Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweGCN
Okładka Metroid Prime (GCN)
OkładkaMetroid Prime (GCN)

Metroid Prime GCN

Metroid Prime to gra, która przedstawia akcje z widoku z oczu. Ten fakt już niezaprzeczalnie kojarzy się z gatunkiem strzelanin FPP. I Metroid Prime nią jest, ale nie do końca.

Przygodowe | FPP | science fiction | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Metroid Prime Premiera GCN

17listopada2002

pudełko PL

21marca2003

producent: Retro Studios wydawca: Nintendo wydawca PL: Lukas Toys Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Metroid Prime to gra, która przedstawia akcje z widoku z oczu. Ten fakt już niezaprzeczalnie kojarzy się z gatunkiem strzelanin FPP. I Metroid Prime nią jest, ale nie do końca.

Fabuła nie jest najmocniejszym punktem Metroida; bohaterką Samus, ubrana w nowoczesny kombinezon bojowy zmierzy się z Kosmicznymi Piratami i złowrogimi kreaturami, zamieszkującymi planetę, która przyjdzie nam zwiedzać (zresztą nie tylko ja). Samus robi ogromny użytek ze swojego wyposażenia. Rodzaj broni jest tylko jeden, za to rodzajów pocisków – już dużo więcej. A ich zastosowanie w walce jest naprawdę różnorodne; zresztą jak się przekonacie, działko przyda się nie tylko w tym elemencie. Lokacje w Metroidzie są bardzo klimatyczne – czy to poruszamy się we wnętrzu bazy orbitalnej, czy tez w zapomnianej budowli na powierzchni planety, czegoś na wzór świątyni Inków. Widać doskonałą architekturę pomieszczeń, dbałość oto, by gracz bez problemu się orientował, w jakim miejscu się znajduje, bowiem każda plansza jest bardzo specyficzna i ma swoje charakterystyczne elementy. W grze nie przyjdzie nam tylko strzelać – po części Metroid Prime jest przygodówką i to bardzo udana. Jest sporo zagadek, pomysłowych puzzli, czy elementów na wykorzystanie kuli. A właśnie – Samus potrafi zwijać się w błyszczącą kule a wtedy widok przechodzi płynnie na „trzecia osobę” (czyli ukazuje akcje zza kuli, którą się poruszamy). To bardzo ważny element gry, ponieważ w wiele miejsc dostaniemy się tylko w takiej formie. Dodajmy, ze fizyka podczas toczenia się jest pierwszej klasy. W Metroidzie często będziemy musieli zwiedzać dane plansze po kilka razy, ponieważ programiści udostępnili graczowi sporo upgrade’ów czy to dla kuli czy dla działka i nieraz dopiero po jakimś czasie wykorzystamy w konkretnym miejscu potrzebna umiejętność. Z pomocą jednak przychodzi wspaniale opracowana mapa i wspomniana już bardzo udana architektura pomieszczeń. Gra oferuje doskonałą oprawę AV, atakując głównie różnorodnymi teksturami, ogromna ilością szczegółów otoczenia i specyficzna, nieco komiksowa kolorystyka. Same superlatywy. I nic w tym dziwnego, ponieważ Metroid Prime można opisać właściwie tylko przy ich pomocy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 152 głosów czytelników.

Metroid Prime cena w dniu premiery: 179 PLN

Klasyfikacja PEGI Metroid Prime

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Metroid Prime Wymagania sprzętowe

Nintendo GameCube

GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci