Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Flashback: The Quest For Identity (PC)

Flashback: The Quest For Identity PC

Dwuwymiarowa gra przygodowo-zręcznościowa, przypominająca od strony stricte technicznej takie programy jak: Another World (ten sam developer – Delphine Software) i Prince of Persia.

Przygodowe | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Flashback: The Quest For Identity (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12września1993

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gra pozwoli wcielić nam się w rolę Conrada B. Harta, błyskotliwego naukowca, który podczas rutynowych badań staje się autorem przerażającego odkrycia: Ziemia została nawiedzona przez obce istoty, potrafiące zmieniać swój wygląd. Nasz bohater pragnie podzielić się wstrząsającymi informacjami z odpowiednim organem władzy, ale wskutek akcji skorumpowanej policji musi uciekać z miasta. Podczas pościgu, powietrzny motocykl zostaje zestrzelony a nasz bohater, z powypadkową amnezją, trafia do dżungli. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie nam w udziale przypadnie zaszczyt uratowania niebieskiej planety przed kosmiczną rasą Morphów.

Flashback to gra przygodowo-zręcznościowa, nieoficjalnie nazywana sequelem Another World, co jest poniekąd twierdzeniem błędnym, gdyż fabuły obu gier nie mają ze sobą nic wspólnego. Bardzo podobnie wygląda natomiast sposób przedstawiania akcji (naszego bohatera widzimy z boku), jak również i sterowanie, choć to ostatnie zostało w stosunku do pierwowzoru znacznie rozbudowane. Conrad może wykonać szereg karkołomnych ewolucji, zarówno z użyciem broni jak i bez, co niewątpliwie wpływa dodatnio na realizm. W grze zawarto dużą ilość elementów typowo zręcznościowych, co chwilę trzeba będzie skakać po rozmaitych platformach i walczyć z przeciwnikami, aczkolwiek krzywdzącym byłoby stwierdzenie, że rozgrywka sprowadza się tylko do tego. Mamy tu bowiem dużo elementów charakterystycznych dla przygodówek, np. zbieranie przedmiotów i ich używanie, czy też rozmowy z napotkanymi postaciami.

Gra podzielona jest na kolejne etapy w trzech, fantastycznych światach. Do każdego segmentu można uzyskać hasło, dzięki czemu gracz nie jest zmuszony za każdym razem zaczynać od początku. Opcji nagrywania stanu gry jako takiej nie ma, można tylko zapisać swoją pozycję w danym etapie i w razie śmierci rozpocząć dalsze zmagania od specjalnie wyznaczonego do tego celu punktu. Flashback oferuje ponadto trzy poziomy trudności, zwiększające ilość przeciwników.

Wszystkie postacie występujące w grze są doskonale animowane, równie zachęcająco prezentują się ręcznie malowane tła. W grze zawarto około siedemdziesięciu pięciu krótkich przerywników filmowych. Generalnie, zarówno oprawa graficzna jak i dźwiękowa są na bardzo wysokim poziomie, jak zresztą w innych grach Delphine Software z tamtego okresu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 254 głosów czytelników.

Gry podobne do Flashback: The Quest For Identity

Wymagania wiekowe Flashback: The Quest For Identity

odpowiednia dla każdego wieku

Powstaje Flashback 2 - kontynuacja kultowej platformówki
Powstaje Flashback 2 - kontynuacja kultowej platformówki

wiadomość4 maja 2021

Firma Microids zapowiedziała grę Flashback 2, czyli kontynuację kultowej platformówki z początku lat 90. Tytuł ma się ukazać w 2022 roku. W pracach nad nim udział weźmie Paul Cuisset, twórca oryginału.

Oryginalny Flashback powróci w nowej wersji na Switcha
Oryginalny Flashback powróci w nowej wersji na Switcha

wiadomość19 marca 2018

Słynna gra platformowa Flashback z 1992 roku wkrótce doczeka się nowej wersji z poprawioną grafiką, odświeżonym udźwiękowieniem i kilkoma innymi atrakcjami.

Powstanie remake Flashback: The Quest For Identity?
Powstanie remake Flashback: The Quest For Identity?

wiadomość22 stycznia 2013

W sieci pojawiła się plotka, które powinna zelektryzować wszystkich graczy pamiętających złote lata komputerów Amiga. Według niej trwają obecnie prace nad odświeżoną wersją kultowego Flashbacka.

Osobliwe wskrzeszenie Flashback: The Quest for Identity
Osobliwe wskrzeszenie Flashback: The Quest for Identity

wiadomość8 lutego 2005

Niestety interesujący projekt o nazwie RAW (vide news z 11 maja 2004), czyli swoisty emulator słynnej gry przygodowo-zręcznościowej pt. Another World (alias Out of This World), musiał ostatecznie zakończyć krótki żywot. Jednak twórca tego przedsięwzięcia, ukrywający się pod pseudonimem cyx, postanowił zrealizować swój pomysł w kontekście innej pamiętnej pozycji ze stajni Delphine Software.