Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

20. side-scroll

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 20. Najpopularniejsze gry o tematyce side-scroll.

PC
PC Windows421 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 535 Sony PlayStation 4242 Sony PlayStation 315 Sony PlayStation 21 Sony PlayStation 111 PlayStation Portable7 PlayStation Vita31
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S35 Microsoft XBOX ONE216 Microsoft Xbox 3609
Microsoft Xbox
Mobile
Android65 Apple iOS81 Windows Phone2
Nintendo
Nintendo Switch285 Nintendo Wii2 Nintendo DS2 Nintendo Wii U6 Nintendo 3DS12 Game Boy Advance2
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

side-scroll
The Masterplan
The Masterplan

Akcji 4 czerwca 2015

Debiutancki projekt niezależnego studia Shark Punch, którego członkowie wcześniej tworzyli gry dla wytwórni Disney Interactive. The Masterplan dopisuje szaloną teorię spiskową do decyzji prezydenta Nixona o zniesieniu zewnętrznej wymienności dolara na złoto. Według opowiadanej tu historii, cały zabieg miał na celu zamaskowanie wielkiego przekrętu. Pod względem mechaniki rozgrywki mamy tu do czynienia z połączeniem gry akcji i strategii czasu rzeczywistego z zastosowaniem aktywnej pauzy.

PC

Blubber Busters
Blubber Busters

Akcji 2022

Gra akcji zawierająca cechy platformówki i shoot'em upa. Zadaniem gracza jest wyleczenie kosmicznych wielorybów z niebezpiecznych chorób i mutacji. Co za tym idzie – musi przywrócić dawny porządek, w którym ludzie i zapewniające międzygwiezdny transport zwierzęta będą żyć ze sobą w harmonii. Rozgrywka prezentowana jest w perspektywie bocznej, a opiera się na eksploracji zróżnicowanych etapów i eliminacji zastępów przeciwników.

PC

Earth's Dawn
Earth's Dawn

Akcji 1 listopada 2016

Wyprodukowana przez japońskie studio OneorEight dwuwymiarowa, side-scrollowa bijatyka science fiction z elementami RPG. Fabuła gry Earth’s Dawn obraca się wokół inwazji wrogo nastawionych przybyszów z kosmosu, którzy niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze, a ponadto są całkowicie odporni na ataki tradycyjnych broni.

PCPS4XONE

Silt
Silt

Przygodowe 2022

Gra przygodowa, w której badamy tajemnice morskich głębin. W Silt wcielamy się w płetwonurka samotnie eksplorującego surrealistyczny podwodny świat. Protagonista potrafi przejmować kontrolę nad niektórymi morskimi stworzeniami, co pozwala mu rozwiązywać zagadki środowiskowe.

PC

Gravity Rider Zero
Gravity Rider Zero

Zręcznościowe 26 sierpnia 2019

Opracowana przez polskie studio Vivid Games gra zręcznościowa, która przypomina serię Trials firmy Ubisoft. W Gravity Rider Zero dosiadamy futurystycznych motocykli i innych maszyn, za których sterami pokonujemy kręte tory pełne przeszkód, ramp i skoczni. Jest to kontynuacja gry Gravity Rider z 2018 roku.

SwitchANDiOS

Boiling Bolt
Boiling Bolt

Zręcznościowe 5 grudnia 2017

Oryginalna gra zręcznościowa, łącząca mechanikę klasycznych side-scrollowych strzelanek z nowoczesną, trójwymiarową oprawą graficzną. Produkcja pozwala na zabawę w pojedynkę lub w trybie kooperacji, przeznaczonym dla dwóch graczy.

PCPS4XONE

Commander Keen in Keen Dreams
Commander Keen in Keen Dreams

Zręcznościowe 1 stycznia 1991

Commander Keen in Keen Dreams to gra platformowa będąca poboczną odsłoną serii przygód o genialnym ośmiolatku Billym „Commanderze Keenie” Blazie. Podobnie jak w przypadku pozostałych części za produkcję odpowiada studio id Software.

PCSwitchAND

They Bleed Pixels
They Bleed Pixels

Zręcznościowe 29 sierpnia 2012

They Bleed Pixels to gra platformowa wykonana przy użyciu prostej oprawy graficznej, stylizowanej na produkcje z lat 90. Wcielamy się w postać dziewczynki, która musi się zmierzyć z koszmarami rodem z twórczości H.P. Lovecrafta.

PCSwitch

Airhead
Airhead

Zręcznościowe październik 2021

Platformowa gra zręcznościowo-logiczna 2,5D z elementami metroidvanii. W Airhead przejmujemy kontrolę nad dwójką bohaterów żyjących w symbiozie. Ciało i Głowa przemierzają dystopijną krainę i poznają jej tajemnice. Starają się przy tym odzyskać serce zapewniające drugiemu z protagonistów życiodajny tlen.

PCPS4XONESwitch

Various Daylife
Various Daylife

RPG 19 września 2019

Various Daylife jest grą jRPG pozwalającą wcielić się w kolonistę, stworzoną przez Dokidoki Groove Works oraz Square-Enix z myślą o abonamencie Apple Arcade. W czasie przygody gracz eksploruje nowo odkryty kontynent.

iOS

39 Days to Mars
39 Days to Mars

Przygodowe 25 kwietnia 2018

Hybryda przygodówki i gry logicznej, w której gracze wcielają się w wynalazców próbujących dotrzeć na Marsa na pokładzie parowego statku kosmicznego. W 39 Days to Mars można grać w pojedynkę lub w ramach dwuosobowej kooperacji na wspólnym ekranie.

PCXONESwitch

Blind Fate: Edo no Yami
Blind Fate: Edo no Yami

Akcji grudzień 2021

Edo no Yami: Swords Sing Unseen to gra akcji 2,5D, która przenosi gracza do cyberpunkowej Japonii – wcielamy się w ślepego wojownika, który walczy z robotami. Produkcja została opracowana przez studio Troglobytes Games.

PC

Bomb Chicken
Bomb Chicken

Zręcznościowe 12 lipca 2018

Zabawna platformówka 2D nawiązująca do klasycznych tytułów z lat 80. i 90., w której gracz wciela się w kurczaka podkładającego bomby.

PCSwitch

Alto's Adventure
Alto's Adventure

Zręcznościowe 19 lutego 2015

Nieskomplikowana zręcznościówka z gatunku endless runnerów opracowana przez niezależne studio Snowman. Bohater Alto's Adventure jest pasterzem lam; gdy rozbiegły się one po okolicy, jego zadaniem jest złapanie wszystkich uciekających zwierząt.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Clockwork Aquario
Clockwork Aquario

Zręcznościowe 2022

Clockwork Aquario jest tradycyjną, dwuwymiarową platformówką, która stanowi nieukończone dzieło upadłego już studia Westone. Tytuł został dopracowany przez firmę ININ Games i wydany przez Strictly Limited Games.

PS4Switch

ICEY
ICEY

Akcji 17 listopada 2016

Oryginalna, dwuwymiarowa bijatyka autorstwa chińskiej firmy Shanghai FantaBlade Network Technology. Fabuła ICEY koncentruje się na losach tytułowej wojowniczki, która, prowadzona przez tajemniczego narratora, przemierza pełen wrogów świat. Pod względem mechaniki produkcja stanowi dość klasyczną, chodzoną bijatykę z rozbudowanym systemem combosów oraz elementami RPG.

PCPS4SwitchANDiOS

Highly Likely
Highly Likely

Przygodowe 18 września 2020

Gra przygodowa, w której śledzimy losy Mikoli – mieszkańca ukraińskiej wsi próbującego wykorzystać opuszczony rurociąg naftowy, by poprawić swój byt. Fabułę gry Highly Likely oparto m.in. na stereotypach nt. naszych wschodnich sąsiadów, choć zrobiono to w zabawny sposób.

PC

Skypeace
Skypeace

Zręcznościowe 24 czerwca 2014

Prosta pod względem założeń side-scrollowana strzelanka, której cechą charakterystyczną jest nietypowe sterowanie. Celem zabawy jest wyśrubowanie wyników punktowych i zdobycie najwyższej możliwej noty za styl na każdej planszy.

3DS

Ayo: A Rain Tale
Ayo: A Rain Tale

Zręcznościowe 9 listopada 2017

Ayo: A Rain Tale to platformówka 2D, w której akcję obserwujemy z boku, z perspektywy side-scrollowej. Opowieść przedstawiona w grze rozgrywa się w pobliżu Sahary. Główną bohaterką jest Ayo – młoda dziewczyna, która, podobnie jak wiele swoich rówieśniczek, pomaga w szukaniu życiodajnej wody dla swojej rodziny.

PCANDiOS

A City Sleeps
A City Sleeps

Akcji 16 października 2014

Unikalna dwuwymiarowa zręcznościówka twórców serii Rock Band, nawiązująca do klasyki automatowych strzelanin „bullet hell”. Wcielając się w postać członkini prastarego klanu, wnikamy w sny ludzi i eliminujemy zamieszkujące je demony. Zabawa sprowadza się do unikania kolejnych fal pocisków i eliminowania przeciwników, zaś cały gameplay został ściśle zsynchronizowany z oryginalną, pulsującą ścieżką dźwiękową.

PC

Eagle Island
Eagle Island

Zręcznościowe 11 lipca 2019

Platformówka 2D w stylistyce pixel art. W Eagle Island wcielamy się w chłopca, któremu w podróży przez ptasi świat towarzyszy wytresowana sowa - pomoc zwierzęcia wykorzystujemy, walcząc z przeciwnikami i rozwiązując zagadki. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Pixelnicks.

PCPS4XONESwitch

Junk Planet
Junk Planet

Zręcznościowe 21 marca 2019

Sandboksowa platformówka, w której trafiamy na tytułową zaśmieconą planetę, a naszym zadaniem jest doprowadzenie jej do porządku. W Junk Planet nie tylko sprzątamy śmieci, lecz także sadzimy rośliny, przywracamy do życia zwierzęta, tworzymy przedmioty i budowle oraz walczymy.

Switch

Plasticity
Plasticity

Przygodowe 24 maja 2019

Darmowa gra zręcznościowo-logiczna w formie platformówki 2,5D. W Plasticity wcielamy się w dziewczynę o imieniu Noa, która przemierza wyniszczony przez zmiany klimatyczne świat w poszukiwaniu lepszego życia.

PC

Bubsy: The Woolies Strike Back
Bubsy: The Woolies Strike Back

Akcji 31 października 2017

Kolejna odsłona serii gier platformowych, której poprzednik, czyli uznawany za jednego z najgorszych przedstawicieli gatunku Bubsy 3D, zadebiutował w 1996 roku. Bubsy: The Woolies Strike Back jest dziełem studia Black Forest Games, a na sklepowe półki trafił nakładem firmy Accolade, która powróciła na rynek wydawniczy po siedemnastu latach od zakończenia działalności. Gracze wcielają się w tytułowego rysia, który wyrusza na niebezpieczną wyprawę celem odnalezienia mitycznego złotego runa.

PCPS4