Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4PS5XSX
Okładka Ender Magnolia: Bloom in the Mist (PC)
OkładkaEnder Magnolia: Bloom in the Mist (PC)

Ender Magnolia: Bloom in the Mist

Platformówka 2D typu metroidvania, która stanowi kontynuację gry Ender Lilies: Quietus of the Knights. Ender Magnolia: Bloom in the Mist otrzymała wiele usprawnień gameplayowych (np. opcja zmiany poziomu trudności) i fabularnych (bohaterka potrafi mówić) względem „jedynki”.

Akcji | fantasy | platformówki | elementy RPG | 2D | metroidvania | indie | side-scroll

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ender Magnolia: Bloom in the Mist Premiera

Gry podobne do Ender Magnolia: Bloom in the Mist

Biomorph

The Devil Within: Satgat

Blasphemous II

Ender Magnolia: Bloom in the Mist to sequel Ender Lilies: Quietus of the Knights, bardzo dobrze przyjętej platformówki 2D typu metroidvania z 2021 roku. Jego opracowaniem zajęli się twórcy pierwowzoru, japońskie studio Live Wire. Produkcję wydała firma Binary Haze Interactive, również pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Fabuła

Akcja Ender Magnolia: Bloom in the Mist została osadzona kilkadziesiąt lat po Deszczu Śmierci i innych wydarzeniach przedstawionych w „jedynce”. Gra zabiera nas do Królestwa Oparów (ang. Land of Fumes), pod którego powierzchnią odkryto bogate złoża magicznych zasobów. Aby przyspieszyć ich wydobycie, stworzono sztuczne formy życia znane jako Homunkulusy. Niestety wydobywające się z trzewi ziemi trujące opary najpierw doprowadziły je do szaleństwa, a następnie zmieniły w potwory.

Wybawienie może im przynieść Lilac, protagonistka gry Ender Magnolia: Bloom in the Mist. Podobnie jak Lily z „jedynki”, dysponuje ona mocą oczyszczania popadłych w obłęd istot. Obudziwszy się w podziemnym laboratorium, bohaterka wyrusza w podróż, której celem jest uzdrowienie Królestwa Oparów i odkrycie prawdy o jego upadku.

Choć na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina to wiodący motyw z Ender Lilies: Quietus of the Knights, gdzie w podobny sposób ratowaliśmy Królestwo Końca, struktura fabuły sequela jest nieco bardziej skomplikowana. Na swojej drodze Lilac napotyka bowiem zarówno zhierarchizowanych społecznie ludzi, jak i Homunkulusy, a finalnie musi zdecydować, która grupa powinna zostać uratowana. Co istotne, tak jak w pierwowzorze historię poznajemy głównie dzięki dialogom, w których udział bierze również Lilac (Lily przez całą grę milczała). Wiele jej elementów dopowiadają także znjdowane w świecie gry notatki.

Mechanika

Wzbogacenie charakterystycznego dla „jedynki” klimatu dark fantasy o wątki postapokaliptyczne nie jest jedyną zmianą, na jaką twórcy zdecydowali się w „dwójce”. Pod wieloma względami ulepszono również rozgrywkę, a w szczególności system walki. Jednocześnie deweloperzy pozostali wierni założeniom poprzedniczki, dlatego też Lilac – wzorem Lily – nie bierze bezpośredniego udziału w starciach i cały czas jest narażona na ataki wrogów.

W zadawaniu przeciwnikom razów bohaterkę „wyręczają” dusze pokonanych bossów i minibossów, korzystanie z których przypomina po prostu posługiwanie się rozmaitymi umiejętnościami. O ile Lily w ramach jednego zestawu była w stanie korzystać z maksymalnie trzech takich „skilli”, Lilac może używać czterech.

W sumie w Ender Magnolia: Bloom in the Mist jest dostępnych ponad 30 zróżnicowanych zdolności. Niektóre z nich są przydatne także poza walką – podczas eksploracji Królestwa Oparów. Charakterystycznie dla podgatunku metroidvanii, otwierają one przed bohaterką drogę do niedostępnych wcześniej zakamarków, do poukrywanych w nich tajemnic i przedmiotów.

Co ciekawe, wśród tych ostatnich znajdują się również nieobecne w „jedynce” elementy ekwipunku, w które możemy wyposażać Lilac. Podobnie jak zdobywane dusze i relikty, jesteśmy w stanie je ulepszać, co ułatwia pokonywanie kolejnych wyzwań. Gdyby jednak któreś z nich okazało się zbyt wymagające, gra pozwala modyfikować poziom trudności w toku zabawy (robimy to przy użyciu ławek, stanowiących także miejsce odpoczynku i punkt zapisu). Ma to o tyle duże znaczenie, że w „jedynce” był on narzucony z góry.

Oprawa audiowizualna

Podobnie jak pierwowzór, Ender Magnolia: Bloom in the Mist zostało utrzymane w mrocznej stylistyce, trochę kojarzącej się z anime. Za ścieżkę dźwiękową ponownie odpowiada zespół Mili.

Ostatnia modyfikacja 26 marca 2024

Tryb gry: single player  

Ender Magnolia: Bloom in the Mist cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Ender Magnolia: Bloom in the Mist: 12+

Ender Magnolia: Bloom in the Mist Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
PS5
XSX
Switch