Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweGCN
Okładka Metroid Prime (GCN)

Metroid Prime GCN

Metroid Prime to gra, która przedstawia akcje z widoku z oczu. Ten fakt już niezaprzeczalnie kojarzy się z gatunkiem strzelanin FPP. I Metroid Prime nią jest, ale nie do końca.

Przygodowe | FPP | science fiction | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo GameCube
Okładka Metroid Prime (GCN)

producent: Retro Studios

wydawca: Nintendo

wydawca PL: Lukas Toys

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GCN:

17listopada2002

21marca2003

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Metroid Prime to gra, która przedstawia akcje z widoku z oczu. Ten fakt już niezaprzeczalnie kojarzy się z gatunkiem strzelanin FPP. I Metroid Prime nią jest, ale nie do końca.

Fabuła nie jest najmocniejszym punktem Metroida; bohaterką Samus, ubrana w nowoczesny kombinezon bojowy zmierzy się z Kosmicznymi Piratami i złowrogimi kreaturami, zamieszkującymi planetę, która przyjdzie nam zwiedzać (zresztą nie tylko ja). Samus robi ogromny użytek ze swojego wyposażenia. Rodzaj broni jest tylko jeden, za to rodzajów pocisków – już dużo więcej. A ich zastosowanie w walce jest naprawdę różnorodne; zresztą jak się przekonacie, działko przyda się nie tylko w tym elemencie. Lokacje w Metroidzie są bardzo klimatyczne – czy to poruszamy się we wnętrzu bazy orbitalnej, czy tez w zapomnianej budowli na powierzchni planety, czegoś na wzór świątyni Inków. Widać doskonałą architekturę pomieszczeń, dbałość oto, by gracz bez problemu się orientował, w jakim miejscu się znajduje, bowiem każda plansza jest bardzo specyficzna i ma swoje charakterystyczne elementy. W grze nie przyjdzie nam tylko strzelać – po części Metroid Prime jest przygodówką i to bardzo udana. Jest sporo zagadek, pomysłowych puzzli, czy elementów na wykorzystanie kuli. A właśnie – Samus potrafi zwijać się w błyszczącą kule a wtedy widok przechodzi płynnie na „trzecia osobę” (czyli ukazuje akcje zza kuli, którą się poruszamy). To bardzo ważny element gry, ponieważ w wiele miejsc dostaniemy się tylko w takiej formie. Dodajmy, ze fizyka podczas toczenia się jest pierwszej klasy. W Metroidzie często będziemy musieli zwiedzać dane plansze po kilka razy, ponieważ programiści udostępnili graczowi sporo upgrade’ów czy to dla kuli czy dla działka i nieraz dopiero po jakimś czasie wykorzystamy w konkretnym miejscu potrzebna umiejętność. Z pomocą jednak przychodzi wspaniale opracowana mapa i wspomniana już bardzo udana architektura pomieszczeń. Gra oferuje doskonałą oprawę AV, atakując głównie różnorodnymi teksturami, ogromna ilością szczegółów otoczenia i specyficzna, nieco komiksowa kolorystyka. Same superlatywy. I nic w tym dziwnego, ponieważ Metroid Prime można opisać właściwie tylko przy ich pomocy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 150 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179 PLN

Klasyfikacja PEGI Metroid Prime

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Metroid Prime

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Nintendo zapowiada Metroid Prime Trilogy
Nintendo zapowiada Metroid Prime Trilogy

wiadomość24 maja 2009

Cykl Metroid Prime, na którego składają się już trzy wysokiej klasy strzelaniny FPP to zdecydowanie jedna z najlepszych serii dostępnych na konsolach Nintendo GameCube i Wii (nie licząc FPS-a i pinballa na przenośne NDS). Tym bardziej cieszy informacja, że Nintendo podjęło decyzję o rychłym wprowadzeniu na rynek trylogii Metroid Prime.

Twórcy Metroid Prime pod skrzydłami Electronic Arts
Twórcy Metroid Prime pod skrzydłami Electronic Arts

wiadomość16 września 2008

Todd Keller, Mark Pacini i Jack Matthews już jakiś czas temu postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Wcześniej nie byliśmy jednak pewni co szykują. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź – wymieniona trójka postanowiła założyć własną firmę. Kim w ogóle są ci panowie? To byli pracownicy Retro Studios, producenta, który zajmował się serią Metroid Prime wydawaną na kolejne konsole Nintendo.

Firma Retro Studios nie zamierza produkować kolejnych gier z serii Metroid

wiadomość31 sierpnia 2007

Wraz z wydaniem trzeciej odsłony cyklu Metroid Prime, kilkuletnia przygoda amerykańskiej firmy Retro Studios z tą serią została zakończona. Zlokalizowane w Teksasie studio ma zamiar odpocząć od przygód nieustraszonej łowczyni nagród, Samus Aran.

Metroid Prime 3: Corruption - nowe informacje

wiadomość12 maja 2006

Nintendo potwierdziło, że Metroid Prime 3: Corruption będzie tytułem startowym względem konsoli Wii. Oznacza to, że trafi na półki sklepowe w tym samym dniu, w którym swą premierę będzie miał najnowszy stacjonarny sprzęt japońskiego giganta.

Produkcja Metroid Dread zawieszona?

wiadomość21 listopada 2005

Na początku roku 2005 firma Nintendo zamieściła w sieci listę gier, które miały być zaprezentowane na targach E3 (Electronic Entertainment Expo) w Los Angeles (odbyły się w maju tego roku). Miały być, lecz, jak to często bywa w takich przypadkach, część nie została przedstawiona. Jedną z pozycji wymienionych na liście był Metroid Dread.