Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGBA
Okładka Castlevania: Circle of the Moon (GBA)
OkładkaCastlevania: Circle of the Moon (GBA)

Castlevania: Circle of the Moon GBA

Pierwsza odsłona kultowej serii, którą stworzono wyłącznie z myślą o posiadaczach konsoli GameBoy Advance. Wcielamy się w postać nieustraszonego pogromcy potworów, przemierzając kolejne poziomy ogromnego zamczyska.

Akcji | platformówki | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Castlevania: Circle of the Moon Premiera GBA

10czerwca2001

producent: Konami wydawca: Konami Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Castlevania: Circle of the Moon to jedna z pierwszych gier firmy Konami wydanych z myślą o GameBoy’u Advance, a zarazem kolejna odsłona kultowej serii. Castlevania zapoczątkowana została na konsoli NES. W kolejnych latach tytuł ten doczekał się kilkudziesięciu kontynuacji, wydawanych na przeróżne platformy sprzętowe. GameBoy Advance doczekał się w sumie trzech nowych produktów, a także reedycji klasycznej odsłony sagi. Warto jednocześnie dodać, iż Circle of the Moon jest przez wiele osób uznawany za jedną z najlepszych gier z tej serii. Przemawia za tym między innymi to, iż umiejętnie rozwija on rewolucyjne dla całej sagi pomysły, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w wydanej na konsolę PlayStation grze Castlevania: Symphony of the Night.

Akcja Circle of the Moon osadzona została w 1830 roku i rozgrywa się w pewnym austrackim zamczysku. Po raz kolejny musimy pokonać wskrzeszonego przez siły zła hrabiego Draculę. W trakcie zabawy wcielamy się w postać Nathana Graves’a. Dodatkowo musimy uwolnić więzionego przez potwory Morrisa Baldwina. Podstawowe założenia rozgrywki pozostawiono w zbliżonej postaci. Mamy więc do czynienia z dwuwymiarową scrollowaną platformówką, koncentrującą uwagę gracza w głównej mierze na sprawnej eliminacji napotykanych stworów. W trakcie zabawy wykorzystujemy oczywiście doskonale znany fanom serii bicz, aczkolwiek pojawia się też wiele dodatkowych broni. Może to być między innymi woda święcona, czy zegar pozwalający na chwilowe zatrzymanie upływu czasu.

W początkowej fazie gry główny bohater może korzystać jedynie z kilku podstawowych ataków. Kolejne typy uderzeń odblokowywane są jednak w miarę postępów w rozgrywce. Z ciekawszych manewrów warto chociażby wymienić podwójne skoki, opcje odbijania się od ścian, czy efektowne wślizgi. Akcje te mogą być wykorzystywane zarówno w trakcie walk, jak i w celu dotarcia do niektórych sekretnych komnat. Na uwagę zasługuje także rozbudowany system magii, który oparty jest na zbieranych w trakcie zabawy i zarazem losowo rozrzucanych kartach. Zostały one podzielone na dwie podstawowe grupy. Karty akcji pozwalają wybrać preferowany typ magicznego zaklęcia (np. pole siłowe). Karty atrybutów dają z kolei możliwość dokonania pewnych modyfikacji. Podobnie jak w klasycznych grach role-playing, można także podnosić odnajdywane w trakcie zabawy przedmioty. Obiekty te mogą wpłynąć na podstawowe parametry sterowanej postaci, m.in. zwiększyć jej siłę lub zręczność, a nawet dodać nowe umiejętności.

Gracz zdobywa także punkty doświadczenia. Otrzymuje się oczywiście je za likwidowanie kolejnych potworów. Na naszej drodze stają w głównej mierze wampiry. Nie zabrakło też jednak zombiaków, czy innych maszkar. Niektóre potwory można zabić wyłącznie korzystając z określonych typów magicznych ataków. W grze pojawiają się także wyjątkowo silni bossowie. Sterowanie jest rozbudowane, dając przy tym duże pole do popisu. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż gra ma dość nieliniowy przebieg rozgrywki. Wiele problemów można rozwiązywać na kilka różnych sposobów. Nie zabrakło także ukrytych przejść, czy dodatkowych sal z cennymi skarbami. Ponadto po ukończeniu gry można liczyć na odblokowanie wielu cennych bonusów. Wizualnie Circle of the Moon prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Na wyrazy uznania zasługują przede wszystkim widowiskowo ukazane pojedynki z udziałem różnorakich potworów.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 73 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Castlevania: Circle of the Moon: 12+