Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4XONE
Okładka Blasphemous (PC)

Blasphemous

Platformowa gra akcji, w której trafiamy do mrocznego, fantastycznego świata opanowanego przez złowrogie siły. W trakcie zabawy stawiamy czoła zastępom koszmarnych przeciwników, a także przemierzamy posępne, nieliniowe lokacje.

Akcji | fantasy | platformówki | 2D | crowdfunding | indie

Okładka Blasphemous (PC)

data premiery gry:

Blasphemous jest platformową grą akcji opracowaną przez niezależne studio The Game Kitchen; w portfolio deweloperów można znaleźć ciepło przyjętą epizodyczną przygodówkę zatytułowaną The Last Door. Produkcja trafiła na wiele platform, na których liście pojawia się PC, PS4 itd., a jej powstanie było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Blasphemous przenosi gracza do krainy Orthodoxia – fantastycznego, mrocznego świata opanowanego przez fanatyczną religijność i zabobony. U progu tak zwanego Wieku Zepsucia niemal wszyscy jej mieszkańcy zostali przemienieni w zdeformowane, krwiożercze bestie, w ramach pokuty za dokonane grzechy. Główny bohater gry, Pokutnik (The Penitent One), w pojedynkę stawia czoła mrocznym siłom oblegającym to miejsce.

Wzorem gier z serii Souls, opowieść nie jest przekazywana bezpośrednio – kolejne elementy fabularnej układanki zaszyto między innymi w projektach poziomów. Chcąc rozwikłać stojącą za wszystkim tajemnicę, gracz musi uważnie obserwować otoczenie i samodzielnie układać w spójną całość strzępki pozyskanych informacji.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, PS4 itd. Blasphemous akcję obserwujemy z boku. Schemat rozgrywki oparto na eksploracji rozległych, nieliniowych poziomów (na które składają się posępne plenery, mroczne podziemia i przyprawiające o dreszcze wnętrza świątyń) oraz na przeskakiwaniu z platformy na platformę i omijaniu wszechobecnych pułapek.

Równie istotną rolę odgrywa walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a oprócz szeregowych przeciwników (wśród których pojawia się między innymi uzbrojony w płonący świecznik Acolyte, walczący przy użyciu posągu Weight of her burden czy przypominający śmierć Condemned), na naszej drodze stają także mocarni bossowie. Pokonanie tych ostatnich wiąże się przede wszystkim z koniecznością rozpracowania schematów ich ataków. W starciach robimy użytek z broni białej; jej dopełnieniem są relikty zwiększające nasz potencjał bojowy. Łącząc ataki w efektowne kombinacje wprowadzamy herosa w stan Martyr's Excommunication, co na krótki czas czyni go niemal niepokonanym.

W grze nie brakuje też elementów RPG – w miarę czynionych postępów rozwijamy prowadzoną przez nas postać, głównie poprzez zaopatrywanie jej w coraz potężniejszy ekwipunek.

Tryby gry

Na Blasphemous składa się kilka zróżnicowanych trybów gry. Kampanię fabularną można ukończyć ponownie w ramach tak zwanego New Game+ (co pozytywnie wpływa na replayability opisywanej pozycji). Oprócz tego twórcy przygotowali dodatkowy wariant rozgrywki, w którym stajemy naprzeciw kolejnych bossów, i specjalne cotygodniowe wyzwania dające dostęp do unikalnych zadań i sekretów.

Kwestie techniczne

Pixelartowa oprawa graficzna Blasphemous może przypaść do gustu posiadaczom platformy PC, PS4 itd.. Niemała w tym zasługa dopracowanych animacji, posępnej stylistyki i oszczędnej kolorystyki. W budowaniu sugestywnego klimatu pomaga także soundtrack autorstwa Carlosa Violi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Blasphemous

16+

PC
PS4
XONE
Switch