Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPS5PS4XSXPCSwitch
Okładka Oddworld: Soulstorm (PC)
OkładkaOddworld: Soulstorm (PC)

Oddworld: Soulstorm

Oddworld: Soulstorm - Oddtimized Edition

Oddworld: Soulstorm stanowi bezpośrednią kontynuację Oddworld: Abe's Oddysee New 'n' Tasty, czyli remake'u Oddworld: Abe's Oddysee z 2013 roku i jest luźno oparta na grze Oddworld: Abe's Exoddus.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | elementy logiczne | indie | 2.5D | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Oddworld: Soulstorm Premiera

6kwi2021

PC PS4 PS5

30lis2021

XONE XSX

27paź2022

Switch

Gry podobne do Oddworld: Soulstorm

Inside

Little Nightmares

Never Alone

Oddworld: Soulstorm to kolejna odsłona unikalnej serii gier przygodowo-zręcznościowych spod szyldu Oddworld, która istnieje od 1997 roku. Za stworzenie tytułu odpowiada firma Oddworld Inhabitants Inc. oraz jej wewnętrzne studia deweloperskie z Kalifornii i Wielkiej Brytanii. Obu zespołom pomagał kanadyjski zespół z Frima Studio, specjalizujący się w produkcjach konsolowych oraz mobilnych. Soulstorm kontynuuje historię rozpoczętą w wydanym w 2013 roku remake'u Oddworld: Abe's Oddysee pod tytułem Oddworld: New 'n' Tasty i jest luźno oparty na grze Oddworld: Abe's Exoddus, która była oryginalnym sequelem Abe's Oddysee.

Fabuła

Oddworld: Soulstorm proponuje fanom mroczniejszą wizję uniwersum Oddworld, wykorzystującą w zupełnie nowy sposób wcześniejsze wątki oraz idee, zagadnienia i problemy związane z konsumpcjonizmem oraz kapitalizmem. Bohaterem gry jest ponownie sympatyczny i poczciwy Mudokon o imieniu Abe. Po wydarzeniach przedstawionych w Oddworld: New 'n' Tasty protagonista wraz z trzystoma pobratymcami, którzy wspólnie wyrwali się z rąk przebiegłych Glukkonów, znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Bez jakiejkolwiek pomocy grupa przedziera się przez pustynię, pozbawiona jedzenia, picia i nadziei. W pewnym momencie strudzeni podróżnicy znajdują ukojenie w tajemniczym i uzależniającym napoju.

Gameplay

Oddworld: Soulstorm rozwija pomysły oraz model rozgrywki zaprezentowany w Oddworld: New 'n' Tasty. Jest to platformówka 2.5D, której autorzy położyli duży nacisk na rozwiązywanie elementów logicznych i kreatywne podchodzenie do napotykanych problemów. Zagadki i przeszkody w grze mogą dotyczyć m.in. bezpiecznego przechodzenia przez niebezpieczne lokacje, aktywowania różnorakich mechanizmów czy unikania wykrycia przez przeciwników. Abe jest całkowicie bezbronny w bezpośrednich starciach, ale z przeciwnikami możemy radzić sobie na alternatywne sposoby. Protagonista może skradać się, odwracać uwagę przeciwników, a także dzięki zdolności opętania przejmować kontrolę nad niektórymi z nich. Po opętaniu wroga możemy np. go ogłuszyć, odciągnąć w ustronne miejsce czy wykorzystać do zaatakowania innych wrogów.

Dużą rolę w Oddworld: Soulstorm odgrywają różnorakie gadżety, które są pomocne w trakcie gry. Możemy przykładowo korzystać z min pozwalających ogłuszać przeciwników w momencie kontaktu, pojemników z naparem do podpalania oleistych substancji czy butelek z wodą do gaszenia pożarów. Nowością w stosunku do poprzedniej odsłony cyklu jest dodanie opcji craftingu i pozyskiwania lootu. Abe może odnajdywać różnorakie przedmioty dzięki przeszukiwaniu pojemników i ciał przeciwników, a także osobiście je wytwarzać w oparciu o odblokowane przepisy i posiadane składniki.

Istotną cechą gier o przygodach Abe'a było zawsze to, że mogliśmy współpracować z innymi napotykanymi Mudokonami i nie inaczej jest w przypadku Oddworld: Soulstorm. Współbraciom, których spotykamy po drodze, możemy wydawać proste polecenia w oparciu o system gestów po to, żeby pomagali nam w wykonywaniu niektórych czynności oraz podążali za nami do miejsca, w którym zostaną uratowani. W Oddworld: Soulstorm możemy przekazywać towarzyszom niektóre z posiadanych przedmiotów, by zwiększyć ich przydatność. Pojawiają się też sceny, w których naszym zadaniem jest ochranianie większych grup uciekających Mudokonów.

Poziom trudności

Oddworld: Soulstorm jest produkcją stosunkowo wymagającą, cechującą się wyższym poziomem wyzwania od Oddworld: New 'n' Tasty. Pasek zdrowia bohatera jest bardzo krótki i na każdym kroku czyhają na niego różnorakie niebezpieczeństwa. W każdej lokacji odnajdujemy na szczęście wiele punktów kontrolnych pozwalających odrodzić się po ewentualnej śmierci. Gra premiuje powtarzanie ukończonych już etapów np. po to, żeby uratować więcej Mudokonów, czy żeby zająć się pominięty wyzwaniami, które mogą dotyczyć np. odnajdywania sekretów, zniewalania napotykanych przeciwników czy przeszukiwania konkretnych skrytek ze skarbami.

Ostatnia modyfikacja 25 marca 2021

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,6 / 10 na podstawie 288 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,6 / 10 na podstawie 344 głosów czytelników.

Oddworld: Soulstorm cena w dniu premiery: 169,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Oddworld: Soulstorm

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Oddworld: Soulstorm Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Quad Core 1.7 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Quad Core 2.3 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
PC
PS5
PS4
XONE
XSX
Switch