Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchXONEPS4
Okładka Castlevania Advance Collection (PC)
OkładkaCastlevania Advance Collection (PC)

Castlevania Advance Collection

Zestaw czterech gier z cyklu Castlevania, z których trzy zadebiutowały na handheldzie Game Boy Advance, a jedna pojawiła się najpierw na konsoli SNES. W Castlevania Advance Collection wprowadzono szereg nowych elementów, jak możliwość zapisywania gry czy cofania czasu.

Akcji | platformówki | 2D | metroidvania | pakiet | side-scroll | wampiry

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Castlevania Advance Collection Premiera

23wrz2021

PC PS4 XONE Switch

producent: Konami wydawca: Konami Strona oficjalna

Castlevania Advance Collection jest kompilacją czterech gier z kultowej serii Castlevania. Składanka zawiera trzy tytuły wydane pierwotnie na konsolę Game Boy Advance, czyli Castlevania: Circle of the Moon, Castlevania: Harmony of Dissonance oraz Castlevania: Aria of Sorrow, a także grę Castlevania: Dracula X, która zadebiutowała na platformie Super Nintendo Entertainment System. Przygotowaniem zestawu zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma Konami.

Fabuła

Gry tworzące Castlevania Advance Collection opowiadają o zmaganiach łowców wampirów, którzy stawiają czoła Drakuli i jego poplecznikom. W Castlevania: Circle of the Moon wcielamy się w Nathana Gravesa próbującego stawić czoła złowieszczemu lordowi krwiopijców, Castlevania: Harmony of Dissonance traktuje o przygodach Justego Belmonta, czyli wnuka znanego z głównych odsłon cyklu Simona Belmonta, z kolei w Castlevania: Dracula X przejmujemy kontrolę nad Richterem Belmontem, który po powrocie Drakuli z krainy umarłych musi przemierzyć jego zamek i raz jeszcze odesłać go na tamten świat. Castlevania: Aria of Sorrow jako jedyna z zawartych w zestawie gier zabiera nas w przyszłość, opowiadając o Somie Cruzie – młodym licealiście wciągniętym w trwający od wieków cykl reinkarnacji władcy wampirów.

Mechanika

W produkcjach zawartych w zestawie Castlevania Advance Collection akcję obserwujemy z boku. Podczas rozgrywki przemierzamy mroczne etapy, które, jak przystało na gatunek metroidvania, są ze sobą połączone, tworząc swoisty labirynt. Rozgrywka jest dynamiczna i cechuje się wysokim poziomem trudności. Eksplorując lokacje, musimy skakać po platformach oraz unikać pułapek, a także stawiać czoła tabunom przeciwników, wśród których prym wiodą mocarni bossowie. Naszą główną bronią jest kultowy bicz znany jako „Vampire Killer”; wyjątek stanowi Castlevania: Aria of Sorrow, gdzie robimy użytek z innych rodzajów broni, jak miecze, topory, włócznie, a nawet pistolet.

Poszczególne produkcje różnią się między sobą rozmaitymi niuansami. Castlevania: Circle of the Moon zawiera elementy RPG, a także posiada system Dual Set-up, polegający na zbieraniu specjalnych kart, w oparciu o które tworzymy unikalne zaklęcia; Castlevania: Harmony of Dissonance wprowadza tryb boss rush, a także mechanikę Spell Fusion, umożliwiająca łączenie broni z księgami czarów; Castlevania: Aria of Sorrow wnosi system Tactical Souls, pozwalający na zdobywanie umiejętności pokonanych wrogów; Castlevania: Dracula X wprowadza natomiast nowy atak specjalny, czyli Item Crash.

Ponadto zestaw wzbogacono o nowe elementy. Mowa o galerii skanów, encyklopedii będącej kopalnią informacji o zawartości poszczególnych gier, a także odtwarzaczu muzyki, w którym możemy posłuchać soundtracków. Oprócz tego kompilacja pozwala na wybór amerykańskiej, europejskiej lub japońskiej wersji każdej z produkcji, zapisywanie stanu gry w dowolnym momencie, przewijanie rozgrywki po porażce czy nagrywanie powtórek.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna poszczególnych gier tworzących Castlevania Advance Collection pozostała niezmieniona względem oryginałów.

Ostatnia modyfikacja 5 października 2021

Tryb gry: single player  

Castlevania Advance Collection cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Castlevania Advance Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Castlevania Advance Collection Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4160 3.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3-6300 3.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch