Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Prince of Persia (1989) (PC)

Prince of Persia (1989) PC

Klasyczna dwuwymiarowa platformówka autorstwa studia Broderbund Software, która stała się niedoścignionym wzorem dla wielu późniejszych gier w swoim gatunku.

Przygodowe | platformówki | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Prince of Persia (1989) (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3października1989

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Prince of Persia jest dwuwymiarową grą przygodowo-zręcznościową, która stała się źródłem inspiracji dla twórców Another World, Flashback: The Quest for Identity i wielu innych programów. Proces developerski ciągnął się przez ponad cztery lata, a podczas jego trwania wykorzystano setki nagrań video, przedstawiających rozmaite ludzkie ruchy. Dzięki temu uzyskano wyjątkowo płynną i realistyczną animację wirtualnych postaci. Poszczególne lokacje zaprezentowano w formie zbioru elementów interaktywnych (platformy, zapadnie, wystające z podłogi kolce itp.), naniesionych na nieskomplikowane tła. Natomiast przebieg akcji ukazano w rzucie bocznym.

Rolę głównego bohatera powierzono awanturnikowi, stającemu przed zadaniem uwolnienia pięknej Księżniczki z rąk złowieszczego Wielkiego Wezyra imieniem Jaffar, który podstępnie przejął tron Sułtana Persji. Musimy zatem pomóc wspomnianemu poszukiwaczowi przygód w pokrzyżowaniu niecnych planów samozwańczego władcy, ale na wykonanie zadania mamy tylko sześćdziesiąt minut. Podczas zabawy przemierzamy trzynaście rozbudowanych poziomów, składających się łącznie z blisko trzystu komnat. Pałacowe pomieszczenia zawierają różnorodne pułapki, a korytarze patrolowane są przez uzbrojonych strażników. Nie brakuje zatem biegania, skakania, rozwiązywania prostych zagadek logicznych i walki przy pomocy miecza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1254 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Prince of Persia (1989)

odpowiednia dla każdego wieku

Prince of Persia i Jordan Mechner - dwaj książeta gier wideo
Prince of Persia i Jordan Mechner - dwaj książeta gier wideo

wiadomość24 kwietnia 2015

Oto niespecjalnie długa historia życia i tworzenia gier przez Jordana Mechnera - ojca marki Prince of Persia, wizjonera i artysty, którego dzieła wpłynęły na całą branżę gier wideo.

Nowa dwuwymiarowa odsłona serii Prince of Persia w produkcji?
Nowa dwuwymiarowa odsłona serii Prince of Persia w produkcji?

wiadomość17 kwietnia 2014

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, Ubisoft pracuje w tej chwili nad kolejną odsłoną serii Prince of Persia. Gra w przeciwieństwie do poprzednich części cyklu ma zostać zrealizowana w dwóch wymiarach.

Karateka powróci - autor Prince of Persia tworzy remake swojej pierwszej gry
Karateka powróci - autor Prince of Persia tworzy remake swojej pierwszej gry

wiadomość16 lutego 2012

Twórca serii Prince of Persia pracuje nad odświeżoną wersją swojej pierwszej gry, czyli Karateka, która zadebiutowała w 1984 roku na komputerach Apple II. Producent zamierza wydać ją w tym roku w dystrybucji cyfrowej na Xboksie 360 i PlayStation 3.

Fallout Tygodnia #3: Książę Blockbuster
Fallout Tygodnia #3: Książę Blockbuster

wiadomość31 maja 2010

Pomimo, iż od lata dzieli nas jeszcze miesiąc - o czym nawet pogoda zdaje się nie zapominać - sezon na wakacyjne blockbustery trwa. Repertuar kin zdominowały wysokobudżetowe produkcje prosto z Hollywood. Wybuchy, pościgi, dynamiczne pojedynki, piękne kobiety i nagie torsy... amatorzy niezobowiązującej rozrywki, coli i popcornu mogą zacierać ręce i szturmem uderzać do kin.

Pierwszy zwiastun filmowego Prince of Persia
Pierwszy zwiastun filmowego Prince of Persia

wiadomość3 listopada 2009

W sieci pojawił się dwuipółminutowy zwiastun filmu Prince of Persia: The Sands of Time, opartego na motywach świetnej gry pod tym samym tytułem. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, powracają nadzieje odnośnie poziomu adaptacji oraz zachowania klimatu serii Prince of Persia, która towarzyszy graczom 20 lat. Czy tym razem uda się zachować chociaż część klimatu gier?