób całkowicie różny od tego, jaki przewidzieli jego twórcy – co prowadzi do polowania na glitche, absurdalnych speedrunów, a czasem do wyzwań otwarcie romansujących z masochizmem.

Wiedźmin albo słowiańskości (nie)opisanie. Jak swojskie jest uniwersum Sapkowskiego?
23 lipca 2023
W polskich dyskusjach o Wiedźminie nadal pojawia się pytanie, czy jest to przykład słowiańskiego fantasy. Wraz z Krzysztofem Majem, ekspertem od światotwórstwa, zastanowiliśmy się, jak swojski jest zarówno cykl Sapkowskiego, jak i jego growa adaptacja.

Star Wars Jedi: Survivor to kolejny dowód, że internet popsuł gry
9 maja 2023
Pudełkowe wersje Jedi: Survivor i Hogwarts Legacy podają w wątpliwość sens korzystania z płyt, a końcowy etap cyfryzacji gier pozbawia graczy niezbywalnego prawa do posiadania zakupionych tytułów i wymagania od nich sensownej jakości.

10 lat temu powstał najbardziej kontrowersyjny BioShock. Ta gra uderzyła w USA
5 kwietnia 2023
Zawsze jest latarnia. Zawsze jest mężczyzna. Zawsze jest miasto. I zawsze jest ideologia, którą BioShock próbuje zdekonstruować. W przypadku Infinite chodziło o szczególnie czułą kwestię: amerykańskie poczucie wyjątkowości na tle świata.

Próbowałem podróżować przez gry, teraz potrzebuję prawdziwego wyjazdu
4 marca 2023
W niecierpliwym oczekiwaniu na cieplejsze dni, gdy wreszcie będzie można wybrać się w dalszą drogę, sprawdziłem, czy cztery gry połączone motywem podróży będą w stanie choć częściowo zastąpić mi prawdziwą wyprawę.

Odpady atomowe i jak ostrzec przed nimi ludzi z roku 12023?
21 lutego 2023
Tysiące lat od teraz pozostałości po produkcji broni i energii jądrowej nadal będą radioaktywne. Nadal nie wpadliśmy na idealny sposób, aby ostrzec pokolenia z niewyobrażalnie dalekiej przyszłości przed takim zagrożeniem.

Kłopoty w kryptoraju. Jak kopacze bitcoinów pozbawili prądu cały kraj
25 stycznia 2023
Odkąd wydobywanie kryptowalut doprowadziło do największej w historii awarii sieci energetycznej w państwach Azji Środkowej, tamtejsze rządy, niegdyś entuzjastyczne, spoglądają na „górników” coraz mniej przychylnym okiem.

Ormianina goń, goń, goń! Jak sprzedać kiepską propagandę w jeszcze gorszej grze wideo
12 stycznia 2023
Niezależna turecka strzelanka Maroon Berets: 2030 to gra, na którą warto spojrzeć wyłącznie jako na studium przypadku interaktywnej rozrywki na wskroś przesiąkniętej nacjonalistyczną ideologią i propagandowymi frazesami.

Star Wars Disneya idą w politykę, a Andor to ich rewolucyjny manifest
27 grudnia 2022
Dziesięć lat po przejęciu marki Disney w końcu wypuścił dzieło ze świata Gwiezdnych wojen, które jest jednocześnie i dobre, i ważne. Andor znacząco pogłębia bowiem centralny konflikt Starej Trylogii, nie bojąc się przy tym radykalnych idei.

Ten horror za 20 zł straumatyzował mnie do głębi
20 października 2022
Iron Lung to kolejny dowód na to, że jeśli chodzi o budzenie prymarnych emocji, wysokobudżetowe tytuły nie mogą się równać z indykami wyglądającymi na gry sprzed dwóch dekad.

Jak przetrwałem kolejne lato, czyli o grach, które (nie) boją się mrozu
22 września 2022
Na zakończenie lata chciałbym złożyć hołd produkcjom, które od paru lat pozwalają mi przetrwać coraz mniej znośne upały i jednocześnie zastanowić się, dlaczego gry – w przeciwieństwie do innych tekstów kultury – tak bardzo boją się mrozu.

Minęło 15 lat, a ja nadal pamiętam tę metropolię z BioShocka
27 czerwca 2022
„Jak zbudować miasto na dnie oceanu?” to jedno pytanie, „Po co?” – to drugie, znacznie ważniejsze. BioShock odpowiada na oba, przy okazji mierząc się z ideologią napędzającą niemałą część amerykańskiej (i nie tylko!) polityki.

Dzięki takim historiom kochamy Dark Souls
11 czerwca 2022
Usiądź i posłuchaj. Oto bowiem zgłębiamy lore Dark Souls, a konkretniej historię Czarnych Rycerzy – przeciwników, którzy zapewne nieraz zaszli za skórę. W gruncie rzeczy to jednak ktoś dużo więcej niż zwykli oponenci.

„Nigdzie się nie wybieramy”. Nasz wywiad z Frogwares o tworzeniu gier w Ukrainie
10 czerwca 2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła funkcjonowanie studia Frogwares. Ale teraz twórcy wrócili do pracy i chociaż musieli porzucić zamierzone większe produkcje, chcą iść naprzód ze swoim nowym przedsięwzięciem, zatytułowanym Project Palianytsia.

Twitter w rękach Elona Muska wcale nie będzie ratunkiem dla wolności słowa
27 maja 2022
Entuzjazm wobec przejęcia wiodącej platformy społecznościowej przez najbogatszego człowieka świata jest cokolwiek zastanawiający, zważywszy na to, jak często uciszał on swoich krytyków lub niezadowolonych pracowników.

Epic Games Store - przytulisko czy ubojnia „indyków”?
24 maja 2022
Epic Game Store wystartował w 2018 roku z obietnicą lepszych warunków dla deweloperów. Po kilku latach jego funkcjonowania nadal trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, by był dla niezależnych twórców sensowniejszą opcją od Steama.

Rise of Kingdoms - 5 nieludzkich realiów życia w uniwersum reklam gry
5 kwietnia 2022
Powodowany urlopem nadmiar wolnego czasu sprawił, że zacząłem wędrówki po najbardziej mrocznej dystopii, jaką wykreowały pokręcone ludzkie umysły – uniwersum reklam Rise of Kingdoms.

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
1 listopada 2021
Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.

12 niezłych gier, których fabuła to bełkot
28 października 2021
Dobre gry muszą mieć dobrą fabułę. Prawda? Nieprawda. Branża wielokrotnie pokazała nam, że aby zapisać się w annałach interaktywnej rozrywki potrzebujesz dobrych deweloperów – a scenariusz możesz napisać na kolanie.

Po piąte: nie zabijaj. O moralnych dylematach w grach wideo
15 października 2021
W branży, która od dobrych kilku lat ma fioła na punkcie „trudnych wyborów moralnych”, mało który deweloper potrafi sprawić, by były one integralną częścią rozgrywki. Ale jest studio, które mogłoby zorganizować specjalistyczne kursy o tej tematyce.
