Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PCXONE
Okładka The Last Night (PS4)
OkładkaThe Last Night (PS4)

The Last Night

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014.

Przygodowe | cyberpunk | science fiction | skradanki | platformówki | elementy zręcznościowe | 2.5D | side-scroll | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Last Night Premiera

2023

PC XONE

2024

PS4
E3 2021

The Last Night to gra platformowa w konwencji thrillera science fiction opracowana przez niezależne studio Odd Tales, dla którego jest to pierwszy komercyjny projekt. Tytuł pojawił się na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Fabuła

Akcja The Last Night została osadzona na terenie futurystycznego miasta, w post-cyberpunkowej przyszłości. Systemy komputerowe i zaawansowane maszyny zastąpiły ludzi w wykonywaniu rozmaitych czynności, mając nad nimi przewagę zarówno w inteligencji i kreatywności, jak i w precyzji oraz sile. Ludzkość walczy zatem o przetrwanie, starając się znaleźć cel swojej egzystencji.

Gracz wciela się w Charliego – reprezentanta klasy średniej, który staje przed możliwością odmiany swojego losu; podjęte przez niego działania mogą odmienić życie nie tylko jego, lecz również pozostałych mieszkańców miasta.

Mechanika

W The Last Night na platformie PC, PS4 i XONE przez większość czasu akcję obserwujemy z boku – w trakcie rozgrywki zdarzają się jednak momenty, w których perspektywa ulega zmianie, prezentując w widowiskowy sposób działania głównego bohatera. Oddana nam do dyspozycji metropolia o otwartym charakterze została podzielona na cztery dzielnice – każda z nich ma inny klimat, architekturę, kulturę i specyficzny charakter. W toku przygody po jej poszczególnych sektorach przemieszczamy się nie tylko na piechotę, lecz także korzystając z futurystycznych pojazdów przypominających latające samochody.

Motorem gry są zadania przyjmowane od postaci neutralnych – dzięki nieliniowej strukturze możemy je realizować na różnorodne sposoby. Często skutecznym sposobem zbliżenia się do wykonania misji jest zwykła konwersacja, której przebieg Charlie może odmienić, wyciągając broń lub po prostu odchodząc od rozmówcy. Warto jednak pamiętać, że poszczególni mieszkańcy są kontrolowani przez moduł sztucznej inteligencji, jaki umożliwia im dynamiczne reagowanie na nasze poczynania; ponadto działania w jednej dzielnicy mają skutki w pozostałych.

Niezależnie jednak od tego, na jaką ścieżkę skierujemy protagonistę, prędzej czy później na jego drodze stają rozmaici przeciwnicy. Pełne przechodniów ulice są bowiem pod stałą obserwacją kamer i dronów strażniczych; podczas zabawy przydaje się więc stosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób oraz szukanie alternatywnych dróg, a w razie potrzeby – salwowanie się ucieczką.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną The Last Night jest oryginalna oprawa graficzna, która w ciekawy sposób łączy dwuwymiarowe i trójwymiarowe elementy oraz pixelartową stylistykę i nowoczesne efekty wizualne. Dopełnieniem tego wszystkiego jest unikalna ścieżka dźwiękowa – składają się na nią, oprócz muzyki przygrywającej nam w toku przygody, odgłosy żyjącego miasta.

Pozostałe

Wydane na platformę PC, PS4 i XONE The Last Night stanowi rozwinięcie darmowej gry o tym samym tytule, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam w 2014 roku. Wydanie komercyjne jest znacznie bardziej ambitnym projektem. Pojedyncza dzielnica jest kilkukrotnie większa niż cały teren pierwowzoru. Znacząco rozbudowane zostały także mechanizmy rozgrywki i pojawił się mocny wątek fabularny. Potężny lifting spotkał również oprawę graficzną, gdzie wszystkie elementy, zarówno postacie, jak i lokacje, zyskały na detalach oraz efektach wizualnych.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 73 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Last Night: 12+

PC
PS4
XONE