Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4XONE
Okładka Blasphemous (PC)
OkładkaBlasphemous (PC)

Blasphemous

Blasphemous to platformowa gra akcji typu soulslike. W trakcie zabawy stawiamy czoła zastępom koszmarnych przeciwników inspirowanych średniowiecznym chrześcijaństwem. Całość okraszono dwuwymiarową oprawą graficzną wysokiej jakości, zrealizowaną w pixelartowej stylistyce.

Akcji | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | crowdfunding | indie

Blasphemous Premiera

10wrz2019

PC PS4 XONE Switch

Gry podobne do Blasphemous

Salt and Sacrifice

Salt and Sanctuary

Dead Cells

Blasphemous jest platformową grą akcji opracowaną przez niezależne studio The Game Kitchen; w portfolio deweloperów można znaleźć ciepło przyjętą epizodyczną przygodówkę zatytułowaną The Last Door. Powstanie gry było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Blasphemous przenosi gracza do krainy Orthodoxia – fantastycznego, mrocznego świata opanowanego przez fanatyczną religijność i zabobony. U progu tak zwanego Wieku Zepsucia niemal wszyscy jej mieszkańcy zostali przemienieni w zdeformowane, krwiożercze bestie, w ramach pokuty za dokonane grzechy. Główny bohater gry, Pokutnik (The Penitent One), w pojedynkę stawia czoła mrocznym siłom oblegającym to miejsce.

Wzorem gier z serii Souls, opowieść nie jest przekazywana bezpośrednio – kolejne elementy fabularnej układanki zaszyto między innymi w projektach poziomów. Chcąc rozwikłać stojącą za wszystkim tajemnicę, gracz musi uważnie obserwować otoczenie i samodzielnie układać w spójną całość strzępki pozyskanych informacji.

Mechanika

W Blasphemous akcję obserwujemy z boku. Schemat rozgrywki oparto na eksploracji rozległych, nieliniowych poziomów (na które składają się posępne plenery, mroczne podziemia i przyprawiające o dreszcze wnętrza świątyń) oraz na przeskakiwaniu z platformy na platformę i omijaniu wszechobecnych pułapek.

Równie istotną rolę odgrywa walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a oprócz szeregowych przeciwników (wśród których pojawia się między innymi uzbrojony w płonący świecznik Acolyte, walczący przy użyciu posągu Weight of her burden czy przypominający śmierć Condemned), na naszej drodze stają także mocarni bossowie. Pokonanie tych ostatnich wiąże się przede wszystkim z koniecznością rozpracowania schematów ich ataków. W starciach robimy użytek z broni białej; jej dopełnieniem są relikty zwiększające nasz potencjał bojowy. Łącząc ataki w efektowne kombinacje wprowadzamy herosa w stan Martyr's Excommunication, co na krótki czas czyni go niemal niepokonanym.

W grze nie brakuje też elementów RPG – w miarę czynionych postępów rozwijamy prowadzoną przez nas postać, głównie poprzez zaopatrywanie jej w coraz potężniejszy ekwipunek.

Tryby gry

Na Blasphemous składa się kilka zróżnicowanych trybów gry. Kampanię fabularną można ukończyć ponownie w ramach tak zwanego New Game+ (co pozytywnie wpływa na replayability opisywanej pozycji). Oprócz tego twórcy przygotowali dodatkowy wariant rozgrywki, w którym stajemy naprzeciw kolejnych bossów, i specjalne cotygodniowe wyzwania dające dostęp do unikalnych zadań i sekretów.

Kwestie techniczne

Pixelartowa oprawa graficzna Blasphemous może przypaść do gustu. Niemała w tym zasługa dopracowanych animacji, posępnej stylistyki i oszczędnej kolorystyki. W budowaniu sugestywnego klimatu pomaga także soundtrack autorstwa Carlosa Violi.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 293 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Blasphemous cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Blasphemous

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Blasphemous Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz / AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 / 1 GB Radeon HD 4850 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-750 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 5770 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch