Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONE
Okładka Ori and the Blind Forest (PC)

Ori and the Blind Forest

Opracowana przez niezależny zespół Moon Game Studios dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG, należąca do podgatunku określanego mianem metroidvania.

Akcji | fantasy | platformówki | elementy RPG | 2D | metroidvania | indie

Okładka Ori and the Blind Forest (PC)

data premiery gry:

11mar2015

XONE PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ori and the Blind Forest to dwuwymiarowa gra platformowa z elementami RPG, której producentem jest niezależne studio Moon. Twórcy tytułu inspirowali się klasycznymi konsolowymi grami, takimi jak Super Metroid i A Link to the Past oraz estetyką filmów japońskiej wytwórni Ghibli. Gra powstawała przez ponad cztery lata, które twórcy poświęcili nie tylko na przygotowanie ręcznie animowanej oprawy graficznej, ale także na przetestowanie i rozbudowanie systemu rozwoju postaci oraz kompleksowego drzewka umiejętności.

Głównym bohaterem gry jest Ori, młody i niedoświadczony duch lasu, który podczas swojej długiej podróży będzie starał się dowiedzieć czegoś więcej o sobie oraz otaczającym go świecie. W trakcie rozgrywki nie usłyszymy dialogów, deweloperzy zdecydowali się bowiem na przedstawienie fabuły jedynie za pośrednictwem projektów poziomów oraz niemych animowanych cut-scenek, które specyficzny nastrój budują także przy pomocy świetnie dobranej ścieżki dźwiękowej.

Produkcja należy do podgatunku gier platformowych określanych mianem metroidvania. Oznacza to, że gracze podróżują po rozległej, przypominającej labirynt dwuwymiarowej planszy, która zawiera mnóstwo ukrytych przejść i skrótów, niespodzianek oraz sekretów. Niektóre z lokacji są niedostępne do czasu, gdy nasza postać otrzyma moc lub umiejętność pozwalającą nam na otworzenie zamkniętego przejścia lub rozwiązanie strzegącej go łamigłówki. Ori posiada rozbudowane drzewko zdolności, które odblokowujemy zdobywając doświadczenie i docierając do kolejnych kluczowych fragmentów fabuły. W trakcie zabawy stawimy czoła zaawansowanym platformówkowym wyzwaniom, testującym naszą zręczność i szybkość reakcji.

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Ori and the Blind Forest robi oszałamiające wrażenie. Posiadające wiele animowanych warstw plansze wydają się żyć własnym życiem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1641 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Gry podobne do Ori and the Blind Forest

Klasyfikacja PEGI Ori and the Blind Forest

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ori and the Blind Forest

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz/AMD Athlon 64 X2-5600 2.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 240 GT/Radeon HD 6770 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 2300 2.8 GHz/AMD FX-6100 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti/Radeon HD 6770 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7
Nagrody D.I.C.E. przyznane – Fallout 4 grą roku i najlepszym RPG, Wiedźmin 3 z trzema statuetkami
Nagrody D.I.C.E. przyznane – Fallout 4 grą roku i najlepszym RPG, Wiedźmin 3 z trzema statuetkami

wiadomość19 lutego 2016

Rozdano prestiżowe nagrody D.I.C.E. Grą roku został Fallout 4, który zwyciężył także w kategoriach RPG/MMORPG oraz wybitnego osiągnięcia w zakresie reżyserii. Po trzy statuetki zdobyły również Wiedźmin 3: Dziki Gon, Rocket League oraz Ori and the Blind Forest.

Ori and the Blind Forest otrzyma duży dodatek DLC
Ori and the Blind Forest otrzyma duży dodatek DLC

wiadomość7 sierpnia 2015

Zespół Moon Studios pracuje nad dużym rozszerzeniem DLC do przebojowej platformówki Ori and the Blind Forest. Dodatek trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Ori and the Blind Forest zaczęło przynosić zyski już w tydzień po premierze
Ori and the Blind Forest zaczęło przynosić zyski już w tydzień po premierze

wiadomość10 kwietnia 2015

Thomas Mahler, dyrektor produkcji Ori and the Blind Forest, poinformował, że tytuł studia Moon zaczął przynosić zyski już w tydzień po premierze. Podzielił się także informacjami na temat planów zespołu na przyszłość.

Ori and the Blind Forest debiutuje na PC i XONE
Ori and the Blind Forest debiutuje na PC i XONE

wiadomość11 marca 2015

Tworzona przez cztery lata gra platformowa Ori and the Blind Forest zadebiutowała dziś w wersji na komputery PC i konsolę Xbox One. Tytuł okazał się jednym z najmilszych zaskoczeń bieżącego roku i zgarnął doskonałe oceny niemal w każdym serwisie zajmującym się tematyką gier wideo.

Ori and the Blind Forest, State of Decay na Xboksa One – Microsoft ujawnia daty premier swoich gier

wiadomość20 stycznia 2015

Koncern Microsoft ujawnił konkretne daty premiery trzech wydawanych przez siebie gier – symulatora budowania lunaparków ScreamRide, platformówki Ori and the Blind Forest oraz State of Decay w wersji na Xboksa One. Pierwsze dwie ukażą się w marcu, a trzecia pojawi się w maju.

XONE
PC