Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPSPPS3PSV
Okładka Oddworld: Abe's Oddysee (PC)

Oddworld: Abe's Oddysee

Dwuwymiarowa platformówka wzbogacona o elementy przygodówki i skradanki. Dzieło studia Oddworld Inhabitants przenosi gracza na nieznaną planetę zamieszkaną przez rasę Mudokonów, reprezentowaną przez tytułowego bohatera, Abe'a.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | elementy logiczne | 2D

Okładka Oddworld: Abe's Oddysee (PC)

data premiery gry:

15lis1997

PC

22paź2009

PS3 PSP

28sie2012

PSV

Abe’s Oddysee to innowacyjna, side-scrollowa gra platformowa, łącząca typowe elementy gatunku z bogatym światem i elementami przygodowymi. Gra została opracowana przez studio Oddworld Inhabitants, założone w 1994 roku przez dwójkę specjalistów od animacji komputerowej oraz efektów specjalnych.

Akcja gry toczy się na nieznanej planecie, zamieszkałej przez rasę Mudokonów, do której należy bohater gry Abe. Jego rasa została zniewolona przez złych Glukkonów, którzy wykorzystują Mudokonów do niewolniczych prac w kopalniach i kamieniołomach. Jako więzień na farmie Rapture, Abe dowiaduje się o nowych planach Glukkonów względem niewolników. Wszyscy mają zostać przerobieni na smaczne jedzenie dla rasy panów. Nasz protagonista postanawia uciec i uwolnić pozostałych przyjaciół przed grożącym im niebezpieczeństwem.

W grze, oprócz elementów czysto zręcznościowych jak skoki i wspinaczka, zastosowano elementy cichego podkradania się, dzięki którym można przechytrzyć strażników oraz różnorodne układanki zmuszające do logicznego myślenia. Abe może także porozumiewać się z innymi postaciami, wydając im z góry zdefiniowane komendy w zabawnym, fikcyjnym języku. Jedną z cech charakterystycznych gry jest brak jakiegokolwiek interfejsu, a wszelkie informacje są przekazywane graczom za pomocą elementów plansz oraz specjalnych ekranów instruktażowych. Bohater gry nie dysponuje paskiem zdrowia ani energii, a każdy atak przeciwnika kończy się natychmiastową śmiercią. W takim wypadku Abe odradza się jednak na początku danego etapu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 1167 głosów czytelników.

Gry podobne do Oddworld: Abe's Oddysee

Wymagania wiekowe Oddworld: Abe's Oddysee

12+

Wymagania sprzętowe Oddworld: Abe's Oddysee

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166 MHz
  • 16 MB RAM
  • DOS
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Oddworld Abe's Oddysee za darmo w Steam
Oddworld Abe's Oddysee za darmo w Steam

wiadomość10 maja 2018

W serwisie Steam znów zorganizowano promocję pozwalającą za darmo zdobyć platformówkę Oddworld: Abe's Oddysee. Ponadto o 80% przeceniono wszystkie inne gry wchodzące w skład tej serii.

Oddworld: Abe's Oddysee za darmo

wiadomość19 września 2017

Twórcy kultowej serii Oddworld przygotowali niespodziankę dla swoich fanów. Przez najbliższe dwa dni w serwisach GOG.com, Steam i Humble Store pobierzemy za darmo oryginalną wersję Oddworld: Abe's Oddysee, która pierwotnie zadebiutowała w 1997 roku.

Oddworld: Abe's Oddysee za darmo na Steamie; Oddworld: New 'n' Tasty 50% taniej
Oddworld: Abe's Oddysee za darmo na Steamie; Oddworld: New 'n' Tasty 50% taniej

wiadomość24 września 2015

Oddworld: Abe's Oddysee oferowany jest dziś za darmo na Steamie - produkcję da się dodać na stałe do swojej biblioteki gier bez żadnych opłat. Natomiast Oddworld: Abe's Oddysee New 'n' Tasty można kupić 50% taniej.

Tak wygląda Oddworld: Abe’s Oddysee w HD – pierwszy obrazek z gry
Tak wygląda Oddworld: Abe’s Oddysee w HD – pierwszy obrazek z gry

wiadomość10 sierpnia 2012

Pokazano pierwszy obrazek z Oddworld: Abe’s Oddysee HD, odświeżonej wersji kultowej platformówki. Więcej informacji na temat gry poznamy pod koniec września na imprezie Eurogamer Expo. Premiera remake’u nastąpi w 2013 roku.

Odświeżone Oddworld: Abe's Oddysee „nową grą”. Premiera latem 2013 roku
Odświeżone Oddworld: Abe's Oddysee „nową grą”. Premiera latem 2013 roku

wiadomość6 czerwca 2012

Latem 2013 roku zadebiutuje odnowiona wersja gry Oddworld: Abe's Oddysee. Produkcja studia Oddworld Inhabitants nie będzie jednak zwykłym odświeżeniem kilkunastoletniego klasyka do rozdzielczości HD, a niemal zupełnie „nową grą”.

PC
PS3
PSP
PSV