Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS5
Okładka F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch (PC)

F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch

FIST

Platformowa gra akcji typu metroidvania, osadzona w dieselpunkowym uniwersum. Gracz wciela się w dość oryginalnego bohatera – humanoidalnego królika noszącego na plecach potężne mechaniczne ramię. Za stworzenie F.I.S.T. odpowiada chińskie studio TiGames.

Akcji | science fiction | platformówki | elementy RPG | metroidvania | indie | 2.5D | side-scroll

Okładka F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch (PC)

producent: TiGames

wydawca: Bilibili

Strona oficjalna

data premiery gry:

kwi2021

PS4 PC PS5
Kolekcja gier
Obserwuj grę

F.I.S.T. to zręcznościowa gra akcji należąca do podgatunku metroidvania. W produkcji tej wcielamy się w... humanoidalnego królika, który nosi na plecach potężne, mechaniczne ramię. Produkcja powstała w ramach inicjatywy PlayStation China Hero Project, zrzeszającej chińskich twórców niezależnych. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio TiGames i jest to drugi projekt tego dewelopera (pierwszym było Ancient Amuletor VR opracowane z myślą o goglach PlayStation VR). Wydawcą jest firma bilibili.

Fabuła

Akcja F.I.S.T. toczy się w fantastycznym świecie, który utrzymany jest w konwencji dieselpunk (to nietypowy podgatunek science fiction, przypominający nieco steampunka, jednak osadzony w późniejszej epoce historycznej – zamiast epoki wiktoriańskiej mamy tu czasy po pierwszej wojnie światowej, a miejsce urządzeń parowych zajmują te napędzane ropą naftową). Gracz wciela się w humanoidalnego królika, wyposażonego w zaawansowaną technologicznie broń i starającego się powstrzymać armię niebezpiecznych robotów.

Mechanika

W F.I.S.T. akcję obserwujemy z boku (z tzw. perspektywy side-scrollowej). Rozgrywka polega na eksplorowaniu kolejnych plansz, rozmowach z bohaterami niezależnymi, omijaniu pułapek, zbieraniu przedmiotów, a także walce z przeciwnikami. W wymagających zręczności starciach mierzymy się z różnymi typami przeciwników, pośród których znaleźć można m.in. humanoidalnych żołnierzy (w kilku odmianach) oraz potężne roboty o imponujących rozmiarach i groźnych broniach (np. strzelające laserami).

W miarę postępów w rozgrywce odkrywamy także główny wątek fabularny. Dodatkowo, typowo dla gatunku metroidvania, w czasie przygody stopniowo rozwijamy umiejętności swojej postaci – bohater zdobywa nowe zdolności i ataki specjalne, umożliwiające mu coraz łatwiejsze radzenie sobie z napotykanymi wyzwaniami, a często także swobodniejsze eksplorowanie świata gry.

Tryby gry

W F.I.S.T. możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Pomimo dwuwymiarowej rozgrywki, F.I.S.T. posiada trójwymiarową oprawę graficzną. Produkcja powstała dzięki wykorzystaniu popularnego silnika Unreal Engine 4, który zapewnia wysokiej klasy wrażenia wizualne. Modele zarówno postaci i jak otoczenia charakteryzują się wysokim poziomem szczegółowości. Dobre wrażenie robią także animacje, zaawansowany system oświetlenia oraz niezwykle oryginalny styl artystyczny, dzięki któremu dzieło studia TiGames ma swój własny, unikatowy klimat.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Gry podobne do F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch

Wymagania wiekowe F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch

12+

Wymagania sprzętowe F.I.S.T.: Forged in Shadow Torch

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
  • 9 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PS4
PC
PS5