Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4SwitchXONE
Okładka Blasphemous (PC)

Blasphemous

Platformowa gra akcji, w której trafiamy do mrocznego, fantastycznego świata opanowanego przez złowrogie siły. W trakcie zabawy stawiamy czoła zastępom koszmarnych przeciwników, a także przemierzamy posępne, nieliniowe lokacje.

Akcji | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | crowdfunding | indie

Okładka Blasphemous (PC)

data premiery gry:

10wrz2019

PC PS4 XONE Switch

Blasphemous jest platformową grą akcji opracowaną przez niezależne studio The Game Kitchen; w portfolio deweloperów można znaleźć ciepło przyjętą epizodyczną przygodówkę zatytułowaną The Last Door. Produkcja trafiła na wiele platform, na których liście pojawia się PC, PS4 itd., a jej powstanie było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Blasphemous przenosi gracza do krainy Orthodoxia – fantastycznego, mrocznego świata opanowanego przez fanatyczną religijność i zabobony. U progu tak zwanego Wieku Zepsucia niemal wszyscy jej mieszkańcy zostali przemienieni w zdeformowane, krwiożercze bestie, w ramach pokuty za dokonane grzechy. Główny bohater gry, Pokutnik (The Penitent One), w pojedynkę stawia czoła mrocznym siłom oblegającym to miejsce.

Wzorem gier z serii Souls, opowieść nie jest przekazywana bezpośrednio – kolejne elementy fabularnej układanki zaszyto między innymi w projektach poziomów. Chcąc rozwikłać stojącą za wszystkim tajemnicę, gracz musi uważnie obserwować otoczenie i samodzielnie układać w spójną całość strzępki pozyskanych informacji.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, PS4 itd. Blasphemous akcję obserwujemy z boku. Schemat rozgrywki oparto na eksploracji rozległych, nieliniowych poziomów (na które składają się posępne plenery, mroczne podziemia i przyprawiające o dreszcze wnętrza świątyń) oraz na przeskakiwaniu z platformy na platformę i omijaniu wszechobecnych pułapek.

Równie istotną rolę odgrywa walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a oprócz szeregowych przeciwników (wśród których pojawia się między innymi uzbrojony w płonący świecznik Acolyte, walczący przy użyciu posągu Weight of her burden czy przypominający śmierć Condemned), na naszej drodze stają także mocarni bossowie. Pokonanie tych ostatnich wiąże się przede wszystkim z koniecznością rozpracowania schematów ich ataków. W starciach robimy użytek z broni białej; jej dopełnieniem są relikty zwiększające nasz potencjał bojowy. Łącząc ataki w efektowne kombinacje wprowadzamy herosa w stan Martyr's Excommunication, co na krótki czas czyni go niemal niepokonanym.

W grze nie brakuje też elementów RPG – w miarę czynionych postępów rozwijamy prowadzoną przez nas postać, głównie poprzez zaopatrywanie jej w coraz potężniejszy ekwipunek.

Tryby gry

Na Blasphemous składa się kilka zróżnicowanych trybów gry. Kampanię fabularną można ukończyć ponownie w ramach tak zwanego New Game+ (co pozytywnie wpływa na replayability opisywanej pozycji). Oprócz tego twórcy przygotowali dodatkowy wariant rozgrywki, w którym stajemy naprzeciw kolejnych bossów, i specjalne cotygodniowe wyzwania dające dostęp do unikalnych zadań i sekretów.

Kwestie techniczne

Pixelartowa oprawa graficzna Blasphemous może przypaść do gustu posiadaczom platformy PC, PS4 itd.. Niemała w tym zasługa dopracowanych animacji, posępnej stylistyki i oszczędnej kolorystyki. W budowaniu sugestywnego klimatu pomaga także soundtrack autorstwa Carlosa Violi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 258 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Blasphemous

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Blasphemous

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz / AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 / 1 GB Radeon HD 4850 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-750 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 5770 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
Mroczny soulslike Blasphemous z darmowym DLC i New Game+
Mroczny soulslike Blasphemous z darmowym DLC i New Game+

wiadomość21 lipca 2020

Studio The Game Kitchen i firma Team17 zapowiedziały darmowe DLC The Stir of Dawn do platformówkowego soulslike Blasphemous. Dodatek wprowadzi m.in. nowe przygody oraz tryb New Game+.

Valve kontra Unia Europejska, darmowy weekend z Two Point Hospital i inne wieści
Valve kontra Unia Europejska, darmowy weekend z Two Point Hospital i inne wieści

wiadomość30 sierpnia 2019

Dziś piszemy o kolejnym darmowym weekendzie z Two Point Hospital, ciągu dalszym wojny między Valve a Unią Europejską, studiu Chucklefish, które jest oskarżane o niepłacenie pracownikom, i demie platformówki Blasphemous. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS4
XONE
Switch