Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Metroidvania

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Najpopularniejsze gry o tematyce metroidvania.

PC
PC Windows173
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 553 Sony PlayStation 4108 Sony PlayStation 39
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita19
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S49 Microsoft XBOX ONE104 Microsoft Xbox 36010
Microsoft Xbox
Mobile
Android9 Apple iOS11 Windows Phone2
Nintendo
Nintendo Switch117 Nintendo Wii2 Nintendo DS1 Nintendo Wii U10 Nintendo 3DS11 Game Boy Advance2 Nintendo GameCube1
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

metroidvania
The Mobius Machine
The Mobius Machine

Akcji 1 marca 2024

Metroidvania w formie platformowej gry akcji od autorów strategii Dawn of Man i Planetbase. W The Mobius Machine trafiamy do industrialnego świata science fiction, gdzie możemy nie tylko biegać i skakać po platformach, lecz także wspinać się, szybować czy nurkować.

PCPS5XSX

Ender Lilies: Quietus of the Knights
Ender Lilies: Quietus of the Knights

Akcji 21 czerwca 2021

Produkcja typu metroidvania zrealizowana w formie platformowej gry akcji z elementami RPG. W Ender Lilies: Quietus of the Knights trafiamy do zrujnowanego królestwa, które przemierzamy jako kapłanka wykorzystująca w walce umiejętności pokonanych przeciwników.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps

Akcji 11 marca 2020

Druga część serii platformówek typu metroidvania, w których gracze wcielają się w tytułowego duszka. W Ori and the Will of the Wisps bohater opuszcza las Nibel, by podczas podróży po egzotycznym świecie, odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie.

PCXSXXONESwitch

Ender Magnolia: Bloom in the Mist
Ender Magnolia: Bloom in the Mist

Akcji 2024 (wczesny dostęp od 26 marca 2024)

Platformówka 2D typu metroidvania, która stanowi kontynuację gry Ender Lilies: Quietus of the Knights. Ender Magnolia: Bloom in the Mist otrzymała wiele usprawnień gameplayowych (np. opcja zmiany poziomu trudności) i fabularnych (bohaterka potrafi mówić) względem „jedynki”.

PCPS5XSXPS4Switch

Ori and the Blind Forest
Ori and the Blind Forest

Akcji 11 marca 2015

Opracowana przez niezależny zespół Moon Game Studios dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG, należąca do podgatunku określanego mianem metroidvania. W grze wcielamy się w postać młodego i niedoświadczonego ducha lasu, który podczas swej wędrówki próbuje dowiedzieć się czegoś o sobie oraz otaczającym go świecie. W trakcie zabawy eksplorujemy kolejne obszary pełne ukrytych przejść i skrótów, rozwiązując łamigłówki i stawiając czoła rozmaitym wyzwaniom zręcznościowym.

PCXONE

Hollow Knight
Hollow Knight

Akcji 24 lutego 2017

Należąca do gatunku metroidvanii dwuwymiarowa platformówka autorstwa niezależnego Team Cherry. Akcja Hollow Knight przenosi nas do fantastycznego świata: podziemi, jakie rozciągają się pod miasteczkiem Dirtmouth. Choć miejsce to przyciąga kolejnych poszukiwaczy przygód, po przekroczeniu jego granic śmiałkowie przepadają bez wieści.

PCPS4XONESwitch

Mars 2120
Mars 2120

Akcji 28 marca 2024 (wczesny dostęp od 27 października 2022)

Metroidvania zrealizowana w formie platformowej gry akcji 2.5D. W Mars 2120 wcielamy się w sierżant Annę Charlotte. Bohaterka przemierza pierwszą ludzką kolonię na Marsie oraz bada jej tajemnice, stawiając czoła robotom i rozmaitym maszkarom, które opanowały to miejsce.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Blasphemous II
Blasphemous II

Akcji 24 sierpnia 2023

Kontynuacja wydanej w 2019 roku platformowej gry akcji typu soulslike. Blasphemous II utrzymano w pixelartowej stylistyce, a wygląd przeciwników zainspirowano motywami średniowiecznego chrześcijaństwa.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Metroid Dread
Metroid Dread

Akcji 8 października 2021

Piąta główna odsłona cyklu Metroid z Samus Aran w roli głównej. W Metroid Dread sławna łowczyni nagród musi zmierzyć się z zupełnie nowym zagrożeniem, tak ze strony obcych, jak i zabójczych robotów E.M.M.I.

Switch

Tales of Kenzera: ZAU
Tales of Kenzera: ZAU

Akcji 23 kwietnia 2024

Wydana przez EA Originals metroidvania w formie platformowej gry akcji 2,5D. Tales of Kenzera: ZAU to dzieło Surgent Studios, na którego czele stoi Abubakar Salim – aktor znany m.in. z roli Bayeka w grze Assassin’s Creed: Origins oraz występu w serialu Wychowane przez wilki.

PCPS5XSXSwitch

Dead Cells
Dead Cells

Akcji 7 sierpnia 2018

Gra akcji z elementami roguelike'a i metroidvanii, stworzona przez niezależne francuskie studio Motion Twin. W trakcie rozgrywki eksplorujemy posępne zamczysko, którego poszczególne fragmenty, jak choćby komnaty, dziedzińce i kanały, są generowane proceduralnie. W połączeniu z permanentną śmiercią głównego bohatera oznacza to, że każdorazowe rozpoczęcie zabawy wiąże się z odmiennymi doznaniami i uzyskaniem dostępu do nowych części fortecy.

PCPS5PS4XONESwitchANDiOS

Terraria
Terraria

Zręcznościowe 16 maja 2011

Opracowana przez niezależne studio Re-Logic sandboksowa gra platformowa, określana jako dwuwymiarowa wersja popularnego Minecrafta. Terraria nie ma określonego celu, a zadaniem graczy jest dowolne kształtowanie otaczającego ich, losowo generowanego świata. Przystępując do zabawy, dysponujemy jedynie kilkoma prostymi narzędziami, które pozwalają nam na kopanie i pozyskiwanie surowców, ścinanie drzew i wznoszenie prostych budowli.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOSWPWiiUPSV3DS

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Akcji 11 marca 2016

Rozszerzona edycja ciepło przyjętej gry platformowej studia Moon z 2015 roku. Fabuła Ori and the Blind Forest obraca się wokół tytułowego ducha lasu, który próbuje dowiedzieć się czegoś o sobie i otaczającym go świecie. Całość pozbawiona jest dialogów i opowiadana wyłącznie za pomocą samej rozgrywki oraz niemych scenek przerywnikowych.

PCXONESwitch

Metroid Prime Remastered
Metroid Prime Remastered

Akcji 8 lutego 2023

Przygodowa gra akcji FPP, będąca zremasterowaną wersją kultowego Metroid Prime. W Metroid Prime Remastered wcielamy się w Samus Aran, która w pogoni za swoim nemezis, Meta Ridleyem, trafia na planetę Tallon IV. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się za sprawą odświeżonej grafiki, poprawionego sterowania, dodatkowego poziomu trudności i bonusów czekających na odblokowanie.

Switch

Airhead
Airhead

Zręcznościowe 12 lutego 2024

Platformowa gra zręcznościowo-logiczna 2,5D z elementami metroidvanii. W Airhead przejmujemy kontrolę nad dwójką bohaterów żyjących w symbiozie. Ciało i Głowa przemierzają dystopijną krainę i poznają jej tajemnice. Starają się przy tym odzyskać serce zapewniające drugiemu z protagonistów życiodajny tlen.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Hollow Knight: Silksong
Hollow Knight: Silksong

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Hollow Knight: Silksong to platformówka 2D studia Team Cherry, będąca kontynuacją przeboju z 2017 roku. Gra oferuje wielki świat o częściowo otwartej strukturze, mechanikę craftingu oraz rozbudowany zręcznościowy system walki, oparty na akrobatycznych manewrach.

PCPS5XSXPS4Switch

Blasphemous
Blasphemous

Akcji 10 września 2019

Blasphemous to platformowa gra akcji typu soulslike. W trakcie zabawy stawiamy czoła zastępom koszmarnych przeciwników inspirowanych średniowiecznym chrześcijaństwem. Całość okraszono dwuwymiarową oprawą graficzną wysokiej jakości, zrealizowaną w pixelartowej stylistyce.

PCPS4XONESwitch

Metroid Prime
Metroid Prime

Przygodowe 17 listopada 2002

Przygodowa gra akcji FPP, będąca piątą produkcją spod szyldu Metroid. W Metroid Prime wcielamy się w znaną fanom cyklu Samus Aran, która trafia na planetę Tallon IV, ścigając swoje nemezis – Meta Ridleya.

GCN

Grime
Grime

Akcji 2 sierpnia 2021

Grime to skupiona na walce przygodowa gra akcji 2,5D z elementami RPG, w której pochłaniamy pozostałości po wrogach, by wzmocnić własne zdolności. Jest to debiutancki tytuł niezależnego studia Clover Bite.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

RIN: The Last Child
RIN: The Last Child

Akcji 25 stycznia 2024

Metroidvania zrealizowana w formie platformówki akcji. W RIN: The Last Child wcielamy się w tytułową bohaterkę, która przemierza fantastyczny świat i stawia czoła zamieszkującym go bestiom, robiąc użytek z różnorodnych zaklęć.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Ultros
Ultros

Akcji 13 lutego 2024

Produkcja typu metroidvania, zrealizowana w formie platformowej gry akcji. W Ultros wcielamy się w Ouji, która przemierza obiekt zwany Sarkofagiem; próbując się z niego wydostać, protagonistka poznaje to miejsce i jego mieszkańców oraz mierzy się z przeciwnikami.

PCPS5PS4

Bo: Path of the Teal Lotus
Bo: Path of the Teal Lotus

Akcji 18 lipca 2024

Ufundowana dzięki platformie Kickstarter, niezależna produkcja inspirowana japońskimi wierzeniami. Bo: Path of the Teal Lotus to przygodowa gra akcji z elementami metroidvanii, ukazująca losy przypominającej lisa mitycznej istoty zwanej tentaihana.

PCPS5XSXSwitch

Starbound
Starbound

Akcji 22 lipca 2016

Wymykająca się próbom ścisłej klasyfikacji gatunkowej gra eksploracyjna, wyprodukowana przez niezależne studio deweloperskie Chucklefish. Starbound łączy elementy sandboksowej platformówki 2D oraz strategii. W trakcie zabawy gracz zwiedza i kolonizuje obce planety, troszczy się o potrzeby ich mieszkańców, konstruuje przydatne przedmioty i pojazdy, a także walczy z niebezpiecznymi kosmitami. Rozgrywka toczy się w proceduralnie generowanym świecie i pozwala na dużą swobodę działań.

PCXONE

The Last Faith
The Last Faith

Akcji 15 listopada 2023

Gra typu metroidvania, zrealizowana w formie platformówki akcji. W The Last Faith wcielamy się w Erica, który przemierza pełne niebezpieczeństw gotyckie miasto, starając się odkryć prawdę na temat starej przepowiedni i zepsucia trawiącego metropolię.

PCPS5XSXPS4XONESwitch