Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXSXSwitchXONE
Okładka Ori and the Will of the Wisps (PC)

Ori and the Will of the Wisps

Druga część serii platformówek typu metroidvania, w których gracze wcielają się w tytułowego duszka. W Ori and the Will of the Wisps bohater opuszcza las Nibel, by podczas podróży po egzotycznym świecie, odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie.

Zręcznościowe | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | side-scroll | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass

Okładka Ori and the Will of the Wisps (PC)

data premiery gry:

11mar2020

PC XONE

17wrz2020

Switch

10lis2020

XSX

Ori and the Will of the Wisps to druga odsłona cyklu produkcji typu metroidvania, nad którego rozwojem czuwa zespół Moon Studios. Tytuł został wydany w ramach programu Xbox Play Anywhere, co oznacza, że kupując jego konsolową wersję, pecetową otrzymujemy za darmo i vice versa.

Fabuła

W Ori and the Will of the Wisps po raz kolejny wcielamy się w tytułowego Oriego. Tym razem młody duch wybiera się poza teren lasu Nibel, by odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie. Choć w egzotycznym świecie czyhają na niego liczne niebezpieczeństwa, są tam też sojusznicy, którzy chętnie wyciągną do niego pomocną dłoń.

Mechanika

Rozgrywka w Ori and the Will of the Wisps opiera się na schemacie znanym z pierwszej części serii. W trakcie zabawy akcję obserwujemy z boku, skacząc po platformach oraz omijając pułapki i przepaście. Jak na metroidvanię przystało, poszczególne lokacje łączą się ze sobą, tworząc rozległą planszę przypominającą labirynt, a uzyskanie dostępu do wielu z nich wymaga rozwiązania zagadki środowiskowej bądź zdobycia określonej broni albo zaklęcia.

W przeciwieństwie do pierwszej części serii, tym razem Ori nie dysponuje umiejętnościami, które odblokowujemy w miarę postępów. Ich miejsce zajęły tak zwane Duchowe odłamki (ang. Spirit Shards), wpływające na Oriego w sposób aktywny lub pasywny. Sprawę komplikuje fakt, że jednocześnie możemy aktywować ograniczoną ich liczbę; nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z czasem je ulepszać.

Na potrzeby gry deweloperzy opracowali nowy, bardziej dynamiczny system walki. Bohater napotyka na swojej drodze zarówno szeregowych oponentów, jak i znacznie potężniejszych bossów, których eliminuje, korzystając z duchowych broni, zaklęć i zdolności bojowych. Poza tym w miarę postępów Ori uczy się nowych ataków i czarów, a także nabywa kolejne umiejętności, dzięki czemu z czasem może stawiać czoła coraz większym wyzwaniom. Niezależnie jednak od tego gra cechuje się wysokim poziomem trudności (podobnie jak jej poprzedniczka).

Tryby gry

Dopełnieniem trybu fabularnego w Ori and the Will of the Wisps są tak zwane Spirit Trials, czyli specjalne próby, w których musimy wykazać się zręcznością i refleksem, by zyskać jak najlepszy czas. Swoim wynikiem można się pochwalić na internetowych rankingach.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa, ręcznie rysowana grafika gry Ori and the Will of the Wisps prezentuje się równie pięknie, co sfera wizualna pierwszej odsłony cyklu. Zabawie ponownie towarzyszy klimatyczny soundtrack. Wersja na Xboksa Series X działa w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę. Ponadto może się ona pochwalić udoskonaloną warstwą audio.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 10 GB

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 528 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 466 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 107,99 PLN

Gry podobne do Ori and the Will of the Wisps

Klasyfikacja PEGI Ori and the Will of the Wisps

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ori and the Will of the Wisps

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Athlon X4
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon R7 370 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10
Recenzja gry Ori and the Will of the Wisps – mały duszek, wielka gra
Recenzja gry Ori and the Will of the Wisps – mały duszek, wielka gra

Recenzja 10 marca 2020, 13:56

Tu dochodzimy do kolejnej istotnej zmiany. Las i jego okolice – w tym fantastyczna pustynia – zamieszkane są przez różne stworzenia, z którymi można porozmawiać. To świetny zabieg narracyjny, bowiem poznajemy w ten sposób tajemnice związane z nowymi lokacjami, możemy też nabyć mapę czy wspomniane ulepszenia, a także otrzymać zadanie poboczne. Tych ostatnich trafia się całkiem sporo i zazwyczaj nie kierują nas w konkretne miejsce, tylko enigmatycznie sugerują, by na przykład oddać ciepłą zupę komuś, kto jej potrzebuje. Jednak bez obaw, Ori nie zmienia się nagle w Dizzy’ego i nie musi wręczać każdego posiadanego przedmiotu każdej napotkanej postaci, bo wszystko odbywa się automatycznie, po nawiązaniu rozmowy. Te modyfikacje na pewno mocno oddziałują na tempo rozgrywki, często wymagają też powrotu do już odwiedzonych miejscówek (jak w każdej metroidvanii, ale nie o to chodzi) i... można je pominąć, bo nie mają żadnego wpływu na rozwój głównej linii fabularnej.

PC
XONE
XSX
Switch